آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54304
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 12:19
تعداد بازدید : 900

در سمینار مهندسی سازه اطلاعات بررسی شد

تاثیر مدل بلوغ قابلیت کارفرمایی در اجرای موفق پروژه های پورتال

آزاده داننده، رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران در پنجمین سمینار سالانه شرکت مهندسی سازه اطلاعات سامان (مجری پورتال سامان) با تاکید بر تاثیر ظرفیت های کارفرمایی در موفقیت پروژه های مبتنی بر نرم افزار به تشریح مدل بلوغ کارفرمایی CMMI-ACQ پرداخت.

فناوران- وی با تشریح دلایل واگذاری پروژه‎های نرم‎افزاری از سمت سازمان‎های کارفرما به شرکت‎های پیمانکار گفت:  ظرفیت‎های کارفرمایی به ظرفیت‎هایی اطلاق می‎شود که نداشتن یا ضعف در آنها  موجب می‎شود نیازهای واقعی کارفرما در محصول و خدمات نهایی به پیمانکار منعکس نشود. وی افزود: در نتیجه این ضعف، در تعقیب نیازها، توازن مطلوب زمان، هزینه و کیفیت نیز رعایت نشده و موفقیت در اجرای حاصل نخواهد شد.
وی با معرفی مدل بلوغ کارفرمایی به پنح سطح  مدل بهبود، عنوان کرد:  در سال 84  به موسسه مطالعاتی و تحقیقاتی SEI با بودجه وزارت دفاع ایالات متحده و تحت نظارت دانشگاه کارنگی ملون  ماموریت  داده شد تا نسبت به ارتقا سطح مهندسی نرم افزار برای افزایش کیفیت سیستم های نرم افزاری برنامه ریزی و اقدام کند که در نتیجه مدل پنج سطحی بهبود  ظرفیت های کارفرمایی  تحت عنوان CMMI-ACQ تدوین و امروز در سطح سازمان های بزرگ برای اجرای پروژه های نرم افزاری مورد استفاده قرار می گیرد.
رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با تاکید بر اهمیت موضوع دوران بهره برداری و نگهداشت پروژه های نرم افزاری تاثیر مدل بلوغ قابلیت های کارفرمایی در اجرای موفق پروژه های پورتال را  بسیار پراهمیت برشمرد.
 در ادامه این سمینار نیز جعفر اسکندریان مدیرعامل شرکت سازه اطلاعات سامان به تشریح مراحل اجرای پروژه پورتال و الزامات دوره بهره برداری پرداخت. وی با بیان اینکه  استقرار یک پروژه پورتال می تواند شامل فازهای متعددی باشد مانند آماده سازی زیرساخت، پیاده سازی  بخش اطلاع رسانی و مدیریت محتوا، پیاده سازی فرایندهای  الکترونیکی و خدمات برخط، پیاده سازی ارتباطات یکپارچگی و تحویل و بارگزاری پورتال و غیره.
فرامز کلانتری رییس هیات مدیره شرکت سامان هم به موضوع ارتباطات یکپارچگی چالش بزرگ پروژه‎های پورتال پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :