آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54273
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 10:48
تعداد بازدید : 686

مسوولیتی که روی زمین است

مهمترین نقاط آسیب پذیری توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور نداشتن نقشه راه، عدم تعیین تکلیف دستگاه ها، نبود یک نهاد راهبر و به دنبال آن عدم تبعیت نهادها از یکدیگر بوده و هست.
علی شمیرانی
تنها مقطعی که فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور روی ریل حرکت کرد و اتفاقاً اکثر دستاوردهای امروز نیز حاصل آن است به برنامه توسعه کاربری و فناوری اطلاعات و ارتباطات (تکفا) باز می گشت.
در آن دوران تکفا درختی بود که از ریشه ها تا شاخه های ICT ایران در آن مشخص شده و هر دستگاه مسوول پیشبرد و شکل دهی به بخشی از این درخت بود.
اگرچه در همان مقطع نیز مقاومت هایی در برابر شورای عالی اطلاع رسانی که مجری طرح تکفا بود، صورت می گرفت. اما تمام حواشی نتوانست به تصویر کلی این نقشه راه خدشه جدی وارد کند.
تکفا علاوه بر داخل به خارج از کشور و تحولات دنیا نیز بی توجه نبود و به این ترتیب است که با بازگشت تیم طراح و راهبر تکفا دوباره لینک های سابق در حال برقراری است و نمونه آن حضور اخیر دبیرکل ITU در ایران بود.
حالا اما دیگر نه خبری از آن شوراهای عالی است و نه خبری از نقشه راه.
ظاهرا این مسوولیت مهم اکنون به عهده شورای عالی فضای مجازی گذاشته شده و این شوراست که باید پاسخ دهد کشور در عرصه فاوا به کدام سمت در حرکت بوده و کدام دستگاه مسوول کدام قسمت از این حرکت است.
شورای عالی فضای مجازی اما هم اکنون بخشی از فشار و اصرار خود را روی شبکه ملی اطلاعات و بازخواست از وزارت ارتباطات گذاشته است.
اما شبکه ملی اطلاعات هر قدر هم که کلان و استراتژیک باشد در نهایت تنها یک طرح است. در کنار این طرح صدها طرح خرد و کلان توسط ده ها نهاد دولتی، عمومی، نظامی و حاکمیتی در حال اجراست که میلیاردها تومان پول نیز به خود اختصاص داده است. لذا هیچ کس به درستی نمی داند ما در هر بخش از فاوا اعم از دولت الکترونیکی، بانکداری الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و غیره به کدام سمت و سو در حرکت هستیم.
برای مثال کافیست شورای عالی فضای مجازی از تمام دستگاه های دارای ردیف بودجه در کشور بخواهد تا طرح کلان IT و پروژه های در درست اجرای خود را به این شورا ارایه کنند تا مشخص شود در چندین بخش در حال موازی کاری هستیم. از این رو به نظر می رسد شورای عالی فضای مجازی در وهله کنونی به جای ورود به زمان بندی و جزییات فنی پروژه های ریز و درشت فاوا، باید تمام هم و غم خود را روی ترسیم تصویر کلان فاوا بگذارد.
در غیر اینصورت شاهد هدررفت زمان و بودجه کشور در این عرصه بوده و شاید رفته رفته نقش شورای عالی فضای مجازی به بازرسی فضای مجازی تقلیل یافته و این شورا به جای تعیین تکالیف دستگاه ها تنها نظاره گر بر طرح هایی باشد که هر دستگاه به این شورا اعلام می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :