آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54542
تاریخ انتشار : 9 تیر 1393 12:8
تعداد بازدید : 1166

هفت گام مهم برای حراست از گوشی های هوشمند

هر چه گوشی های هوشمند پیشرفته تر و کاربردی تر می شوند به مراتب آسیب پذیرتر و به نسبت بیشتر در معرض خطر دزدی قرار می گیرند. زیرا این دستگاه ها غیر از شماره تلفن، منبعی از اطلاعات شخصی شامل عکس و فیلم، ایمیل و شبکه های اجتماعی و سایر اطلاعات فردی هستند. اکثر افراد همیشه روی گوشی های شان اکانت فیس بوک و توییتر، ایمیل و سایر برنامه های شبکه های اجتماعی فعال است حتی شماره حساب بانکی و شماره کارت اعتباری همیشه در دسترس است. گاهی لازم است تصور کنید که فردی که ممکن است گوشی شما در دستش بیفتد چه کارهایی می تواند با آن انجام دهد. بنابراین لزوم بکارگیری تدابیر امنیتی در این دستگاه ها بسیار مهم است.

ساحره چمنی
 روی گوشی تان پین کد بگذارید
بیش از یک سوم افراد روی گوشی های شان قفل یا رمز عبور نمی گذارند. زیرا می خواهند به سرعت به اطلاعات گوشی دسترسی پیدا کنند و این موضوع باعث می شود در صورت گم یا دزدیده شدن گوشی، همه اطلاعات شان به راحتی در اختیار سارقان قرار
گیرد.
بر این اساس توصیه می شود که کاربران حتما روی دستگاه خود رمز عبور قرار دهند و سعی کنند از کلمات ساده و قابل حدس زدن مثل 1234 و 0-0-0-0 بپرهیزند.
برای گوشی های آندروییدی لازم است به بخش تنظیمات مراجعه و قفل صفحه را برای الگو یا پسورد انتخاب کنید.
برای گوشی های ویندوزونی هم به همین شکل می توان روی گوشی قفل گذاشت.

 نرم افزارهای معتبر نصب کنید
امروزه فروشگاه های نرم افزاری زیادی وجود دارند که حاوی بدافزارها هستند و امکان دسترسی هکرها به اطلاعات کاربران را فراهم می کنند.
حتی در فروشگاه های گوگل پلی، اپل و فروشگاه ویندوزفون برنامه هایی وجود دارد که از امنیت کافی برخوردار نیستند.
این بدافزارها می توانند به اطلاعات شخصی افراد دسترسی پیدا کرده و این اطلاعات را در اختیار هکرها قرار دهند.
بنابراین لازم است پیش از نصب هر نرم افزاری از معتبر بودن آن اطمینان حاصل کرد.
بنابراین به اطلاعات مربوط به نرم افزار مورد نظر مراجعه و از صحت آن اطلاع پیدا
کنید.

 گوشی تان همیشه همراه تان باشد
سعی کنید گوشی موبایل تان را در اختیار کسانی که نمی شناسید قرار ندهید.
واگذاری گوشی به افراد ناشناس حتی برای مدت کوتاهی کافی است تا فرد ناشناس یک برنامه جاسوسی روی گوشی تان نصب کرده و به همه اطلاعات شما دسترسی پیدا
کند.
حتی به کاربران توصیه می شود گوشی خود را داخل رستوران یا کافی شاپ یا هر جای دیگر روی میز رها نکنند. زیرا سارقان همیشه در کمین هستند.

 مراقب برنامه های رایگان باشید
گوشی های هوشمند در برابر ویروس ها مقاوم نیست. اگر گوشی هوشمندتان به ویروسی آلوده شود، به یک دستگاه کدباز تبدیل می شود که امکان دسترسی هکرها را به اطلاعات گوشی شما فراهم می کند.
بنابراین هنگام نصب برنامه های رایگان مراقب ویروس هایی باشید که خود را در قالب برنامه خاصی پنهان کرده اند. همچنین سعی کنید برنامه های آنتی ویروس و ضدجاسوسی روی گوشی تان نصب کنید.
 از برنامه های ردیابی استفاده کنید
همیشه بدترین احتمالات را در نظر بگیرید تا همیشه در هر جایی و هر زمانی برای جلوگیری از اتفاقاتی که ممکن است برای گوشی تان بیفتد آمادگی داشته باشید.
درصورتی که گوشی شما دزدیده یا گم شد، می توانید با ابزارهای ردیابی گوشی خود را پیدا کنید.
این نرم افزارها به شما امکان می دهند تا اطلاعات تان را از راه دور پاک کنید و از بین ببرید.
برای iOS برنامه Find My iPhone ارایه شده که لازم است همیشه این برنامه فعال باشد. برای گوشی های آندرویید نیز برنامه های مشابهی وجود دارد.
سال گذشته 1/6 میلیون دستگاه گوشی هوشمند در آمریکا به سرقت رفت.

 مراقب شبکه های وای -فای رایگان باشید
در بسیاری از مکان ها شبکه های Wi-Fi رایگان ارایه می شود و افراد به راحتی و بدون هزینه می توانند از این سرویس ها استفاده کنند. اما احتمال خطر دسترسی به اطلاعات گوشی از این طریق وجود دارد.
هکرها به راحتی از این شبکه ها برای دسترسی به شماره کارت های اعتباری و اکانت های امنیتی استفاده می کنند.
بنابراین به کاربران توصیه می شود که از امنیت شبکه های بی سیمی که استفاده می کنند، اطمینان حاصل کنند.

 اطلاعات گوشی قدیمی را پاک کنید
معمولا کاربران هنگام تعویض گوشی های خود فراموش می کنند اطلاعات آن را پاک کنند. بنابراین یک منبع اطلاعاتی در اختیار هکرها و افراد ناشناس قرار می دهند.
پاک و حذف کردن برنامه ها، فایل ها، عکس ها و ویدیوها به این معنا نیست که همه این اطلاعات از بین رفته، بلکه هکرها می توانند به سادگی اطلاعات پاک شده را بازیافت کنند.
سعی کنید اطلاعات را روی کارت حافظه ذخیره کنید تا درهر صورت بتوان با خارج کردن آن گوشی همه اطلاعات را از روی گوشی
بردارید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :