آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54147
تاریخ انتشار : 4 تیر 1393 11:27
تعداد بازدید : 686

اطلاع رسانی از تخلفات به سبک رگولاتوری

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (رگولاتوری) گزارشی از دستاوردهای طرح پایش این سازمان که با همکاری 8 دستگاه نظارتی به انجام رسید ارایه کرد.

سعید همتی
سازمان رگولاتوری بر اساس شرح وظایف و ماموریت هایی که بر عهده دارد در واقع نقش تنظیم کننده و به عبارت اولاتر نقش یک داور در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را ارایه می کند. از این رو گذشته از حساسیت های بالای امر قضاوت، بی طرفی یکی از بارزترین و اصلی ترین شاخص های داوری به شمار می رود.
بر این اساس هیچ گاه نباید مشخص شود که یک داور یا رگولاتور به سمتی کشش داشته و یا با سمتی مشکل دارد چراکه چنین رویکردی اصولا صلاحیت اصل داوری و آرای او را زیر سوال می برد.
اما همانطور که گفته شد رگولاتور روز گذشته به ارایه دستاوردهای برخورد با متخلفان حوزه ICT پرداخت که این نحوه گزارش دهی حاوی تاملاتی است.
چند نمونه از نحوه گزارش دهی رییس رگولاتوری به این شرح است:
1- درباره برخی استان ها این گونه عنوان می شد که دفاتر پیشخوان به دستور شرکت مخابرات تنها به ارایه خدمات همراه اول پرداخته و از ارایه خدمات در زمینه های ایرانسل و رایتل خودداری می کنند.
2- در قالب ارایه گزارش استان های مختلف این گونه عنوان شد که مخابرات استان مازندران دچار توقف فروش خدمات اینترنتی شده و تا ارتقای پهنای باند مجاز به فروش خدمات نخواهد بود.
3- همچنین در مورد دیگر تخلفاتی که در استان ها صورت گرفته این گونه عنوان شد که در استان قم یک شرکت به طور تقلبی اقدام به تهیه سیم کارت های تقلبی اپراتورها کرده بود.
4- در مورد دیگر این گونه عنوان شد که در دو مورد با وجود مجوزهای متعددی که وجود داشته شرکت ها اجازه ورود بازرسان را نداده اند.
همانطور که مشاهده می شود نکته ای بارز در نحوه گزارش دهی رگولاتوری مشهود است. در مورد اول و دوم رگولاتوری صراحتاً از شرکت مخابرات به عنوان متخلف در چند استان نام برده است. اما در مورد سوم و چهارم تنها به ذکر موضوع تخلف اشاره شده و نامی از هیچ شرکتی دیده نمی شود.
جالب آنکه در کل این گزارش نیز به جز نام مخابرات نام شرکت دیگری مشاهده نمی شود.
حال سوال اینجاست که اگر بنا به بردن نام متخلف است پس چرا اسم تمام متخلفان به تفکیک در یک گزارش مطبوعاتی که علی القاعده به اطلاع عموم رسیده می رسد، برده نمی شود؟ اگر هم بنا به اشاره به نام متخلفان نیست چرا هرجا نوبت مخابرات است آشکارا اسم این شرکت برده
 می شود؟
نگارنده شخصا مخالف آشنایی مردم با تخلف و متخلف نیست بلکه موضوع اینجا تذکر جایگاه و اهمیت رگولاتوری به رگولاتور است. چراکه اگر مشخص شود رگولاتور با مجموعه ای دچار مشکل است لاجرم آرای آن نیز نمی تواند خالی از جهت گیری و عادلانه تلقی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :