آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52849
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1393 11:19
تعداد بازدید : 567

WSIS+10 و تاییدی بر حقانیت مواضع ایران

ده سال قبل سران کشورهای دنیا در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو گردهم آمدند تا در خصوص مهم ترین پدیده قرن یعنی فناوری اطلاعات و ارتباطات و به ویژه اینترنت به بحث و تبادل نظر بپردازند.این نشست به شکلی غیر رسمی دو بخش مجزا و مهم داشت.
علی شمیرانی
در یک بخش دولت ها به توافق رسیدند تا شرایط به کارگیری و استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات را در تمامی عرصه ها برای مردم کشورهای خود فراهم سازند.بخش دوم که اتفاقا خوشایند آمریکایی ها نبود به موضوع راهبری اینترنت که همچنان در دست آمریکا است مربوط می شد. برخی از دولت های جهان در آن مقطع معتقد بودند که اینترنت پدیده ای جهانی است و لاجرم سیاستگذاری و راهبری آن نیز باید خارج از چارچوب های یک کشور بوده و بین المللی باشد. آمریکایی ها نیز مدعی بودند که دخل و تصرفی در اینترنت نداشته و این مهم به عهده نهادی مستقل است.اگرچه در آن مقطع متحدان اروپایی آمریکا نیز به جد از این مهم دفاع نکردند و ایران یکی از کشورهایی بود که مصرانه و تا انتها بر این خواسته پافشاری کرد.حالا ده سال از آن اجلاس می گذرد و شرایط جهانی در فضای مجازی تحولات و البته شوک های بزرگی را پشت سرگذاشته است. افشاگری های تاریخی و بی پایان اداوارد اسنودن نشان می دهد که از رهبران اروپایی گرفته تا مردم آمریکا و تمام نقاط جهان قربانی تسلط یکجانبه آمریکا بر اینترنت هستند.شاید به همین جهت است که آمریکایی ها در این دوره از اجلاس WSIS علاقه ای برای حضور جدی و تداوم این مباحث از خود نشان نمی دهند. ایران اما در این دوره احتمالا دیگر تنها مخالف شکست انحصار آمریکا بر اینترنت نیست. حالا کشورهای زیادی در دنیا به این نتیجه رسیده اند که در صورت مقاومت آمریکا با بین المللی شدن راهبری اینترنت، مسیر خود را از این شبکه جهانی جدا کرده و شبکه هایی در سطح ملی برای خود ایجاد کنند.
به هر تقدیر همانطور که ده سال قبل اولویت های بخش های مختلف دنیا به این اجلاس متفاوت بود امسال نیز شاهد این تنوع نگاه ها کشورهای آسیایی، اروپایی و آفریقایی بر اجلاس سران درباره جامعه اطلاعاتی هستیم.از این رو باید منتظر ماند و دید تحولات سال های اخیر در دنیا که البته تاییدی بر دغدغه ها و حقانیت مواضع ایران ده سال قبل بود، در پایان اجلاس WSIS+10 به کجا ختم می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :