آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54432
تاریخ انتشار : 8 تیر 1393 10:59
تعداد بازدید : 695

ثبت اطلاعات 160 هزار دفتر املاک

مدیرکل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور از استخراج اطلاعات 160 هزار دفتر املاک و ایجاد بانک جامع املاک کشور خبر داد.
خبرگزاری مهر - ماشاله گرامی با بیان اینکه این سازمان اطلاعات 160 هزار دفتر املاک کشور را استخراج و بانک جامع املاک را ایجاد کرده است افزود:  بالغ بر 98.5 درصد از سندهای مالکیت در کشور به صورت کاداستر صادر و تحویل می شود و در نظر است امسال مابقی این طرح در کشور اجرا شود.
گرامی صدور سند تک برگي اقدامي مهم و موثر در تامين امنيت فردي و اجتماعي جامعه دانست و افزود: از این پس سند مالکيت كاداستري به جاي سند منگوله دار و دفترچه اي قديمي صادر می شود.
وی با بیان اینکه صدور سند مالكيت كاداستري در قالب طرح کاداستر و به دليل بالابودن ضريب امنيت اين سيستم و سرعت در پاسخگويي به مراجعین ثبتي اجرا شده است گفت: کاداستر، سيستم مديريت الکترونيکي املاک است که با مکانيزه کردن خدمات ثبتي، ثبت سنتي را به سمت ثبت نوين هدايت مي کند.گرامی افزود: از مشخصات این سند ثبتی جدید غیر قابل جعل بودن آن به دلیل درج برچسب هولوگرام و همچنین تعویض سند پس از هر انتقال است.مدیر کل امور املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: در شيوه جديد با يك بار مراجعه مردم به باجه مربوطه در واحدهاي ثبتي و درخواست سند مالكيت و دريافت مدارك، وقت معيني به مراجعان اعلام می شود و بعد از فرآيند كارشناسي و تنظيم سند، در همان وقت معين سند مربوطه از طريق پست به درب منزل آنها ارسال خواهد شد.
گرامی، سرعت بالا در استخراج اطلاعات و ارتقای امنیت اسناد رسمی را از مزایای این طرح برشمرد.
وی درباره اتصال دفاتر اسناد رسمی به سامانه املاک گفت: در حال حاضر تمام معاملات در این سامانه انجام و ثبت آنی معاملات و اسناد انجام می شود و اسناد نیز به صورت الکترونیکی تنظیم و ارسال می شود. در این سامانه ممنوع المعامله ها و بازداشتی ها نیز از نظر امنیتی استعلام می شود.
مدیر کل امور املاک سازمان ثبت و اسناد املاک کشور در خاتمه، به فعالیت بیش از هفت هزار و 200 دفتر اسناد رسمی در کشور اشاره کرد و در پایان افزود: بیش از 30 میلیون پرونده ثبتی در اداره های ثبت و اسناد کشور وجود دارد و گردش فیزیکی این اطلاعات با مشکلاتی نظیر از بین رفتن اوراق پرونده، خروج اطلاعات خاص مشتریان وجود دارد.تمام پرونده ها تا پایان سال آرشیو سازی شده و گردش فیزیکی پرونده ها در کشور حذف می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :