آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54548
تاریخ انتشار : 9 تیر 1393 12:16
تعداد بازدید : 774

بانک مرکزی ابلاغ کرد

تسهیلات یک میلیارد دلاری برای صادرکنندگان و تولیدکنندگان

براساس دستورالعمل بانک مرکزی، بانک ها می توانند یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی به صادرکنندگان و تولیدکنندگان پرداخت کنند.

فناوران- بانک مرکزی در قالب دستورالعملی مقرر کرد: به منظور کمک به توسعه اقتصادی، گسترش صادرات و ایجاد اشتغال، بانک های کشور می توانند جمعا تا میزان معادل یک میلیارد دلار تسهیلات ارزی در قالب یکی از عقود قانون عملیات بانکی بدون ربا، با شرایط زیر در اختیار صادرکنندگان (اعم از صادرات کالا و خدمات) و تولیدکنندگان واجد شرایط قرار دهند. این تسهیلات به دو صورت یک ساله برای خرید مواد اولیه و مصرفی و چهار ساله برای خرید ماشین آلات تولیدی و خدمات یا تکمیل طرح های نیمه تمام و هزینه های مربوط به صدور خدمات پرداخت می شود.
سقف کلیه تسهیلات قابل اعطا برای تمامی بانک ها تا معادل یک میلیارد دلار است که 60 درصد آن برای تسهیلات یک ساله و 40 درصد برای تسهیلات 4 سساله تخصیص خواهد یافت.
سقف فردی تسهیلات برای هر متقاضی براساس تشخیص بانک تسهیلات دهنده به استناد ارزیابی خود از متقاضی و طرح مورد نظر و حداکثر تا سقف پنج میلیون دلار برای اشخاص حقیقی و بیست میلیون دلار برای هر شخص حقوقی اعم از خصوصی و دولتی مشروط بر اینکه تسهیلات اعطایی از ٥ سرمایه بانک تجاوز نکند، بلامانع است. اعطای تسهیلات بیش از این مبلغ پس از تایید بانک مرکزی عملی خواهد بود.
اعطای تسهیلات ارزی به اشخاص حقوقی در قالب اعتبار خریدار حداکثر تا سقف سی میلیون دلار بلامانع است.
محل تامین و اعطای تسهیلات نیز سپرده های ارزی مشتریان نزد بانک ها، ذخایر ارزی بانک ها و امکانات شعب خارج از کشور و کارگزاران بانک ها تعیین شده است.
همچنین در صورت انطباق نداشتن دریافت ها و پرداخت های ارزی در کوتاه مدت، دریافت وام ارزی از بانک مرکزی با نرخ های بین المللی (LIBOR) میسر خواهد بود.
صادرکنندگان کالاهای غیرنفتی، خدمات و تولیدکنندگان و مجریان طرح های خودگردان با اولویت طرح های نیمه تمام (به جز طرح های نیمه تمامی که به تایید اداره تأمین اعتبارات ارزی بانک مرکزی از تسهیلات فاینانس برای انجام همان قسمت طرح استفاده می کنند) واجدان شرایط استفاده از تسهیلات هستند.
کارمزد تعهد تا 0.2 درصد در سال براساس مانده استفاده نشده تسهیلات از روز تصویب تسهیلات تا روز استفاده از تسهیلات مقرر شده است. همچنین رخ سود مورد انتظار تسهیلات به تشخیص بانک عامل با توجه به نوع ارز و وضعیت اعتباری متقاضی تعیین می شود. البته نرخ سود تسهیلات صادراتی بر اساس مفاد آیین نامه تامین مالی صادرات محاسبه می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :