آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54316
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 12:41
تعداد بازدید : 1601

انتشار تصاویر خشن در اینترنت؛ آری یا نه؟

از زمانی که آپلود عکس در اینترنت و اشتراک گذاری آن با صدها نفر در سراسر دنیا به سادگی امکان پذیر شد، دغدغه های تازه ای به وجود آمد. دغدغه هایی مانند اینکه چطور واقعی بودن عکس ها، به خصوص عکس های خبری را تشخیص دهیم. از سوی دیگر با اطلاع رسانی و انتشار برخی عکس ها بیشتر از اینکه به رسالت اطلاع رسانی عمل شود، رعب و وحشت در جامعه ایجاد می شود و دغدغه اینکه آیا این عکس ها را باید به اشتراک گذاشت یا خیر نیز وجود دارد. عکس های کشتار در جنگ های داخلی از جمله عکس هایی است که بر سر تاثیر منفی یا مثبت آن در اطلاع رسانی بحث و اختلاف نظر وجود دارد. عده ای معتقدند انتشار عکس های خشونت آمیز و کشتار باعث بزرگ جلوه دادن خشونت کار و ایجاد رعب و وحشت می شود که نهایتا روی مقاومت مقابل آنها اثر می گذارد. اما عده دیگری معتقدند باید با انتشار این عکس ها، صدای ملتی که به آنها ظلم می شود و کشته می شوند را به گوش دنیا رساند. آخرین نمونه این دغدغه، انتشار عکس های داعش است. سایت www.akskhaneh.com مقاله ای به قلم رولاند دو کورسن ترجمه و منتشر کرده است که با بررسی نمونه داعش به همین موضوع می پردازد.

تصاویر داعش که سربازان و نیروهای امنیتی را در نقطه ای در صلاح الدین عراق اعدام می کنند در وسعت زیادی مخابره شد. این تصاویر که برای اولین بار در ۱۴ ژوئن منتشر شد خیلی زود در سایت های گوناگون و اکانت های توییتر جهادی ها به نمایش در آمد و پس از آن در ای اف پی و آژانس های خبری دیگر منتشر شدند.
تصاویری این چنین به وضوح هم سو با پروپاگاندای افراط گرایان است. با در نظر گرفتن این نکته، آیا این تصاویر باید منتشر شوند؟ پاسخ ای اف پی، مثبت است. اما پیش از هر چیزی باید اقدامات احتیاطی را برای جعلی نبودن عکس ها درنظر گرفت.
در مقر خاورمیانه ای اف پی در نیکوزیا، تیم عرب زبانی از ژورنالیست ها به طور مداوم به نظارت  سایت ها و اکانت شبکه های اجتماعی آن ها مشغول و در پی اخبار و تصاویری که از مناطق جنگی در عراق و سوریه مخابره می شوند هستند.
پاتریک باز، مدیر بخش عکس خاورمیانه و شمال آفریقا می گوید: باید سریع بود. لینک مطالب منتشر شده هر لحظه ممکن است که از نظر پنهان شوند و اغلب توییتر، این اکانت ها را به دلیل محتوای خشونت آمیز پاک می کند.باز می گوید: شما باید آنچه اتفاق افتاده را نشان بدهید. در این لحظه هیچ روزنامه نگار مستقلی نمی تواند در مناطقی که در کنترل جهادی هاست بدون احتمال قریب الوقوع اسارت یا کشته شدن حضور داشته باشد. البته که می دانیم این بخشی از پروپاگاندا است. این تصاویر طراحی شده اند تا حریف را به وحشت بیندازند. اما از طرفی این تصاویر ارزش تاریخی دارند درست مثل تصاویر نشان دهنده اعدام افسران نازی که از خود مقاومت به خرج داده بودند و همین طور اعدام یهودیان هستند.
ما همچنین باید مطمئن شویم تصاویر تقلبی نیستند. یکی از پرسش هایی که با تماشای اولین عکس از اعدام ها مطرح می شود این است که آیا اجساد، به منظور تاثیرپذیری بیشتر تصاویر با فتوشاپ یا نرم افزارهای مشابه دست کاری عکس به تصاویر اضافه شده اند. این سبک پروپاگاندای قدیمی پیش از این توسط کره شمالی به منظور تلاش برای فریب رسانه های بین المللی استفاده شده است. ای اف پی با نرم افزار ویژه پژشکی قانونی به نام تنگستن عکس ها را بررسی می کند که آیا مخدوش شده اند یا خیر.
فرآیند بررسی عکس ها کاری پیچیده است. آگاهی از تغییراتی که توسط یک متخصص صورت گرفته می تواند یک روز تمام زمان ببرد اما در این مورد تنگستن آشکار کرده که تصاویر داعش در عراق به طرز قابل ملاحظه ای دست کاری نشده اند.
آنتونن توییلیر، متخصص تنگستن در ای اف پی می گوید: بررسی ها نشان دهنده مقدار کمی رتوش کاری است. رنگ ها به میزان زیادی اشباع شده اند که شاید دلیل آن برجسته کردن استخر خونی که به پا شده باشد. صورت داعشی ها تیره شده است. گاهی هم شک و شبهه ای درخصوص دودی که در پس زمینه عکس ها می بینیم هم وجود دارد.باز می گوید: با درنظر گرفتن این حقیقت که این دسته از تصاویر به طور گسترده ای به صورت آن لاین در گردش است وظیفه ما پیچیده تر می شود. هر کاربر یا سایتی به هزار روش می تواند تغییری در تصویر به وجود آورد. می تواند لوگو هایی را به عنوان واترمارک به تصویر اضافه کند و یا تفسیر هایی را پیش از بازنشر به آن اضافه کند.
من زمانی که تصویر جالبی را پیدا می کنم، تلاش می کنم که اصل آن را پیدا بکنم و به آن ارجاع بدهم. و اگر موفق نشوم، آن تصویر را به منظور حذف عناصری که ارزش خبری ندارند، از نو کادربندی می کنم.توییلیر، اضافه می کند: البته که تنگستن نمی تواند تشخیص بدهد که عکس ها به طور کلی صحنه سازی شده اند یا خیر. اگر آنها تصمیم گرفته باشند که اجساد را از نقطه دیگری به اینجا آورده باشند و حتی اگر افراد تنها روی زمین دراز کشیده باشند و تظاهر بکنند که کشته شده اند تا صحنه را بیشتر وحشتناک کنند، این نرم افزار نمی تواند آن را تشخیص بدهد.
به هر حال آنچه که مهم است این است که مطمئن شویم عکس ها دست کاری نشده و گویای واقعیت است. رسانه های خبری برای نشان دادن اتفاقاتی که در حال وقوع است وظیفه دارند بعد از اطمینان از صحت منبع و عکس آنها را منتشر کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :