آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54424
تاریخ انتشار : 8 تیر 1393 10:28
تعداد بازدید : 864

معامله اوراق اختیار فروش تبعی مخابرات و ارتباطات سیار آغاز شد

اوراق اختیار فروش تبعی شرکت مخابرات ایران، شرکت ارتباطات سیار و 27 شرکت دیگر آغاز شد.

فناوران- با انتشار اطلاعیه رسمی عرضه اوراق اختیار فروش تبعی 28 شرکت پذیرفته شده در بورس تهران از سوی معاونت بازار این شرکت، معامله این اوراق با هدف تضمین حداقل بازدهی سالانه 20 درصد روزشمار برای سهام مربوطه، از دیروز در بورس تهران آغاز شد.
براساس این گزارش شرکت های مخابرات ایران با نماد هخابر310 و ارتباطات سیار ایران با نماد همراه310 و شرکت های گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین، سرمایه گذاری دارویی تامین، گروه بهمن، سایپا، ایران خودرو، گروه مپنا (سهامی عام)، سیمان فارس و خوزستان، پتروشیمی شازند، پالایش نفت بندرعباس، پتروشیمی پردیس، فولاد خوزستان، ملی صنایع مس ایران، فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی چادرملو، صنایع پتروشیمی کرمانشاه، توسعه صنایع بهشهر، بانک صادرات ایران، بانک ملت، بانک پاسارگاد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی، سرمایه گذاری غدیر (هلدینگ)، بانک اقتصادنوین، بانک تجارت، سرمایه گذاری توسعه ملی، و سرمایه گذاری ساختمان ایران شرکت های دارای اوراق اختیار فروش تبعی هستند.
اوراق اختيار فروش تبعي در واقع نوعی بیمه سهام است و مفهوم آن در ایران اين است كه سهامدار عمده يا همان ناشر اوراق مزبور تضمين مي كند كه سهم N توماني شركت را در سررسيدي مشخص N تومان به علاوه 20 درصد از سهامدار جز خريداري كند. در واقع در اين طرح سهام بر اساس نرخ بازده بدون ريسك 20 درصدي با كف قيمتي تعيين شده توسط سهامدار عمده مواجه مي شود، حال آنكه سقف قيمت آن محدوديتي ندارد. بر همين مبنا ناشر اوراق اختيار فروش تبعي که سهامدار عمده است، بازده مثبت 20 درصدي در سررسيد مشخص براي سهامداران حقيقي و جز را تضمين مي كنند.
به زباني ساده و در يك جمله مي توان گفت كه اوراق اختيار فروش تبعي سهام، آپشني است كه پشتوانه آن خود سهم است و ريسك خريداري سهام را بر مبناي اوراق فاقد ريسك تضمين مي كند.
در صورتی که قیمت سهام در زمان اعمال بیش از قیمت اعمال باشد، فرد می تواند سهام خود را در بازار بفروشد و دیگر نیازی به اعمال نیست و همچنین اجباری به این امر نیست. زیرا همانطور که از نام این ابزار نیز مشخص است، یک اختیار است و فرد دارنده اختیار دارد از آن استفاده کند. اين اوراق، معاملات ثانويه نداشته و خريداران حق فروش مجدد اين اوراق را ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :