آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54173
تاریخ انتشار : 4 تیر 1393 12:53
تعداد بازدید : 792

روش دریافت امضای الکترونیکی صراف ها تعیین شد

بانک مرکزی به صرافان دارای مجوز، شرایط گواهی امضای الکترونیکی جهت احراز هویت ورود به سامانه سنای2 را اعلام کرد.

فناوران- بانک مرکزی مهرماه سال گذشته سامانه سنای2 را به دلیل بروز مشکلاتی نظیر توسعه و پشتیبانی نرم افزار ، امکانات محدود گزارش دهی، سنگین بودن و کاربرپسند نبودن نرم افزار، جایگزین سامانه سنا به عنوان جزیی از پورتال ارزی توسط بانک مرکزی کرد.
روابط عمومی بانک مرکزی درخصوص گواهي امضاي الکترونيکی (توکن هاي نماد) که جهت احراز هويت در هنگام ورود به سامانه سنا 2 مورد استفاده مي گيرد، این موارد را به کلیه صرافان داراي مجوز اعلام کرد:
1- توکن هاي توليد شده برای شخص حقيقي صادر شده است و به مرور زمان در سامانه هاي مختلف اينترنت بانک و ساير سامانه هاي شبکه بانکي برای  احراز هويت به کار گرفته خواهد شد. بنابراين لازم است کاربران امضاي الکترونيکی خود را در اختيار ديگران قرار ندهند.
2- کاربران جديد صرافي بايد گواهي امضاي الکترونيکی مربوط به خود را دريافت و از آن طريق وارد سامانه سنا شوند.
3- در صورت قطع همکاري کاربر با صرافي، توکن متعلق به کاربر است. جهت جلوگيري از دسترسي اين کاربر، مدير عامل صرافي مي تواند کاربر را از ليست کاربران صرافي در سامانه سنا2 حذف کند.
4- با توجه به موارد ذکر شده، کاربراني که قبلا جهت دريافت توکن ثبت نام کرده اند (حتي در صورت قطع همکاري با صرافي) لازم است هرچه سريع تر نسبت به دريافت آن اقدام کنند.
5- کاربران  توجه داشته باشند در صورت ثبت 3 بار اشتباه، PIN توکن به وضعيت قفل در مي آيد و ضروري است جهت خروج از اين وضعيت کد PUK (موجود در پاکت همراه توکن) مورد استفاده قرار گيرد. در صورتي که اين کد نيز سه بار اشتباه وارد گردد، توکن اصطلاحا مي سوزد و لازم است کليه مراحل ثبت نام و پرداخت وجه، مجددا تکرار شود.
6- شماره تلفن مرکز پشتيباني سامانه سنا 64464848 و شماره تلفن مرکز پشتيباني گواهي امضاي ديجيتال (توکن)؛  9-88910658 است.
7- در حال حاضر ثبت نام اوليه در محل بانک مرکزي متوقف شده است. بنابراین مراکز مشخص شده در سایت بانک مرکزی در شهر تهران جهت ثبت نام و اخذ گواهي امضاي الکترونيکی تجهيز و راه اندازي شده اند.
8-  به مرور زمان مراکز ديگري در تهران و ساير استان ها جهت ثبت نام و تحويل گواهي امضاي الکترونيکی فعال خواهند شد که مشخصات اين مراکز به موازات راه اندازي به اطلاع صرافان خواهد رسيد.
9- مديران و کاربران صرافي ها جهت دسترسي به سامانه سنا2 لازم است شخصا و با همراه داشتن اصل و کپي شناسنامه و کارت ملي جهت ثبت نام و دريافت گواهي امضاي الکترونيکی به مراکز فوق مراجعه کنند. چنانچه به هر دلیلی از جمله مفقودي، سوختن يا خرابي توکن نياز به ثبت نام مجدد باشد، مراجعه به بانک مرکزي الزامي است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :