آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54266
تاریخ انتشار : 7 تیر 1393 10:29
تعداد بازدید : 3588

گزارش فناوران از کنفرانس2014 I/O گوگل

آندرویید L آمد

کنفرانس طراحان گوگل با عنوان I/O روز پنجشنبه گذشته برگزار شد. در این مراسم، ابتدا سوندار پیچای، نایب رییس ارشد گوگل برنامه را شروع کرد؛ در حالی که یک میلیون نفر به صورت آنلاین ویدیوی این مراسم را تماشا می کردند. وی از آمار و ارقام جالبی از سیستم عامل آندرویید این شرکت داد و گفت: در سه ماهه چهارم 2013 بیش از 315 میلیون گوشی هوشمند به فروش رسیده است و این در حالی است که امسال کاربران سیستم عامل محبوب گوگل یعنی آندرویید در بازه 30 روزه به یک میلیارد رسیده است. هر روز 93 میلیون عکس سلفی از طریق گوشی های مبتنی بر آندرویید به ثبت می رسد و هر روز کاربران سرتاسر جهان 100 میلیارد بار گوشی های مبتنی بر آندرویید خود را چک می کنند. وی سپس نرم افزار های مفید اندرویید در زمینه های مختلف همچون بانکداری، پزشکی و موارد دیگر اشاره کرد و گفت که ر حال حاضر 62 درصد بازار تبلت ها در اختیار آندرویید است. در حالی که سال قبل این میزان 46 درصد بود. به گفته وی، 42 درصدر تماشاگران ویدیوهای یوتیوب را کاربران آندرویید تشکیل می دهند. همچنین امسال تعداد نصب و دانلود اپلیکیشن های آندروییدی با رشد چشمگیر 236 درصدی همراه بوده است.


گزارش: نسترن صائبی

  سیستم عامل جدید آندرویید
پیچای سپس آندرویید وان را معرفی کرد که مجموعه ای از پلات فورم های سخت افزاری برای توسعه دهندگان و سازندگان مختلف است. این پلتفرم کیفیت بالا و قیمتی مناسب داشته و کاملا قابل دسترس است. این پلات فرم پاییز امسال ابتدا به هندوستان رفته و سپس عرضه جهانی خواهد شد. نسخه L از آندرویید برای توسعه دهندگان آماده است. ماتیاس دوارته (Matias (Duarte، مدیر بخش طراحی روی صحنه آمده تا در اینباره بیشتر توضیح دهد. وی گفت که طراحی این سیستم عامل تغییراتی داشته است. طراحی جدید رابط کاربری شکلی جامع برای گوشی تبلت و دسکتاپ خواهد داشت. طراحی جدید Material Design نام گرفته است. این نحوه طراحی ساده و رنگی بوده و چیزی بین طراحی Holo و iOS است (نه کاملا مات و نه کاملا شفاف و شیشه ای). توسعه دهندگان می توانند به نحوی از این سیستم طراحی برای سایه زنی دقیق و زنده رابط کابری استفاده کنند. دست توسعه دهندگان برای رنگ آمیزی رابط کاربری نرم افزارهایشان بیش از پیش باز است. قابلیت pallete با بررسی تصاویر و اشیای رابط کاربری امکان پیش بینی رنگ های مورد نیاز برای هماهنگی بیشتر با رابط کاربری را نیز دارد. فونت Roboto  نیز به نحوی ارتقا پیدا کرده که روی هر وسیله ای از ساعت هشمند گرفته تا تلویزیون به خوبی قابل دیدن و استفاده باشد. نحوه نمایش Notification نیز تغییر یافته است.

  مرورگر کروم جدید
اونی شاه (Avni Shah)، مدیر بخش مرورگر گوگل سپس روی سن آمد و درباره مرورگر کروم توضیح داد. وی گفت که هر روز بیش از 300 میلیون نفر کاربر فعال از طریق مرورگر کروم موبایل وب گردی می کنند. طراحی Material Design در این مرورگر جدید نیز اعمال شده است. این طراحی جدید قرار است استانداردی جدید در استفاده از محیط وب روی موبایل را ارایه دهد. انیمیشن ها نقشی مهم در طراحی جدید دارند. دکمه های پایین صفحه تغییر کرده اند و همه این اتفاقات با سرعت 60 فریم در ثانیه رخ می دهد! مولتی تسکینگ نیز بهبود یافته است. تغییر بین تب ها مثل تغییر بین مجموعه ای از کارت های مختلف است که البته با سرعتی عالی صورت می گیرد.

  افزایش عمر باتری ابزارهای آندروییدی
در جریان کنفرانس I/Oامسال شاهد پرده برداری از یک ویژگی جالب در نسخه جدید آندرویید، به نام "Project Volta" بودیم که می تواند یک وقت اضافه 90 دقیقه ای به عمر معمول باتری دستگاه های آندروییدی بیفزاید. در آندرویید L، دو قابلیت نرم افزاری جدید اضافه شده که اولی به مدیریت بهتر مصرف انرژی کمک می کند، در حالی که ویژگی دوم، مصرف کلی دستگاه را پایین می آورد. Battery Historian، به کاربر می گوید کدام بخش از تلفن، مثلا یک اپلیکیشن خاص یا یک بخش سخت افزاری، مشغول مصرف مداوم و شدید باتری است؛ از طرف دیگر با فعال سازی حالت Battery Saver می توان تا 90 دقیقه به عمر باتری افزود. این کار با محدود کردن اپلیکیشن ها، تغییر تنظیمات تلفن یا پایین آوردن نرخ نوسازی (Refresh) صفحه نمایش انجام می شود.

  ساعتLive  Google Gear
ساعت Gear Live، اولین محصول مجهز به Android Wear سامسونگ نیز در این مراسم رونمایی شد. امروز در نطق اصلی I/O 2014، سامسونگ نیز به جمع تولیدکنندگان ابزارهای پوشیدنی مجهز به Android Wear پیوست. ساعت هوشمند این شرکت با نام Gear Live از طریق گوگل پلی به فروش خواهد رسید. کاربران از امروز می توانند ساعت هوشمند Gear Live را از گوگل پلی خریداری کنند، اما اطلاعات زیادی درباره کم و کیف این ساعت و حتی زمان عرضه آن منتشر نشده است. احتمالا Gear Live نیز شبیه به Gear 2 خواهد بود، همان ساعت هوشمندی که به سیستم عامل تایزن خود سامسونگ مجهز شده است. در واقع انتظار می رود Gear Live نسخه مجهز به Android Wear از ساعت Gear 2 باشد.
دیوید سینگله تون (David Singleton)، مدیر بخش فناوری های پوشیدنی گوگل درباره ابزارهای پوشیدنی توضیح خواهد داد. Android Wear برای همین منظور ساخته شده است تا توسعه دهندگان به سادگی بتوانند اطلاعات را به کاربر رسانده و از همان ابزار های همیشگی خود استفاده کنند. Android Wear هم از صفحه مربع و هم دایره پشتیبانی می کند. چون حفظ ظاهر مهم ست! ساعت هوشمند اطلاعات مهم و لحظه ای را به شما نشان خواهد داد. صفحه ساعت جی واچ ال جی نمایش داده می شود تا به قابلیت های این سیستم بپردازد. ساعت در زمان دریافت پیغام می لزرد و پیغام را نمایش میدهد. اطلاعات به صورت کارت هایی روی صفحه نمایش داده می شوند. با نگه داشتن انگشت روی پیغام، انواع انتخاب های مختلف نمایش داده خواهد شد تا ساعت شکل شخصی سازی بیشتری پیدا کند. این ساعت هوشمند از دستورات صوتی نیز پشتیبانی می کند. ساعت هوشمند آنقدر هوشمند است که می داند خانه شما کجاست. وقتی یک پیغام از روی صفحه ساعت حذف شود، از روی گوشی نیز پاک خواهد شد. کاربر می تواند از ساعت سوال کرده و سپس جواب را روی ساعت ببیند. امکان پاسخ دادن به تماس از طریق ساعت یا ارسال مسج از طریق ساعت نیز وجود دارد. ساعت هوشمند آندرویید توانایی کنترل دستگاه های دیگر را نیز دارد. برای مثال کنترل پخش موسیقی از این موارد است.

  آندرویید در خودرو
گوگل از سیستم جدید خود برای استفاده در خودروها نیز با نام Android Auto پرده برداشت. Android Auto سیستم جدید گوگل برای انتقال تجربه استفاده از سیستم عامل آندرویید به داخل خودروها است که رقیبی جدی برای کار پلی معرفی شده توسط اپل است. گوگل در نظر دارد تا تجربه استفاده از آندرویید را در درون خودرو به طیف وسیعی از خودروهای تولید شده از برند های مختلف تعمیم دهد. Android Auto از همان رابط کاربری استفاده کرده است که تمامی کاربران آندرویید با آن آشنا هستند. آندرویید اتو از ساختار کارتی Google Now با بهره گیری از تصاویر متنوع در پس زمینه بهره گرفته و با استفاده از کارت های نمایش داده شده می توان موسیقی در حال پخش، مسیر طی شده و سایر امکانات این سیستم را در قالب کارت های آشنای Google Now مشاهده کرد. با اتصال تلفن هوشمند یا تبلت آندروییدی به خودرو، می توان قالب ساده ای از آندرویید را در صفحه نمایش خودرو مشاهده کرد که استفاده از آن ساده سازی شده و همه چیز در دسترس است. گوگل این سیستم را برای به کارگیری از طریق دستورات صوتی بسیار بهینه کرده است. یقینا استفاده از دستورات صوتی در مقابل تعامل از طریق صفحه نمایش لمسی، بسیار ایمن تر است، چراکه با این روش توجه راننده خودرو منحرف نشده و در نتیجه خطر خاصی نیز راننده را تهدید نمی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :