آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5556
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 0:32
تعداد بازدید : 583

اعلام فراخوان دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني براي تهيه نرم افزار خلاصه ساز

دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني در راستاي نياز کشور به مباحث مديريت اطلاعات با هدف نشر هرچه بيشتر زبان فارسي، در قالب فراخوان به ارايه درخواست همکاري با شرکت هاي خصوصي برای توليد نرم افزار خلاصه ساز اقدام کرده است.

واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني-  با افزايش حجم اطلاعات در عصر حاضر، دسترسي و بررسي اطلاعات در قالب‌هاي مختلف از جمله تصميم‌گيري کارشناسان و مديران سازمان‌ها در زمان معين با مشکلاتي مواجه است و وجود ابزاري که خلاصه اطلاعات ورودي به سازمان را تهيه کند، بيش از پيش اهميت يافته است.
براين اساس دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني با توجه به نياز کشور براي توليد يک سيستم خلاصه‌ساز، پيشگام شده و از افراد و شرکت‌هاي خصوصي در اين حوزه با داشتن سابقه فعالیت یا محصول دعوت به همکاري کرده است.
خلاصه‌ساز، برنامه‌اي است که نسخه مختصرتري از متن را توليد مي‌کند؛ به طوري که مهم‌ترين نکات متن در اين نسخه آورده مي‌شود.
خلاصه‌سازها را مي‌توان بر اساس دامنه عملکرد و شيوه توليد خلاصه دسته‌بندي کرد؛ اگر دامنه عملکرد تنها يک سند متني يکپارچه باشد، خلاصه‌سازي تک سندي است و اگر دامنه عملکرد بيش از يک سند متني باشد، خلاصه‌سازي چند سندي خواهد بود.
شيوه توليد خلاصه نيز به استخراجي و چکيده‌سازي تقسيم مي‌شود؛ خلاصه‌سازي استخراجي مقيد به استفاده از عبارات و جملات در متن است در حالي ‌که در روش چکيده‌سازي فقط از عبارات و جملات متن استفاده نمي‌شود، بلکه براي توليد خلاصه‌اي ساخت‌يافته‌تر و منسجم‌تر عبارات و جملات جديد توليد مي‌شود و سعي مي‌شود پيوند منطقي بين عبارات و جملات ايجاد شود.
از جمله کاربران سيستم خلاصه‌ساز خبرگزاري‌ها، مديران سازمان‌هاي دولتي و خصوصي و افراد فعال در سيستم‌هاي مديريت اطلاعات هستند.
اميد است که انجام طرح حاضر و ارایه آن به صورت برون‌خط و برخط گامي برای نشر هرچه بيشتر زبان فارسي باشد و همچنين بر ميزان و کيفيت فعاليت‌هاي تحقيقاتي در اين حوزه و حوزه‌هاي مشابه پردازش زبان افزوده شود.
بر اساس اعلام کليه نيازمندي‌هاي و شرايط ارایه سيستم ياد شده (به صورت برنامه کاربردي و برنامه تحت وب)، از کليه اشخاص حقيقي و حقوقي که در اين زمينه فعاليت مي‌کنند و پايه‌هاي اين سيستم را توليد و در اختيار دارند، دعوت مي‌شود با مطالعه کليه شرايط و نيازمندي‌ها، حداکثر تا تاريخ 17 بهمن ماه سال جاري، پيشنهادهاي خود را به آدرس دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني، واقع در خيابان استاد مطهري بين قائم‌مقام و سنايي پلاک 358 با ذکر عنوان “مربوط به سيستم خلاصه‌ساز خودکار” و يا به پست الکترونيکي info@scict.ir ارسال کنند.
نيازمندي‌هاي برنامه کاربردي
نيازمندي‌هاي کلي شامل: توليد شده در داخل کشور توسط متخصصان داخلي،‌ انجام خلاصه‌سازي در دو حالت زير: داشتن محيطي براي تايپ متن و وارد کردن فايل‌هاي متني با فرمت‌هاي متداول (فايل‌هاي فاقد style)، واسط کاربري مناسب، به زبان فارسي، استفاده بدون نياز به دانش فني، به همراه گزينه‌هاي تصويري،‌ مسيرهاي دسترسي ساده به امکانات، ارایه جزوه آموزشي فارسي، نصب ساده و آسان به زبان فارسي است.
نيازمندي‌هاي فني شامل: قابليت نصب بر روي سيستم عامل‌هاي مختلف؛ ويندوز XP، ويندوز Vista، ويندوز Seven، قابليت نصب بر روي کامپيوترهاي مختلف،‌ Pentium III با سرعت 500 مگاهرتز و بالاتر، AMD با سرعت 500 مگاهرتز و بالاتر، حافظه اصلي 128 مگابايت و بالاتر است.
نيازمندي‌هاي برنامه تحت وب شامل: قابل نصب بر روي سرورهاي ويندوز، قابليت ارایه خدمات تحت وب، قابليت ارایه خدمات به صورت سرويس است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :