آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 55665
تاریخ انتشار : 24 تیر 1393 11:6
تعداد بازدید : 965

گزارشی از تلفن‌های ثابت 200 میلیون تومانی!

بازار سیاه شماره های رند در غیاب مزایده های مخابراتی

یک خط تلفن ثابت اگر از شرکت مخابرات خریده شود، حدود 50 هزار تومان و درصورت خرید از بازار آزاد حدود 170 تا 200 هزار تومان قیمت دارد اما درصورت رند بودن شماره برای آن قیمتی حتی تا 200 میلیون تومان هم تعریف می شود.


ایسنا- مروری کوتاه بر آگهی های تبلیغاتی که در این زمینه در فضای مجازی منتشر شده گویای آن است که بعضا قیمت یک خط تلفن ثابت رند از ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومان شروع شده و در موارد متعدد برای فروش خط های رند معمولی قیمت ۵ تا ۶ میلیون تومانی امری طبیعی و متداول محسوب می شود.
اما تماس با برخی فعالان بازار فروش خطوط تلفن ثابت گویای آن است که این روزها در مناطق مختلف شهر قیمت خط های تلفن ثابتی که شماره های بسیار رند دارند به بالای 100 میلیون تومان هم می رسد. به عنوان مثال به گفته یکی از فروشندگان برای خرید خطی که هفت شماره یکسان داشته باشد و تنها یک رقم آن با بقیه شماره ها فرق داشته باشد، باید حدود 150 تا 200 میلیون تومان هزینه کنید.

 خط های میلیون تومانی
البته برخی فروشندگان هم هستند که معلوم نیست با چه دلیل و مجوزی اما برای فروش خط به شما، باید بدانند که شما آن شماره را برای چه کسب و کار و به چه منظوری می خواهید تا پس از بررسی در جلسات مختلف به شما اعلام کنند که آن خط را با چه قیمتی در اختیار شما قرار خواهند داد!
سال ۸۸ شرکت مخابرات ایران آیین نامه ای در ارتباط با شماره های رند به تصویب رساند و بر اساس آن شماره های رند برای فروش به مراکز مخابراتی سپرده شد.
طبق آیین نامه، شماره ها در قالب ۴ گروه الماس، طلایی، نقره ای و سفارشی (برنز) دسته بندی شدند و بر اساس این گروه ها قیمتی نیز برای آن ها تعیین شد.
اکنون اگرچه بنا به گفته معاون بازاریابی مخابرات استان تهران واگذاری تلفن های ثابت رند تنها به خط های نقره ای و برنزی محدود شده و خط های طلایی و الماس هنوز واگذار نمی شوند اما بر اساس آیین نامه مذکور، قیمت فروش هر شماره رند برنز ثابت ۳۵۰ هزار تومان، شماره رند نقره ای ۷۵۰ هزار تومان و شماره رند طلایی ۲ میلیون تومان تعیین شده و برای شماره هایی که جزو شماره های گروه الماس به شمار می روند نیز بالاترین قیمت پیشنهادی در نظر گرفته می شود.

 الگو برداری بازار از مزایده مخابرات
در سال ۹۰ شرکت مخابرات ایران تصمیم به واگذاری شماره های رند از طریق مزایده گرفت و در استان تهران به فروش این شماره ها اقدام کرد. البته مخابرات به یکباره تمام خطوط خود را به مزایده نگذاشت و تصمیم گرفت که این طرح در چند مرحله اجرا شود که نخستین مرحله با فروش ۷۰ شماره رند آغاز شد که البته در این دوره هم مخابرات برای عرضه شماره های الماس دست نگه داشت.
پس از دو دوره مزایده خطوط رندی که همچنان در دست مخابرات باقی مانده بود به مراکز مخابراتی سپرده شد و اکنون در این مراکز می توان نسبت به خرید خط های برنزی و نقره ای اقدام کرد اما واگذاری خط های طلایی و الماس همچنان میسر نیست.
به غیر از شرکت مخابرات اکنون خطوط تلفن ثابت نو و یا کارکرده در بازار آزاد نیز به فروش می رسند که در این زمینه هم در اغلب موارد مانند طرح های الماس مخابرات فروشندگان ترجیح می دهند خط خود را به بالاترین پیشنهاد ممکن واگذار کنند.

 مزایده های بدون استقبال
معاون مخابرات استان تهران پیش از این در این باره با بیان اینکه چهار سطح برنز، نقره، طلا و الماس که برای خط های رند تلفن ثابت تعریف شده گفته بود که در حال حاضر تنها امکان واگذاری خطوط برنزی و نقره ای وجود دارد و قیمت هر خط ثابت برنزی حدود 350 هزار تومان و قیمت هر خط رند نقره ای براساس مصوبه های ابلاغ شده حدود 500 هزار تومان است.
محمدرضا بیدخام در عین حال گفت: هر خط تلفن ثابت طلایی هم قیمتی حدود 750 هزار تومان دارد که البته خط های طلایی و الماس در حال حاضر واگذار نمی شوند.
معاون مخابرات استان تهران درباره دلیل واگذار نشدن خط های طلایی و الماس اظهار کرد: شاید محدودیت شماره های این دو سرویس و بالا بودن تقاضا برای آن ها مهمترین دلیل عدم عرضه خط های طلایی و الماسی باشد.
بیدخام در عین حال یادآور شد: البته در سال های گذشته در دو نوبت خطوط رند تلفن ثابت به مزایده گذاشته شد که استقبال چندانی از آن ها به عمل نیامد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :