آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5549
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 0:13
تعداد بازدید : 1595

فعالان بازار هشدار دادند

هارد اکسترنال تقلبی سیگیت در بازار ایران

به تازگی هاردهای اکسترنال تقلبی با برند سیگیت در بازار داخلی کامپیوتر رویت شده که ظرفیت واقعی آنها از مقدار ظرفیتی که روی جعبه آن درج شده است کمتر است.

فناوران – طبق اعلام فعالان بازار این هاردهای اکسترنال در ظرفیت یک ترابایتی به بازار عرضه شده است و قیمت آن ارزان‌تر از قیمت هاردهای اصلی یک ترابایتی اکسترنال سیگیت است.
از آنجا که بازار هارد اکسترنال طی ماه‌های اخیر به دلیل کاهش عرضه بعد از سیل تایلند و ثابت نبودن ارز، نوسانات قیمتی شدید را پشت سر گذاشته است پیدا کردن هارد اکسترنال با قیمت واقعی کمی دشوار است. همین موضوع نیز موجب سو استفاده متقلبان بازار شده است تا با نام‌های مختلف اقدام به عرضه هاردهای تقلبی با قیمت پایین‌تر کنند تا مصرف‌کننده را با حربه قیمت گول بزنند.
به گفته فعالان بازار، هاردهای اکسترنال تقلبی سیگیت حدودا 50هزار تومان پایین‌تر از قیمت کالای اصل سیگیت است. این هاردهای یک ترابایتی در واقع تنها 16 گیگابایت ظرفیت دارند، پس مصرف‌کنندگانی که قصد خرید هارد اکسترنال را دارند مراقب خرید خود باشند و هاردهای سیگیت را با گارانتی‌های معتبر یعنی «سازگار» و «ویستا» تهیه کنند.
بر اساس این گزارش، هاردهای تقلبی سیگیت با گارانتی شرکت «رایان رهاورد عصر» عرضه شده است. پی‌گیری‌های خبرنگار فناوران برای تماس با این شرکت نیز تاکنون بی‌نتیجه مانده است.
از سوی دیگر اگر قبلا هاردهای Seagate اصل را دیده باشید، به راحتی می‌توانید از ظاهر این هاردها اصل یا تقلبی بودن آنها را تشخیص دهید. قطر هارد اصلی سیگیت  22میلی‌متر و قطر هارد تقلبی 5/14 میلی‌متر است. همچنین وزن هارد تقلب نیز سبک‌تر از نوع اصل آن است.
گفتنی است عرضه قطعات کامپیوتری تقلبی با برندهای معتبر اتفاق تازه‌ای در بازار ایران نیست و پیش از این در محصولات دیگر مانند رم نیز مشاهده شده است و تنها راه خرید کالاهای اصل، تهیه کالا از مراکز معتبر و گارانتی‌های معتبر است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :