آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54294
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 11:45
تعداد بازدید : 742

ارتقای وایمکس کشور پس از پایان انحصار رایتل

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در دیدار با حمدون توره، دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات (ITU) حمایت و استفاده از ظرفیت های مشورتی این اتحادیه را در بازنگری قوانین و مقررات حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار شد.

فناوران-  دیدار دبیرکل اتحادیه بین المللی ارتباطات با رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حاشیه بازدید توره از سالن های مانیتورینگ رگولاتوری انجام شد.
در این دیدار علی اصغر عمیدیان گفت: دستیابی به یک بازار متعادل و رقابتی برای ارایه سرویس های جدید و جامع با قیمت منطقی در بخش های مختلف ICT به عنوان زیرساخت توسعه کشور در همه زمینه ها، دسترسی عموم به ارتباطات و فناوری اطلاعات با قیمت و کیفیت منطقی و استفاده موثر و بهینه از طیف فرکانس از جمله چشم اندازهای رگولاتوری است.
وی افزود: رگولاتوری ایران قصد دارد تا مقررات حوزه ICT را متناسب با تکنولوژی های روز بازنگری کند و در این مسیر خواستار مشاوره و حمایت اتحادیه بین المللی ارتباطات هستیم.
دبیرکل ITU نیز در این نشست با اشاره به جایگاه مهم رگولاتوری در بخش ICT و اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه کشور گفت: بسیار خوشحالم که اهمیت ICT در توسعه اقتصاد کشور در ایران درک شده و برنامه توسعه ICT ایران و شبکه ملی اطلاعات کاملاً گویای این مطلب است.

 تصویب ارتقای پروانه وایمکس
همچنین بر اساس خبرهای منتشر شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، کمیسیون تنظیم مقررات در قالب “اصول حاکم بر تغییرات پروانه اپراتورهای وایمکس” نحوه ارتقاء پروانه فعالیت این اپراتورها را تصویب کرد.
علی اصغر عمیدیان با اعلام این خبر گفت: براساس این مصوبه رگولاتوری می تواند نسبت به ارتقاء پروانه اپراتورهای متقاضی این پروانه ها به فناوری های بالاتر از قبیل TD-LTE اقدام کند.
دبیر کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات افزود: تمامی اپراتورهای وایمکس با تایید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می توانند پس از پایان دوره حفاظت اپراتور سوم تلفن همراه (رایتل) با استفاده از فناوری WiFi به صورت برون ساختمانی (outdoor) به مشترکان خود، خدمات ارایه کنند.
وی عنوان کرد: همچنین در مصوبه کمیسیون تعهدات پوششی و کیفیت خدمات شرکت ارتباطات مبین نت افزایش یافت و به این شرکت اجازه داده شد که با توجه به شرایط بازار در شهرهایی که متقاضی کافی وجود ندارد حضور نداشته باشد.
​عمیدیان افزود: براساس مصوبه کمیسیون، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می تواند به اپراتورهای وایمکس متقاضی برای استان هایی که در آن حضور ندارند با شرایط مزایده قبلی اجازه فعالیت بدهد.

 تعیین راهکار حضور اپراتورهای پستی خصوصی
ضوابط حاکم بر پروانه فعالیت اپراتورهای پستی غیردولتی در سال ۹۲ از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب و مزایده انتخاب اپراتور دوم پست نیز برگزار شده بود. ولی این موضوع به دلیل نامشخص بودن وضعیت شبکه اصلی تجزیه و مبادلات و حدود وظایف سازمان پست جمهوری اسلامی ایران عملیاتی نشد.
عمیدیان افزود: با توجه به سیاست های ابلاغی در آخرین جلسه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصمیم بر این شد که شبکه های اصلی تجزیه و خدمات پایه پستی در اختیار دولت باقی بماند و با تعریف مناسب از خدمات پایه، راه برای ورود بخش غیردولتی به بخش پست کشور باز شود.رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: در این روش اپراتورهای غیردولتی می توانند برای تمامی خدمات پستی غیر از خدمات پایه، شبکه های تجزیه و مبادلات خود را ایجاد کرده و به صورت یکپارچه و با انجام تمامی فرایندها و عملیات پستی خدمات خود را ارایه کنند، ولی برای ارایه خدمات پایه پستی الزاماً باید عملیات تجزیه و مبادله را از طریق پست دولتی انجام دهند.
​وی امکان آزادسازی و ورود سریع اپراتورهای غیردولتی به بخش پست، حضور دولت در خدمات پایه برای تضمین و ارایه این خدمات به همه نقاط کشور و امکان تضمین کیفیت خدمات از سوی اپراتورها را از مزایای این مصوبه کمیسیون عنوان کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :