آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5500
تاریخ انتشار : 11 بهمن 1390 8:31
تعداد بازدید : 2157

در كنفرانس مطبوعاتی ریيس پليس فتا مطرح شد:

تشكیل چهار هزار پرونده جرایم سایبری در یك سال گذشته

به مناسبت اولين سالگرد افتتاح پليس فتا، رياست پليس فتا ضمن ارایه گزارش از وضعيت جرايم فضای توليد و تبادل اطلاعات، از 200 میلیون تومان کلاهبرداری از شهروندان توسط باند پاف و داف، تشكیل چهار هزار پرونده جرایم سایبری در یك سال گذشته، از افزایش تعداد پرونده های مجازی در تهران و اصفهان، هک روزانه 36 سايت در ايران، دستگيري ارسال كننده «اس ام اس» هاي ترويج ازدواج موقت و همچنین افزایش امنیت بانك هاي خصوصي خبرداد.

 سردار سیدکمال ‌هادیانفر ریيس پليس فتا گفت: ماموران پلیس فتا موفق شدند شبکه اجتماعی پاف و داف با 27 هزار عضو را که ترویج دهنده فحشا و فساد در فیس بوک بود شناسایی کنند. این شبکه که در طول فعالیتش توانسته بود 27 هزار نفر را جذب کند با تلاش بی وقفه پلیس فتا منهدم شد و چهار سرکرده آن از جمله دو مرد و دو زن با کار شبانه روزی شناسایی و دستگیر شدند.

   200 میلیون تومان کلاهبرداری از شهروندان توسط باند پاف و داف
 وی در ادامه با اشاره به شناسایی باند فروش توکن‌های ماهواره تاکید کرد: چندی پیش باندی 14 نفره و سازمان یافته اقدام به تبلیغ فروش توکن‌های ماهواره با قیمت 90 هزار تومان برای دریافت شبکه‌های ماهواره‌ای بدون نیاز به دیش و ریسیور می‌کرد. این افراد برای جلب اعتماد مشتریان خود شماره تلفن همراه ثابتی را معرفی کرده بودند اما وقتی پس از ارسال پول، فلشی برای آنها ارسال نمی‌شد و مالباختگان موضوع را پیگیری می‌کردند، کلاهبرداران مدعی می‌شدند که بسته را از طریق پست ارسال کرده‌اند اما آنها خانه نبودند و برای دریافت مجدد باید 15 هزار تومان پرداخت کنند.  رییس پلیس فتا تاکید کرد: پس از دستگیری اعضای این باند ماموران موفق شدند سرشبکه این باند را که در هتلی گران‌قیمت در تهران حضور داشت شناسایی کنند. سرشبکه با راه‌اندازی فشینگ‌های تقلبی بار دیگر اقدام به کلاهبرداری کرده بود که از سوی پلیس دستگیر شد. اعضای این باند تاکنون به 200 میلیون تومان کلاهبرداری از شهروندان اعتراف کرده‌اند.

   تشكیل چهار هزار پرونده جرایم سایبری در یك سال گذشته
سردار‌ هاديانفر همچنين از تشكیل چهار هزار پرونده جرایم سایبری در یك سال گذشته خبرداد كه از این شمار پرونده، 1 هزار و 908 مورد برابر با 7/47 درصد منجر به كشف و دستگیری مجرمان شده است.  وی با بیان اینكه آمار كشف جرایم در كشورهای آمریكا و كره جنوبی كه بیشترین جرایم سایبری را دارند 10 تا 20 درصد است، افزود: آمار جرایم سایبری كشف شده در ایران از نظر آماری بسیار مطلوب است كه بیانگر تلاش این نیرو در یك سال گذشته است. رییس پلیس فتا تاكید كرد بیش از 20 درصد پرونده‌های شكایتی جرایم سایبری در كمتر از 10 روز كشف شده است و در نهایت 51 درصد آنها نیز كمتر از شش ماه منجر به كشف و دستگیری مجرمان شده است.
هادیانفر در خصوص انگیزه مجرمان سایبری نیز گفت: 72 درصد از مجرمان برای كسب منافع مالی، 14 درصد موارد ضداخلاقی، سه درصد انتقام و كینه‌جویی و 11 درصد نیز متفرقه بوده است.

   مجرمان خشن، تبديل به مجرماني با مغزهاي بزرگ شده‌اند
رييس پليس فتاي ناجا درباره وضعيت جرايم در ايران با بيان اينكه شاهد سير تحولي وقوع جرم و مجرمان هستيم گفت: مجرمان حامل سلاح گرم و سرد كه در گذشته اقدام به جرايم خشن مي‌كردند تبديل به مجرماني با مغزهاي بزرگ شده‌اند كه با استفاده از تجهيزات فني و كامپيوتري به عمل مجرمانه خود دست مي‌زنند.  به گفته وي تفكر مجرمانه مجرمان تغييري نكرده است بلكه نوع ابزار مجرمانه متفاوت شده است. به گفته وي هتك حيثيت، اخاذي، كلاهبرداري از طريق دسترسي غيرمجاز و پيام‌كوتاه، درج آگهي و همچنين دسترسي غيرمجاز به اطلاعات افراد غير براي تهديد اين افراد در صدر مهم‌ترين موضوعات تشكيل پرونده در پليس فتاست.

   تهران و اصفهان در صدر بيشترين تعداد پرونده‌هاي مجازي
هاديانفر با بيان اينكه در استان‌هاي تهران، خراسان، اصفهان و البرز بيشترين تعداد پرونده‌هاي مورد رسيدگي تشكيل شده است گفت: بر اساس مدارك موجود 7/47 درصد پرونده‌هاي تشكيل شده در پليس فتاي ناجا كشف شده است و اين در حالي است كه بر اساس آمارهاي موجود در آمريكا، تنها 10 درصد از پرونده‌ها كشف مي‌شود.
وي با بيان اينكه 3/52 درصد پرونده‌ها نيز در حال اقدام و بررسي است، در مورد متوسط زمان كشف پرونده‌ها گفت: بيش از 20 درصد از پرونده‌ها زير 10 روز كشف مي‌شوند.  هاديانفر با بيان اينكه 22 درصد از پرونده‌ها زير يك ماه كشف مي‌شوند گفت: 51 درصد از پرونده‌ها نيز زير 6 ماه و 4/5 درصد پرونده‌ها نيز بيش از شش ماه زمان براي كشف به آن نياز است.

   روزانه 36 سايت در ايران هك مي‌شوند
هاديانفر درباره مهمترين انگيزه‌هاي متخلفان در پرونده‌هاي تشكيل شده گفت: 72 درصد از پرونده‌ها با انگيزه كسب منافع مالي، سه درصد از پرونده‌ها با انگيزه انتقام‌جويي و مابقي با انگيزه‌هاي ضداخلاقي، سرگرمي و كنجكاوي و تشكيل شده است.
وي با بيان اينكه موضوع 8/46 درصد از پرونده‌ها برداشت غيرمجاز از حساب‌هاي بانكي بوده است گفت: 53 درصد از اين پرونده‌ها كشف شده است.
وي در مورد اساس و شگرد مجرمان در سرقت‌هاي مالي از حساب‌هاي بانكي ديگران گفت: 55 درصد از سارقان با سوءاستفاده از رمزهاي اينترنتي، 24 درصد نصب نرم‌افزارهاي جاسوسي، 9 درصد با سرقت كارت بانكي، هشت درصد با ايجاد صفحات فيشينگ و چهار درصد از سارقان نيز با استفاده از ساير موارد اقدام به برداشت و سرقت غيرمجاز از حساب‌هاي بانكي ديگران مي‌كنند.
وي درباره كلاهبرداري‌هاي اينترنتي با بيان اينكه 47 درصد از مجرمان براي انجام عمل مجرمانه خود از رايانه استفاده كرده‌اند گفت: 33 درصد با ارسال ايميل و پيامك و 20 درصد آنان نيز از طريق درج آگهي و تبليغ اقدام به شناسايي مالباختگان مي‌كردند.
وي همچنين با اشاره به بحث هكرها و هك‌كردن سايت‌هاي داخلي گفت: به طور ميانگين ماهانه يك هزار و 200 سايت در ايران حك مي‌شوند كه روزانه 36 سايت مورد هك قرار مي‌گيرند. هاديانفر همچنين در مورد حفره‌هاي ناايمن كه هكرها براي نفوذ در سايت‌ها از آنها استفاده مي‌كنند گفت: 73 درصد از سايت‌هايي كه مورد هجوم هكرها قرار گرفته‌اند دولتي و 27 درصد از سايت‌هاي مورد هجوم هكرها خصوصي هستند.
رييس پليس فتاي ناجا در مورد حفره‌هاي ناايمني كه توسط پليس فتا كشف شده است گفت: پليس حفره‌هاي امنيتي 61 درصد از سايت‌هاي دولتي، 39 درصد از سايت‌هاي خصوصي، 60 درصد از بانك‌هاي دولتي و 40 درصد از بانك‌هاي خصوصي را كشف كرده است كه در اطلاعيه‌اي به آنان اعلام كرده است.
به گفته وي بانك‌ها و موسسات مسوول امنيت اطلاعات و پول مردم هستند كه بايد در راستاي ارتقاي امنيت خود اقدام كنند.
وي افزود: با توجه به آمارهاي ارایه شده به نظر مي‌رسد بانك‌هاي خصوصي از امنيت بيشتر و بالاتري برخوردار هستند.

     64 درصد از مجرمان اينترنتي بين 17 تا 25 سال سن دارند
هاديانفر در مورد ميانگين سني مجرمان دستگيرشده توسط پليس فتا گفت: 64 درصد از مجرمان در ميانگين سني 17 تا 25 سال سن داشتند.
وي افزود: 32 درصد بالاي 25 سال و 4 درصد زير 17 سال سن داشتند كه در اين ميان مجرمي 14 ساله نيز به چشم مي‌خورد.
وي در مورد جنسيت مجرمان با بيان اينكه 89 درصد از مجرمان مرد بوده‌اند گفت: 11 درصد از مجرمان زن بوده‌اند.
هاديانفر همچنين در مورد همكاري و تعامل با كشورهاي بين‌المللي با اشاره به اجراي طرح پانگ آ 4 كه به منظور شناسايي و مبارزه با عاملان ورود و فروش داروهاي غيرمجاز در دنيا صورت گرفت، گفت: اين عمليات كه با همكاري 74 كشور و با محوريت اينترپل ليون در شش مرحله انجام گرفت موجب شد كه پليس فتاي ايران 104 سايت را شناسايي و 29 نفر را دستگير كند.

   هكرها قابل احترام و سرمايه‌ كشور هستند
هاديانفر در ادامه با بيان اينكه هكرها با كراكرها متفاوت هستند گفت: هكرها قابل احترام هستند و هكرهايي كه علاقمند هستند در شناسايي حفره‌هاي امنيتي به پليس كمك كنند و پليس از همكاري با اين افراد استقبال مي‌كند.
وي افزود: از زمان اعلام همكاري هكرها با پليس تعداد زيادي به پليس فتا مراجعه كرده‌اند و بايد گفت كه هكرهاي مفيد سرمايه كشورها محسوب مي‌شوند.

   به دلیل ارزانی قاچاق مكالمات زیاد است
هاديانفر همچنين در مورد بحث قاچاق مكالمات (ترمينيشن)، با بيان اينكه كشور ما در بحث مكالمات تلفن ثابت و اينترنت یارانه زيادي به كاربران مي‌دهد گفت: ايران جزو ارزان‌ترين كشورها محسوب مي‌شود و به همين دليل عده‌اي از مجرمان از بستر اينترنت براي قاچاق مكالمات استفاده مي‌كنند.
هاديانفر با بيان اينكه در سال جاري كارآگاهان پليس فتا به هشت پرونده كلان در حوزه قاچاق مكالمات رسيدگي كرده‌اند، گفت: تعداد زيادي از مجرمان دستگير و شاكي اصلي اين پرونده وزارت ارتباطات بوده است. به گفته‌هاديانفر در آينده‌اي نزديك نتايج چندين پرونده‌اي كه در اين حوزه مورد رسيدگي قرار گرفته است به اطلاع عمومي مي‌رسد.

   دستگيري ارسال‌كننده «اس ام اس»‌هاي ترويج ازدواج موقت
هاديانفر در ادامه با خبر دستگيري ارسال كننده «اس ام اس»‌هاي ترويج ازدواج موقت و صيغه گفت: ارسال اين «اس ام اس‌»‌ها علاوه بر ايجاد مزاحمت موجب بروز اختلافات خانوادگي در زندگي اين افراد شده بود و پليس فتا در مدت 15 روز ارسال كننده اين «اس ام اس‌»ها را كه روزانه بيش از هزاران «اس ام اس» به مشتركان مي‌فرستاد، دستگير كردند. وي با بيان اينكه اساس فعاليت اين متهم استفاده از سيم‌كارت‌هاي اعتباري بود گفت: بيش از چندين هزار سيم كارت شكسته شده در سطل زباله مخفي‌گاه اين متهم كشف و ضبط شده است.

   سيستم رسيدگي غيرحضوري به شكايات  راه‌اندازي می‌شود
وي با بيان اينكه پليس فتا در نظر دارد تا در سال 91 سيستم رسيدگي غيرحضوري به شكايات را راه‌اندازي كند گفت: با هماهنگي‌هاي صورت گرفته و همچنين از طريق سيستم جامع پليس فتا شاكيان مي‌توانند در سايت پليس فضاي توليد و تبادل اطلاعات ناجا نسبت به ثبت شكايات خود اقدام كنند و پس از تاييد شكايت از سوي كارآگاهان پليس، كارآگاهان به اين پرونده رسيدگي مي‌كنند و حتي با هماهنگي‌هاي انجام گرفته با مرجع قضايي مقرر شده است كه شكايات از طريق وب سايت به رسميت شناخته شود. هاديانفر با بيان اينكه پليس فتا از مال، دين و آبروي افراد محافظت مي‌كند با اشاره به كشف يك پرونده در استان فارس گفت: چندي پيش كارآگاهان پليس فتاي فارس عاملان سايتي كه اقدام به هتاكي به علماي اهل سنت كرده بودند را شناسايي و دستگير كردند.   
روابط عمومی‌ پلیس فتا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :