آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5546
تاریخ انتشار : 12 بهمن 1390 0:4
تعداد بازدید : 540

نگاهی به رابطه دو نابغه فناوری

نامه ای که تا دم مرگ همراه جابز بود

بیل گیتس را می توان به اخلاق صرفه جویی اش شناخت. اگر از او بپرسید که لیست دارایی های ارزشمندش را بگوید این فهرست شامل DVD ها، کتاب ها و همبرگرهای فست فودی می شود که خریده است. در میان مشغولیت های زیاد روزمره اش هم می توان به مصرف تعدادی نوشابه قوطی رژیمی برخورد.

ترجمه: محمدرضا احمدی‌نیا
منبع: تلگراف

 این سادگی برای پولدارترین شهروند آمریکا مساله‌ای آشنا و خوشایند است. البته بگذریم از دارایی‌هایی مانند هواپیمای شخصی، وسایل و کارکنانی که همراه دارد و ارزش‌شان بیش از 40 میلیارد دلار برآورد می‌شود، اما همانگونه که خودش برای دانش‌آموزان مدرسه‌ای در لندن یکبار گفته: «اگر من پول‌هایم را نبخشم مقدارش از هر پولداری در کره زمین بیشتر خواهد شد». اما این پولدارترین مرد دنیا (در سال‌های متوالی گذشته) با وجود تمام فعالیت‌های بشردوستانه‌ای که در مبارزه با مالاریا و ایدز و ساختن مدارس و غیره در سراسر دنیا و بخصوص در هند داشته است، هنوز هم منش دوستانه و به قولی «خاکی» دارد. گیتس هفته قبل در اجلاس داووس سوییس شرکت کرده بود و پیشنهادی 750 میلیون‌دلاری برای مبارزه با ایدز و مالاریا در آفریقا داشت که حکم مسکنی قوی را برای مردم بیمار این قاره دارد! اما باز هم معتقد نیست که ثروتش به نوعی قدرت‌های سیاسی و اقتصادی جهان را پشت‌سر می‌گذارد و می‌تواند «قدرت‌شکن» باشد. او تنها به دنبال گسترش فرهنگ بشردوستی و همراهی در میان مردم و بخصوص سرمایه‌داران است.
یکی از معدود افرادی که توانست دغدغه‌های بیل‌گیتس را درک کند، بنیانگذار فقید اپل یعنی استیو جابز بود که در اکتبر گذشته بر اثر بیماری سرطان درگذشت. این دو دوران‌های متفاوتی از ارتباط با یکدیگر داشته‌اند که بیشتر آن را می‌توان «شکرآب» توصیف کرد، اما این روابط در زندگینامه جابز که اخیرا منتشر شده‌است، برای نخستین بار برای عموم توصیف شد اما بیل‌گیتس تا به امروز از دیدگاه‌ها و پیوندهایش با استیو جابز حرفی به میان نیاورده بود.
بیل‌گیتس در توصیف جابز می‌گوید: «او نابغه‌ای تحسین برانگیز و همکار بسیار خوبی در تمامی زمینه‌هایی بود که من فعالیت داشتم. ما دوره‌های مختلفی از روابط را پشت سر گذاشتیم، دوره‌ای که سرگرم کار روی کامپیوترهای شخصی  بودیم و بازار کار من بسیار گرم‌تر از اپل بود. دوره‌ای که با هم به رقابت پرداختیم و بخصوص پنج، شش سال آخر که کار خوب استیو در مک روی آیفون‌ها و آی‌پدها توانست این شرکت را به صدر بیاورد. این دستیابی و پیروزی بزرگی بود که هر دوی ما از آن لذت می‌بردیم». البته این ستایش و ادای احترامی بیل گیتس از استیو جابز بسیار متفاوت‌تر از اظهارنظرهای جابز در مورد گیتس در طول حیاتش است. خود گیتس به خوبی می‌داند که جابز در زمان حیاتش مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای زیادی درباره او داشته و حتی از القابی مانند : «به ‌دور از خلاقیت» یا «تنگ‌نظر» استفاده کرده و رفتارهای او را شبیه راهبان هندی! دانسته است.
در سال 2007 وقتی بیل‌گیتس مایکروسافت را ترک کرد و بنیاد خیریه «بیل و ملیندا گیتس» را بنا نهاد. فضای ارتباط این دو نیز تغییرات اساسی کرد. بیل گیتس می‌گوید: «با استیو قرار ملاقاتی ترتیب دادم و او در این ملاقات در نهایت خوبی و لطف با من برخورد کرد» و سپس شرح می‌دهد که: «در سال آخر عمرش ما زمان‌های خوب زیادی را با هم سپری کردیم، زمان‌های طولانی که در آن خاطرات را مرور می‌کردیم و درباره آینده گپ می‌زدیم». در ماه‌ آخر که مرگ استیو جابز قطعی می‌شود، بیل گیتس برای او نامه‌ای می‌نویسد و در آن خطاب به استیو جابز می‌گوید: «باید در مورد آنچه موفق به انجامش شده خرسند باشد، در مورد شرکتی که ساخته و بچه‌هایش».
مصالحه آخرین چیزی است که بیل گیتس حاضر به صحبت از آن است. او معتقد است «صلحی برای برقرار وجود نداشته، ما در جنگ نبودیم که بخواهیم صلح کنیم. ما وسایل و ابزار فوق‌العاده‌ای ساخته‌ و به مردم داده‌ایم. با هم رقابت کردیم و این رقابت همیشه رویکردی مثبت داشته است. دلخوری برای بخشیدن وجود ندارد». پس از مرگ استیو جابز همسرش لورن در تماسی تلفنی به بیل‌گیتس می‌گوید که زندگینامه نمی‌تواند حتی گوشه‌ای از احترام متقابلی بین این دو را توصیف کند والبته برایش تعریف می‌کند که استیو تا چه اندازه از نامه‌اش سپاسگذار بوده و آن را تا دم مرگ در رختخواب پیش خودش نگه داشته است. بیل گیتس معتقد است که تنها میراث  این است که در مبارزه برای نابودی آنچه با آن مبارزه می‌کند –بیماری‌های مهلک، فقر و نادانی- به موفقیت برسد و ثروت، آخرین چیزی است که قصد دارد برای فرزندانش باقی‌ بگذارد!. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :