آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54447
تاریخ انتشار : 8 تیر 1393 11:51
تعداد بازدید : 792

کارشناس دبیرخانه نظام صنفی رایانه‎ای کشور:

«گزارش عملکرد» معیار مناسب ارزیابی کمیسیون‎های نصر نیست

کارشناس دبیرخانه نصر کشور در دفاع از عملکرد کمیسیون‎های سازمان گفت: تعداد جلسات تشکیل شده کمیسیون‎ها و به طور کلی گزارش عملکرد سازمان منتهی به آذرماه سال 92 نمی تواند ملاکی برای ارزیابی عملکرد کمیسیون‎های نصر کشور باشد چراکه بسیاری از جلسات به صورت مجازی تشکیل شده و برخی دستور جلسات آن نیز کماکان پیگیری می‏شود.

فناوران- بر اساس آنچه در کتاب عملکرد نصر کشور منتشر شده است، 9 کمیسیون آموزش و پژوهش، اطلاع‏رسانی، امور بین‏الملل، تدوین مقررات، کمیسون رفاهی، کمیسیون نظم بخشی و ساماندهی بازار، شبکه و امنیت، مشاوران و کمیسیون نرم‎افزار در سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور فعال هستند که برخی از آنها مانند کمیسیون آموزش و پژوهش به طور مرتب تشکیل جلسه داده‎اند و برخی نیز مانند نرم‎افزار تنها یک جلسه تشکیل داده است.
 دلیل فعال نبودن اکثر کمیسیون‎های نصر کشور و اینکه چرا کمیسیون سخت افزار به طور کلی تشکیل نشده است را از کارشناس دبیرخانه نصر کشور جویا شدیم.
 مهدی لسان صدق در این خصوص گفت: آنچه در گزارش عملکرد سازمان منتشر شده بر اساس مستندات کتبی موجود در دبیرخانه جمع‎آوری و گزارش شده است که با توجه به محدودیتی که در زمان تهیه گزارش وجود داشت برخی از پیگیری‏ها و جلسات مجازی آورده نشده است.
وی افزود: جلسات کمیسیون‎های نصر کشور هم به صورت حضوری و هم مجازی تشکیل می‏شود و دستور جلسات آن نیز اغلب پیگری می‏شود تا به نتیجه دلخواه برسد.

 پیگیری کمیسیون سخت افزار در ساماندهی بازار
لسان صدق همچنین تاکید کرد: نقطه تبلور تمام کمیسیون‎هایی مانند نرم‎افزار، سخت افزار، شبکه و اینترنت در بحث ساماندهی بازار و تدوین تعرفه خدمات است چراکه تعرفه خدمات  ITبا مشارکت تمام اعضای کمیسیون‎ها تعیین می‎شود. وی افزود: فعالیت کمیسیون سخت افزار سازمان نیز در کمیسیون ساماندهی و نظم بخش بازار متمرکز شده و در این کمیسیون پویا بحث تعرفه خدمات IT به جدیت پیگیری می‏شود.
وی در توضیح گفت: در واقع کمیسیون سخت افزار اهداف را در قالب جلسات کمیسیون ساماندهی بازار دنبال می‎کند.
به گفته این کارشناس سازمان، دور جدید فعالیت کمیسیون ساماندهی و نظم بخشی بازار که از اردیبهشت ماه امسال  با مصوبه شورای مرکزی آغاز به کار کرده بسیار پویاست، به گونه‎ای که تاکنون دو جلسه فیزیکی برگزار کرده و قرار است به زودی تعرفه خدمات IT را به شورای مرکزی ارایه دهد تا مصوبه انتشار دریافت کند.
لسان صدق گفت: امسال پنجمین سالی است که تعرفه نرخ پایه خدمات تخصصی حوزه فناوری اطلاعات  منتشر می‏شود که شامل بیش از 500 خدمت  است.
وی افزود: شاید در گزارش عملکرد سازمان نقش کمیسیون نظم بخش و ساماندهی بازار پر رنگ نباشد اما واقعیت این است که شرط تدوین تعرفه خدمات حضور اعضاست که به صورت مجازی و فیزیکی دور هم جمع شوند.

  ماموریت کمیسیون‎ها؛ عامل پویایی
لسان صدق در عین حال تاکید کرد: هر کمیسیونی در یک مقطع زمانی پرکار و در زمانی دیگر کم کار می‏شود. به طور مثال کمیسیون مشاوران در سه ماهه پایانی سال 92 به دلیل برگزاری آزمون مشاوران بسیار پویا بود و جلسات آن مرتب برگزار می‏شد.
وی با بیان اینکه هر یک از کمیسیون‎ها به فراخور حالشان کار کرده‏اند، افزود: کمیسیون آموزش و پژوهش نصر کشور از کمیسیون‎های فعال و اکتیو است که هم کلاس‏های کمک آموزشی برگزار کرده و هم بازدیدهای علمی گذاشته است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :