آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52723
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1393 11:38
تعداد بازدید : 846

علت افت کیفیت اینترنت همراه

افزایش مصرف و تعداد کاربران دیتا سرعت را کاهش داد

مدیرعامل همراه اول در مورد علت افت اخیر کیفیت اینترنت همراه اول گفت: از سال گذشته در پی رشد مصرف دیتا بین مشترکان، میانگین سرعت دانلود 10 درصد کاهش یافته است.
خبرگزاری فارس- وحید صدوقی در پاسخ به این سوال که مدتی است در تهران کیفیت اینترنت همراه اول کاهش یافته گفت: در گذشته متوسط سرعت دانلود مشترکان همراه اول 120 تا 130 کیلوبیت بر ثانیه بود که از یک سال گذشته در پی رشد چشم گیر مصرف دیتا بین مشترکان میانگین سرعت دانلود حدود 10 درصد کاهش یافته است و هم اکنون متوسط سرعت دانلود مشترکان همراه اول 100 کیلوبیت بر ثانیه است.
مدیرعامل همراه اول در مورد علت این کاهش کیفیت، توضیح داد: 10 سال است که در حوزه باند پهن در کشور عقب هستیم؛ بازار و تقاضای پهنای باند ایجاد شده، اما بستر ارائه خدمات فراهم نیست و مردم به ناچار برای دریافت سرویس های دیتا از نسل 2 استفاده می کنند.
وی تصریح کرد: می خواهیم با نسل 2 کار نسل 3 را انجام دهیم که امکان پذیر نیست و نسل 2 تنها تا حدی می تواند پاسخ گوی نیاز مشترکان باشد. زیرا نسل 2 اساسا برای مکالمه پایه ریزی شده سپس به GPRS و EDGE ارتقا یافته است و اگر بخواهیم پاسخ گویی واقعی نیاز مشترکان باشیم، باید با نسل 3 سرویس دهیم.
صدوقی با بیان رشد چشم گیر مصرف دیتا در کشور، افزود: با اینکه حدودا هر 4 ماه لینک ها و ظرفیت پایه core را افزایش می دهیم، اما 11 برابر شدن مصرف دیتا در 15 ماهه گذشته را پیش بینی نمی کردیم که مطمئن هستیم، ما و رقیب از رشد ترافیک دیتا غافل گیر شده ایم.
مدیرعامل همراه اول در پاسخ به این سوال که با توجه به اعلام رگولاتوری مبنی بر توسعه مناسب زیرساخت های دیتا در شبکه همراه اول، به نظر می رسد، مشکل فعلی بیشتر ناشی از کمبود پهنای باند است، گفت: مشکل کمبود پهنای باند نداریم و میزان پهنای باند مرتب در حال افزایش است؛ اما منابع رادیویی برای ارائه سرویس EDGE و GPRS محدود است. نمی توان توقع داشت GPRS جواب گوی 3G و LTE باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :