آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 54134
تاریخ انتشار : 4 تیر 1393 10:49
تعداد بازدید : 685

حباب دات کام تا 2020 دوباره می ترکد

کارشناسان پیش بینی می کنند که تا پایان دهه حاضر، حباب دات کام خواهد ترکید و این نام دامنه دیگر سلطه خود را در دنیای اینترنت از دست خواهد داد.


تلگراف- نام دامنه .com هم اکنون 42 درصد از کل آدرس های وب در دنیا را به خود اختصاص داده است و در عرض 20 سال گذشته با رشد نجومی که داشته، مهم ترین نام دامنه در دنیا شناخته شده است. اما کارشناسان نام دامنه پیش بینی می کنند که این دات کام تا سال 2020 سلطه خود را از دست خواهد داد و صدها آدرس وب جدید در دنیای آنلاین پدید خواهند آمد.
اینترنت در حال حاضر بزرگترین تحول را در تاریخ پیدایش اش تجربه می کند، زیرا امسال با یکهزار نام دامنه جدید از “شبکه” برای عرب ها تا .technology که برای صنعت فناوری در نظر گرفته شده، مواجه شده است. به همین دلیل نیز به نظر می رسد که وب در سال 2020 خیلی متفاوت از دنیایی خواهد بود که در حال حاضر می بینیم.
قبل از اینکه این جریان پیش بیاید، فقط 22 نام دامنه عمومی و سطح بالا gTLDs وجود داشت که شامل نام دامنه های مهمی چون .com، .net و .org می شد. ولی هم اکنون، اینترنت که به سرعت دارد فضای مفید خود را از دست می دهد، سلطه دات کام هم روند نزولی پیدا کرده است. از طرف دیگر، آدرس های جدیدی در راهند که یا نشان دهنده وضعیت جغرافیایی هستند مثل .london، .nyc یا آدرس هایی با حروف مخصوص کشورهای جهان مثل عربی، چینی و روسی است که این آدرس های وبی نه تنها می توانند مشکلات آدرس دهی اینترنتی را برطرف کنند، بلکه وب را برای کاربران سرتاسر جهان قابل دسترس تر می کنند.  به همین دلیل نیز از اهمیت .com و .net و نام دامنه های سطح بالای کشورها مثل .co.uk کاسته خواهد شد و آدرس های وبی بیشتر از قبل قابل جست وجو هستند و از نظر جغرافیایی نیز بیطرف باقی می مانند. زیرا قبلا فقط می شد آدرس های انگلیسی را وارد کرد.
براساس گزارش اینترنت در سال 2020 شرکت NetNames، 92 درصد شرکت های بزرگ آمریکایی، بریتانیایی، فرانسوی و آلمانی قصد دارند تا سه سال آینده روی نام دامنه های جدید سرمایه گذاری کنند. در حالی که 46 درصد آنها اعلام کرده اند که هم اکنون نیز روی این حوزه سرمایه گذاری کرده اند.
با این حال، پیش بینی می شود که .com محبوبیت خود را در میان نام دامنه های دیگر جهان حفظ خواهد کرد. اما انتظار می رود که ثبت نام دامنه های جدید از ثبت جدید .com و .net پیشی خواهد گرفت. زیرا این نام دامنه ها به نوعی اشباع شده اند و بیشتر از این جایی برای افزایش ندارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :