آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5557
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 0:34
تعداد بازدید : 505

رييس بنياد ملي نخبگان خبر داد:

تسهيلات50 تا 300 ميليون توماني بنياد براي تجاري سازي اختراعات

رييس بنياد ملي نخبگان با اعلام برگزاري چهارمين جشنواره ملي نوآوري وشكوفايي فجر انقلاب اسلامي طي روزهاي پانزدهم و تا هجدهم بهمن ماه در مصلاي بزرگ امام خميني (ره) از داوري 10 هزار و 500 اختراع توسط بنياد ملي نخبگان در جشنواره ها و سامانه ارزيابي اختراعات بنياد طي سال هاي اخير خبر داد.

ایسنا- دكتر نسرين سلطان‌خواه با اعلام اين مطلب در نشست خبري جشنواره ملي نوآوري وشكوفايي فجر انقلاب اسلامي گفت: طي چند سال اخير حدود 10 هزار و 500 اختراع با حضور در جشنواره‌ها و نمايشگاه‌هاي اختراعات و ثبت‌نام در سامانه‌ ارزيابي اختراعات بنياد ملي نخبگان مورد داوري قرار گرفته‌اند كه تاكنون بيش از يكهزار و 600 اختراع تاييد شده و نزديك به شش ميليارد تومان از سوي بنياد ملي نخبگان مورد حمايت قرار گرفته‌اند.
وي با بيان اين كه برگزاري جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي يكي از برنامه‌هاي ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي گفت: بنياد ملي نخبگان طي سال جاري با برگزاري هشت جشنواره‌ منطقه‌اي نوآوري و شكوفايي با محوريت چند استان در يك منطقه زمينه‌ برگزاري چهارمين جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي فجر انقلاب اسلامي را مهيا كرد.سلطان‌خواه افزود: نخستين جشنواره‌ منطقه‌اي نوآوري شكوفايي در منطقه‌ فارس در ارديبهشت ماه سال جاري برگزار شد و آخرين جشنواره‌ منطقه‌اي به نام كوير دي ماه امسال در استان يزد برگزار شد.
رييس بنياد ملي نخبگان تصريح كرد: طي برگزاري هشت جشنواره‌ منطقه‌اي نوآوري و شكوفايي در سال جاري، هزار و 113 اختراع مورد ارزيابي و داوري قرار گرفته‌اند كه از اين بين، 213 اختراع تاييديه علمي كسب كردند و مورد حمايت سطح سه بنياد ملي نخبگان قرار گرفتند. وي با اشاره به دوره‌هاي قبل جشنواره ملي نوآوري و شكوفايي فجر انقلاب اسلامي گفت: در دومين جشنواره ملي نوآوري و شكوفايي كه در سال 88 برگزار شد، 4/3 ميليارد تومان و در سومين دوره جشنواره در سال 89، 10 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري و مشاركت بين سرمايه‌گذاران بخش خصوصي و مخترعان با نظارت بنياد ملي نخبگان مديريت شد و البته مطمئنا قراردادهايي بين سرمايه‌گذاران ومخترعان طي سه دوره‌ قبلي جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي انجام شده است كه بنياد ملي نخبگان از آن اطلاع ندارد.
رييس بنياد ملي نخبگان با بيان اين كه بررسي اختراعات در بنياد ملي نخبگان در سه بخش انجام مي‌شود، گفت: يكي از اين بخش‌ها، سامانه‌ ارزيابي‌ اختراعات است كه مخترعان مي‌توانند از طريق سايت بنياد ملي نخبگان اقدام به ثبت اختراع خود كرده تا پس از ارزيابي بنياد ملي نخبگان تسهيلات ارایه شود.
وي افزود: از سال 87 كه اين سامانه راه‌اندازي شد تاكنون هفت هزار و 403 طرح كه متقاضي داوري بوده‌اند وارد سامانه شده است كه تاكنون بيش از 560 اختراع تاييديه علمي دريافت كرده و توانسته‌اند از تسهيلات بنياد ملي نخبگان استفاده كنند.
سلطان‌خواه گفت: بخش دوم بررسي اختراعات در بنياد ملي نخبگان از طريق برگزاري جشنواره‌هاي استاني طي سال‌هاي 88 و 89 بوده است كه اختراعات به صورت حضوري مورد ارزيابي داوران بنياد ملي نخبگان قرار گرفته‌اند. بخش سوم هم در جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي كه هر ساله در دهه فجر برگزار مي‌شود، صورت مي‌گيرد.
تسهيلات50 تا 300 ميليون توماني بنياد براي تجاري‌سازي اختراعات
رييس بنياد ملي نخبگان با بيان اين كه سه پارامتر اساسي در داوري اختراعات توسط بنياد ملي نخبگان مد نظر قرار مي‌گيرد، گفت: داشتن تاييديه علمي و عدم مغايرت با اصول و مباني علمي، تكراري نبودن و داراي ارزش تجاري شدن و توجيه اقتصادي از جمله پارامترهاي اساسي در داوري اختراعات است.
وي ادامه داد: چهارمين جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي فجر انقلاب اسلامي در حالي برگزار مي‌شود كه بنياد ملي نخبگان توانسته است فرهنگ تجاري‌سازي و كسب ثروت از دانش را در ذهن مخاطبان خود نهادينه كند.
وي با اشاره به وجود خلاقيت و نوآوري‌هاي فراوان در نسل جوان كشور گفت: برخي از جوانان مخترع كشور به حضور در نمايشگاه‌هاي خارجي و ارایه‌ خلاقيت‌هاي خود در اين نمايشگاه‌ها تمايل دارند و اين در حالي است كه اكثر اين نمايشگاه‌ها تنها در حد به نمايش گذاشتن دستاوردها بوده است و اغلب اوقات لوح‌هاي صوري به مخترعان حاضر داده مي‌شود. از سوي ديگر مخترعان با صرف هزينه‌هاي سنگين اقدام به حضور در اين نمايشگاه‌ها مي‌كنند. در اين راستا بنياد ملي نخبگان سعي داشته با برگزاري نمايشگاه‌هاي اختراعات در داخل كشور و ايجاد پروسه‌ي ارزيابي و داوري اختراعات با هدف ارایه‌ تسهيلات جايگزيني را در نمايشگاه‌هاي خارجي داخل كشور برپا كند.سلطان‌خواه در پايان از ارایه تسهيلات وام به مخترعان حاضر در بخش تجاري سازي جشنواره‌ ملي نوآوري و شكوفايي به مبلغ 50 تا 300 ميليون تومان خبر داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :