آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5570
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 1:7
تعداد بازدید : 501

نگاهی به فناوری‌های مادربورد A75-D3H

بازیکن میانی تیم A75 گیگابایت

شرکت بزرگ AMD با ارایه پردازنده های جدید خود با نام APU تحولی دیگر در نوع استفاده از قطعات مختلف را پدید آورد.

فناوران- این شرکت با اضافه کردن قدرت پردازش گرافیکی به پردازنده اصلی خود، نیاز به کارت‌های گرافیکی مجزا را از بین برد. این امر با عرضه چیپ‌ست A75 از سوی این شرکت، همراه بود. چیپ‌ستی که قابلیت پشتیبانی ذاتی از درگاه‌های پرکاربرد USB 3.0 و SATA 3 را درون خود داشت.
 با این امر شرکت AMD یک قدم از رقیب دیرینه‌اش، شرکت اینتل جلو افتاد. حالا برای تولید یک مادربورد کاملا اقتصادی با چیپ‌ست A75 دیگر نیازی به پرداخت هزینه اضافی برای تراشه‌های پشتیبان این درگاه‌ها نیست.
GA-A75-D3H یکی از مادربوردهایی است که توسط شرکت بزرگ گیگابایت، مبتنی بر چیپ‌ست AMD A75 تولید شده است. در این مادربورد علاوه بر قابلیت‌های ذاتی چیپ‌ست A75، یک سری از فناوری‌های پیشرفته شرکت گیگابایت هم فراهم شده است.
یکی از ویژگی‌های اختصاصی این مادربورد و یا به طور کلی چیپ‌ست A75، استفاده از پردازنده‌های سری A و E شرکت AMD است. با توجه به قرار گرفتن قدرت پردازش گرافیکی در APU‌های شرکت AMD، کاربران دیگر نیازی به استفاده از کارت‌های گرافیکی مجزا ندارند.
 این پردازنده گرافیکی مجتمع بر خلاف عنوانش قدرت پردازشی بالایی دارد و با پشتیبانی از Microsoft DirectX 11 و OpenGL 4/1 در بنچ مارک 3DMark Vantage امتیاز بیش از 6  هزار را کسب کرده است. این امر نشان می‌دهد که قدرت پردازشی این پردازنده‌ها در بازی‌های رایانه‌ای، هم سطح بسیاری از کارت‌های گرافیکی رده میانی است.  افزون بر این، از طریق درگاه Dual-link DVI قرار گرفته بر روی این مادربورد می‌توانید از تماشای محتوای چندرسانه‌ای HD لذت ببرید و خروجی 2560× 1600پیکسلی را از طریق این درگاه حاصل کنید. درگاه HDMI این مادربورد هم خروجی به میزان 1920×1200 را ارایه می‌کند.
شرکت اینتل چندی پیش با معرفی فناوری Virue، قابلیت سوییچ کردن میان پردازنده گرافیکی مجتمع و کارت گرافیکی مجزا را به کاربران عرضه داشت. در این فناوری کاربران در یک زمان واحد، تنها می‌توانند یکی از آنها را استفاده کنند. اما در فناوری Dual Graphics شرکت AMD داستان به گونه دیگری است. در این فناوری، در صورت اضافه کردن یک کارت گرافیکی مجزا از سری شش هزار شرکت AMD می‌توانید از هر دو منبع پردازش گرافیکی بهره‌وری هزمان به عمل آورید. این فناوری به شدت به کاهش هزینه خرید قطعات کمک می‌کند.
 در واقع با خرید یک کارت گرافیکی رده میانی و  یک APU و البته استفاده از فناوریDual Graphics می‌توانید به کارایی کارت‌های گرافیکی رده بالا دست پیدا کنید. البته با وجود دو شکاف PCIe x16، قابلیت استفاده از 2 کارت گرافیکی همزمان یا CrossFireX دو مسیره هم در این مادربورد فراهم شده است.
اینها تنها قابلیت‌های ارایه شده از سوی شرکت AMD بودند، اما شرکت گیگابایت هم چندی از ویژگی‌ها و فناوری‌های منحصر به فرد خود را در این مادربورد قرار داده است.
 GA-A75-D3H در مجموعه مادربورد‌های سری Super4 قرار می‌گیرد.  Super4 تشکیل شده از 4 ویژگی، از قبیل: Super Safe (امنیت فوق‌العاده)، Super Speed (سرعت فوق‌العاده)،Super Saving (صرفه جویی فوق‌العاده در مصرف انرژی) و Super Sound (صدای فوق‌العاده).
در قسمت Super Safe، سه ویژگی نهفته است. ابتدا فناوری انحصاری DualBIOS شرکت گیگابایت، در این فناوری با استفاده از دو بایوس فیزیکی موجود بر روی مادربورد از خرابی بایوس نرم‌افزاری جلوگیری می‌شود. به طوری که در صورت آسیب دیدن بایوس سخت‌افزاری اصلی، اطلاعات بایوس از روی بایوس پشتیبان بازیابی می‌شود. دیگر ویژگی Super Safe، در نظر گرفتن یک فیوز برای تک تک درگاه‌های USB است. تا قبل از این فناوری یک فیوز برای چندین درگاه قرار می‌گرفت که در صورت خرابی فیوز، چندین درگاه USB از کار می‌افتاد. اما با وجود این فناوری در صورت آسیب دیدن یک فیوز، تنها درگاه متصل به همان فیوز از کار می‌افتد. ویژگی آخر Super Safe هم استفاده از خازن‌های تمام جامد ژاپنی در ساخت مادربورد است که طول عمری معادل 50 هزار ساعت دارند.
GA-A75-D3H یکی از مادربوردهای رده میانی مبتنی بر چیپ‌ست A75 است که با قیمتی مناسب در مقابل ویژگی‌های آن، گزینه مناسبی برای علاقه‌مندان به سیستم‌های مبتنی بر مادربوردهای AMD است. این محصول را می‌توانید در بازارهای معتبر کشور با گارانتی آواژنگ خریداری کنید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :