آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5543
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1390 9:58
تعداد بازدید : 3597

حضور فناوری‌های نوین در علم پزشکی را ممکن کرد

کالبد شکافی مجازی

همیشه دانشجویان پزشکی را با کتاب اطلس آناتومی که با آن ضخامت و حجم سنگین همیشه زیر بغل شان بود و همینطور کالبد شکافی اجساد مردگانی که معلوم نیست از کجا پیدایشان کرده اند، به یاد می آوریم. اما با وجود فناوری های مجازی سازی و همچنین تبلت ها و گوشی های هوشمند که این روزها همه جا حضور دارند، دیگر این گونه کالبد شکافی ها سنتی و قدیمی به نظر می رسد. با وجود فناوری های نوین در حوزه پزشکی نیازی به اجساد مردگان برای تشریح نیست و تبلت ها و گوشی های هوشمند به راحتی جای کتاب ها را گرفته اند.

دانشگاه سلطنتی لندن به تازگی برای آموزش درس آناتومی یا کالبدشناسی به دانشجویان خود از یک صفحه بزرگ لمسی استفاده می‌کند. این صفحه که شبیه به یک میز است، میز تشریح مجازی (Virtual Dissection Table) نام دارد. این میز چند لمسی بوده است و کل بدن انسان را به صورت سه‌بعدی به دانشجویان نشان می‌دهد. اطلاعات درون این میز به گونه‌ای است که از تمامی زوایا بدن انسان را اسکن کرده است و بر حسب نیاز، عضلات، عروق، استخوان‌ها و احشای بدن را به صورت جداگانه نمایش می‌دهد. دانشجویان حتی قادرند به وسیله این فناوری، بافت‌های زیر پوست بدن را نیز تماشا کنند. علاوه بر این، دانشجویان می‌توانند مقاطع مختلف بدن را از جهات مختلفی ببینند. مثلا یک جسد را با یک برش عمودی ببینند تا متوجه شوند که اعضای بدن در این برش چه موقعیتی دارند. این کار بسیار شبیه به برش‌های سی‌تی اسکن و MRI است.
جالب اینجاست که این میز کالبدشکافی مجازی ابعاد بدن انسان را با اندازه واقعی‌شان نشان می‌دهد و حالت تعاملی دارد تا آموزش به دانشجویان را به صورت کامل انجام دهد. در ضمن دانشجویان می‌توانند روی این تصاویر زوم کنند تا از فاصله نزدیک‌تری بدن انسان را مشاهده کنند.
گفتنی است که دانشگاه‌های دیگر نیز همانند دانشگاه استنفورد به این میز مجازی کالبد شکافی مجهز شده‌اند و معتقدند که این فناوری‌ها تاثیر بهتری روی آموزش دانشجویان دارد و با صرف هزینه‌های کمتر کمک فراوانی به علم پزشکی می‌کند. ناگفته نماند که این کلاس‌های آموزشی مجازی، برگزاری کلاس‌های تشریح با اجساد واقعی را حذف نمی‌کند، اما کمک بیشتری در آموزش این درس طاقت‌فرسا می‌کند.
منبع: BBC


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :