آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54525
تاریخ انتشار : 9 تیر 1393 10:50
تعداد بازدید : 853

آیا مخابرات در حال تضعیف است؟

شرکت مخابرات ایران و زیر مجموعه هایش در دولت جدید فراز و نشیب های زیادی داشته و دارد. وزیر ارتباطات نخستین دستور وزارتی خود را به سمت مخابرات نشانه رفت و از این شرکت دولتی خصوصی خواست قیمت هایش را افزایش ندهد.

امیر احدی
وزیر ارتباطات حتی روی نحوه خصوصی سازی مخابرات هم دست گذاشت. به هر تقدیر اگرچه در مقطعی به نظر می رسید دولتی ها با مخابرات کنار آمده اند، حالا گویی نوبت همراه اول بود. این شرکت بزرگ دولتی حالا مد نظر وزارت ارتباطات قرار داشت. موضوع رومینگ ملی بنایی شد تا همراه اول تمام شبکه خود را در اختیار رقبایش بگذارد. این یکی از کلیدی ترین مزیت های همراه اول بود. اما این مزیت به حراج گذاشته شد.
مرحله بعدی اما انتقادهای گاه و بیگاه وزیر ارتباطات به تعرفه های همراه اول است. ماجرا این است که تعرفه های همراه اول بعد از ده سال و با مجوز وزیر ارتباطات فعلی تغییر کرد. اما وزیر ارتباطات استفاده همراه اولی ها از سقف مجوز را بی سلیقگی خواند و حالا به دفاع از حقوق مردم می پردازد.
در آخرین اظهار نظرها وی گفته: اکنون بحث های بنده درباره مساله ای مانند تعرفه های همراه اول به نوعی حمایت از حقوق مردم و به خصوص تهرانی ها محسوب می شود که چرا باید اینها تا این اندازه هزینه پرداخت کنند؟اما ظاهرا این اظهارات وزیر ارتباطات بر ارزش شرکت مخابرات که 40 درصد آن همچنان در اختیار دولت است تاثیرات منفی داشته است.صابر فیضی مدیرعامل شرکت توسعه اعتماد مبین و مدیر عامل سابق شرکت مخابرات ایران در این خصوص گفته: اگر اکنون تریبونی میان 10 معاون وزیر برود و از آنها بپرسد که ارزش بورس چیست اغلب آنها می گویند که کار من ربطی به بورس ندارد. برخی با مصاحبه های احساسی سبب اختلال در بورس می شوند.
وی گفت: اخیرا مصاحبه وزیر ارتباطات در مورد تعرفه های همراه اول بر سهام همراه اول و مخابرات تاثیر گذاشت و با توجه به اینکه سهام این دو شرکت حدود 10 تا 15 درصد بورس را تشکیل می دهد افت ارزش این دو سهم بر شاخص کل تاثیرگذار بود و آن را بیشتر کاهش داد.
وی ادامه داد: پس از این، هر چقدر نیز که گفته شود تعرفه ها نسبت به سال قبل تغییری نخواهد کرد، اثرات روانی آن از بین نخواهد رفت و جبران نخواهد شد.با این تفاسیر گویی مخابرات به نوعی در حال صدمه خوردن است. این موضوع وقتی آشکارتر می شود که از سوی دیگر اپراتور رایتل از سوی وزارت ارتباطات مورد حمایت قرار دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :