آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54135
تاریخ انتشار : 4 تیر 1393 10:51
تعداد بازدید : 813

نخستین اتصال به شبکه ملی اطلاعات در قم برقرار شد

معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: در فاز نخست اتصال به شبکه ملی اطلاعات، خدمات محتوایی بومی دیجیتال بر زيرساخت هاي استان قم مورد بهره برداری قرار می گیرد.

خبرگزاری مهر - علی اصغر انصاری با بیان اینکه مجموعه هاي مختلف حوزوي و دانشگاهي در استان قم سال ها است به لحاظ تولید محتوای مذهبی دیجیتال در كشور فعاليت هاي ارزشمندي را انجام داده اند، گفت: لازم است اقدامات خاصي براي تامين زیرساخت های لازم برای فعالان در این استان در دستور کار قرار گيرد؛ در اين خصوص، فراهم شدن فرصت هاي سرمايه گذاري توسط بخش خصوصي براي توسعه زیرساخت ها از جمله اولويت هاي اصلي خواهد بود.
وی گفت: شبکه مترواترنت استانی و مركز داده استان قم كه با سرمايه گذاري وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات ایجاد شده در حال حاضر براي اين امر قابل بهره برداری است؛ براین اساس اپراتورهاي فعال در استان بايد نسبت به تامين زيرساخت هاي ارتباطي جديد و آينده این استان همت بيشتري به خرج دهند و نيازمندي هاي فعالان در اين حوزه را بدون هيچ تاخيري تامين کنند.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با بيان اينكه اغلب كاربران خدمات محتوايي در خارج از استان و حتي خارج از كشور حضور دارند، افزود: اصولا بخش قابل توجهي از این ترافیک در صورت انتقال ميزباني خدمات و محتوا به داخل استان، باید به بیرون مسيريابي شوند. البته مبناي محاسبه ظرفيت هاي ارتباطي و فناوري اطلاعات مورد نياز تعداد كاربران داخل استان و سرانه هاي معمول در ساير استان ها يكسان نخواهد بود و اين مساله بايد مد نظر قرار گيرد.
به گفته انصاری، در حال حاضر کار طراحی و مطالعاتي افزایش ظرفیت زیرساختی شبکه قم برای اتصال خدمات به شبکه ملی اطلاعات آغاز شده است.

 تاکید وزیر ارتباطات بر توجه به استان قم
بر اساس این گزارش همچنین در نشست استاندار قم با وزیر ارتباطات استان قم به عنوان پایلوت ملی در پروژه شبکه ملی اطلاعات انتخاب شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این نشست با بیان جایگاه استان قم به عنوان ام القرای جهان تشیع، بر آمادگی این وزارتخانه برای هرگونه همکاری در توسعه زیرساخت های تولید و نشر محتوای الکترونیکی در حوزه علوم دینی و فرهنگی تاکید کرد.
استاندار قم نیز در این نشست با تقدیر از تلاش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در انتخاب استان قم به عنوان پایلوت ملی پروژه شبکه ملی اطلاعات خواستار اهتمام دستگاه های مسوول در تحقق این مهم شد.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :