آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52847
تاریخ انتشار : 17 خرداد 1393 11:5
تعداد بازدید : 894

آیا امسال چشم مان به پهن باند موبایل روشن می شود؟

شرط و شروط رگولاتوری برای نسل 3 و 4

آبان ماه سال گذشته یعنی درست در ماه های آغازین دولت یازدهم و در مراسم افتتاح نمایشگاه تلکام، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که اولین حضورهای رسانه ای اش را تجربه می کرد دو وعده مهم ارتباطی داد.

م.ر.بهنام رئوف
وزیر ارتباطات در آن مراسم، اول وعده داد که نگذارد تعرفه های ارتباطی به آن شکل که مدنظر مخابراتی ها است افزایش یابد. او تلویحا اعلام کرد که نمی گذارم مردم هزینه زیادی را برای ارتباطات بپردازند. دومین وعده وزیر ارتباطات به استفاده از خدمات نسل سوم تلفن همراه باز می گشت. واعظی که البته فقط با چند متر فاصله از غرفه رایتل در محل برگزاری نشست رسانه ای، ایستاده بود تاکید کرد زمان انحصار خدمات نسل سوم دیگر تمدید نخواهد شد.
چند ماه بعد از آن مراسم وقتی که وزیر از اجلاس ITU به کشور بازگشت و احتمالا هم آنجا پیشرفت های سایر کشورها در بخش ارتباطات سیار را دیده بود، باز هم اعلام کرد که در بخش خدمات پهن باند در نسل های سوم و چهارم از سایر کشورها عقب هستیم و اپراتورهای قالب کشور باید بعد از اتمام زمان انحصار رایتل سریعا خدمات نسل سوم و چهارم را ارایه دهند.

 تنظیم مقررات وارد می شود
البته این موضوع گویا بعدتر در دستور کار سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار گرفت. به گونه ای که بعدها رییس این سازمان که در یکی از نشست های مطبوعاتی وزیر ارتباطات،در کنار او نشسته بود گفت اینگونه نیست که بعد از اتمام دوره انحصار رایتل هر اپراتوری بتواند خدمات نسل سوم بدهد. چرا که باید بررسی کنیم تا ببینیم آیا ارایه خدمات نسل سوم در حد توان و اندازه آن اپراتور هست یا خیر؟ عمیدیان همچنین گفته بود که برای ارایه خدمات نسل چهارم هم باید بررسی کنیم ببینیم بازار کشور کشش حضور یک اپراتور دیگر را دارد یا اگر ندارد این خدمات را به چه شکل و با چه شرایطی به اپراتورهای فعلی واگذار کنیم؟
در نتیجه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی که تا به امروز مقررات امواج ارتباطات رادیویی را جوری تنظیم کرده که مو لای درزشان نمی رود و فقط بعد از انتشار امواج و استفاده مردم مشخص می شود که تدوین چندین پیوست فرهنگی و اجتماعی و ... از قلم افتاده و جلوی امواج رادیویی هم نصفه و نیم گرفته می شود، مشغول بررسی شرایط اعطای پروانه نسل سوم و چهارم به سایر اپراتورها شد.
از آن روز به بعد شرایط ارایه خدمات نسل سوم و چهارم اصلی ترین سوال پرسیده شده از وزیر ارتباطات در هر محفل کاری و شخصی و تفریحی بود. وزیر ارتباطات حتی در هنگام کوه نوردی با خانواده هم مجبور بود در مورد آن به مردم جواب پس دهد. روزی گفته می شد هر اپراتوری که نسل سوم و چهارم می خواهد باید رومینگ ملی داشته باشد. روزی دیگر بحث جابجایی مشترکان بین اپراتورها با حفظ شماره تلفن مطرح می شد و روز دیگر هم امکان ارایه خدمات به اپراتورهای مجازی به عنوان یکی از فاکتورها برای ارایه مجوز نام برده می شد. در آخر هم اعلام شد که پیش شرط های ارایه مجوز نسل سوم و چهارم تا پایان اردیبهشت اعلام خواهد شد.
همانطور که گفته شد از آنجایی که سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی وسواس بسیاری در نگارش قوانین دارد تا خدایی ناکرده بعدها مشکلی گریبان گیر اپراتورهای ارایه دهنده خدمات نشود و کاربران هم بتوانند همانند تمام دنیا از خدمات نوین ارتباطی به روز استفاده کنند، در نهایت همین چند روز پیش و یک روز قبل از تعطیلات اصول حاکم بر ارایه نسل 3 و 4 تلفن همراه اعلام شد. این دومین بار است که کمیسیون تنظیم مقررات مصوبات خود را یک روز قبل از تعطیلات اعلام می کند که البته شاید نشان از همان دقت نظر آن ها باشد. آخرین روز کاری سال گذشته هم این کمیسیون تغییرات تعرفه های تلفن ثابت و همراه را اعلام کرد. همان تغییراتی تعرفه ای که وزیر ارتباطات جلوی اجرای آن را گرفته بود.

 اصول حاکم بر ارائه نسل ۳ و ۴ موبایل
به هر حال بر اساس آنچه که خبرگزاری فارس اعلام کرده است، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات اصول حاکم بر نحوه اصلاح و ارتقای پروانه فعالیت اپراتورهای موبایل برای ارائه خدمات باند پهن را تصویب کرد.
این کمیسیون در نخستین جلسه در سال جدید به شماره 186، اصول حاکم بر نحوه اصلاح و ارتقای پروانه فعالیت اپراتورهای موبایل برای ارائه خدمات باندپهن را تصویب کرد.
این اصول با توجه به پایان دوره حفاظت اپراتور سوم موبایل در 31 مردادماه سال جاری، با تاکید بر ایجاد توزان و رقابت عادلانه در تخصیص فضای فرکانسی، فراهم کردن صدور مجوز اپراتورهای مجازی، اجرایی کردن رومینگ ملی، اجرای طرح ترابردپذیری شماره های تلفن همراه (تغییر اپراتور بدون تغییر شماره) و یکنواخت شدن شماره گذاری و تعرفه ها و حمایت از تولید داخل به تصویب رسیده است.
براساس شرایط این مصوبه، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی می تواند طبق درخواست اپراتورهای متقاضی، بعد از اتمام دوره حفاظت اپراتور سوم موبایل، نسبت به صدور مجوز ارتقا برای اپراتورهای متقاضی اقدام کند. این سازمان همچنین می تواند برای تامین باندفرکانسی مورد نیاز، فرکانس 2100 و 3600 مگاهرتز را به صورت FDD و با دریافت حق امتیاز به اپراتورهای متقاضی واگذار کند که البته این به معنای دریافت مجوز ارایه خدمات نبوده و اپراتور ملزم به تامین تمامی شرایط این مصوبه خواهند بود.
در این مصوبه هر اپراتور برای فعالیت در حوزه خدمات 3G و 4G باید مبلغ 3 هزار میلیارد ریال حق امتیاز به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدام کند. این اپراتورها موظفند بدهی ها و حساب های مالی خود را قبل از دریافت مجوز، تسویه کنند.
اپراتورهای متقاضی می توانند با استفاده از فناوری وای فای به صورت برون ساختمانی، این خدمات را به مشترکان خود ارایه دهند. اپراتورهای موبایل موظف به اشتراک گذاری سایت های BTS براساس نظر رگولاتوری هستند و موظفند حداکثر 18 ماه پس از صدور مجوز، نسبت به ارایه خدمات ترابرد شماره موبایل ( امکان تغییر اپراتور بدون تغییر شماره برای مشترک) اقدام کنند.
در این مصوبه برای نقض تعهدات هر یک از اپراتورها در بخش توسعه، کیفیت خدمات، تعهدات رقابتی و مالی و نظارتی نیز اخطاریه کتبی و جریمه  درنظر گرفته شده است.

 تصویب اصول به معنی صدور مجوز نیست
در همین زمینه البته معاون بررسی های فنی و صدور مجوز رگولاتوری به خبرگزاری فارس گفته است که هنوز مجوز نسل بالاتر برای هیچ اپراتوری صادر نشده و تصویب اصول و کلیات به معنای صدور مجوز نیست و اعطای پروانه فرآیند مجزایی دارد.
صادق عباسی شاهکوه گفته است که فعلا اصول حاکم بر نحوه اصلاح و ارتقای پروانه فعالیت اپراتورهای موبایل برای ارایه خدمات باندپهن در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات به تصویب رسیده است.
وی ادامه داد: در این مصوبه یک سری شرایط برای اعطای مجوز در نظر گرفته شده که در زمان پایان دوره انحصار رایتل با برآورده شدن این شروط، امکان صدور مجوز برای اپراتورهای متقاضی فراهم خواهد بود.
با توجه به صحبت های این معاون رگولاتوری و درخواست هایی که پیش تر از سوی اپراتورهای تلفن همراه مبنی بر اختصاص فضای فرکانسی برای آزمایش خدمات صورت گرفته بود به نظر می رسد بعد از اتمام انحصار دوره رایتل و با توجه به مصوبه اخیر تازه فرآیند راه اندازی این خدمات توسط دو اپراتور دیگر آغاز می شود. آن هم مشروط بر آنکه اصول حاکم از سوی آن ها پذیرفته شود.
در نتیجه شاید در خوشبینانه ترین حالت کاربران دو اپراتور دیگر بتوانند از اواخر پاییز امسال بتوانند طعم خدمات نسل سوم را روی گوشی های خود بچشند. یعنی زمانی که احتمالا مطالعات نسل ششم تلفن همراه در جهان شده باشد و حتی خدمات نسل چهارم در بسیاری از کشورها همه گیر شده باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :