آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52710
تاریخ انتشار : 13 خرداد 1393 10:54
تعداد بازدید : 967

بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان داد:

عقب ماندگی در نسل 3، آفت صنعت مخابرات ایران

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: هر 10 سال نسل جدیدی از شبکه های مخابرات سیار ظهور می کند و اخیرا نسل پنجم ارتباطات سیار پیشنهاد شده اما با این حال عقب ماندگی کنونی کشور در راه اندازی کامل نسل سوم به آفتی دیگر در این صنعت بدل شده است.


فناوران- دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری های نوین مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با بررسی وضعیت شبکه های مخابراتی سیار نسل پنجم اعلام کرد: خصوصیات نسل پنجم ارتباطات سیار مانند افزایش سرعت انتقال داده، افزایش قابلیت اطمینان، کاهش مصرف انرژی و غیره در مقایسه با نسل های مختلف شبکه های ارتباط بی سیم، بیانگر اهمیت دستیابی به این فناوری های نوین از سوی دولت ها و از جمله کشورما است. دستیابی به این نوع از فناوری های نوین در کشور، درواقع حرکت به سوی تحقق اهداف در نظر گرفته شده در سند چشم انداز 1404 خواهد بود.
در مورد ارتباطات مخابراتی مخصوصا مخابرات سیار، فعالیت هایی توسط رگولاتوری در حوزه مقررات گذاری و اپراتورها در حوزه اجرا انجام شده است و شبکه های نسل های اول و دوم و به طور نسبی سوم راه اندازی شده است که البته ارتقای نسل ها و شبکه های موبایل از نسل دوم به سوم با چالش هایی روبرو شده که مهمترین این چالش ها به واسطه عدم توجه به مسایلی کلیدی مانند ملاحظات فرهنگی ، امنیتی، اقتصادی است.
عقب ماندگی کنونی کشور در راه اندازی کامل نسل سوم (که اپراتورهای مربوط هم اکنون در حال تجهیز زیرساخت های مورد نیاز بوده و هنوز به نیازمندی های نسل چهارم نپرداخته اند)، به مرور سبب آفتی دیگر در صنعت مخابرات سیار کشور می شود. معضلاتی مانند عدم دسترسی پرسرعت، افزایش تاخیر در شبکه و کم بودن قابلیت تحریک پذیری، تاخیر در ارتقای سامانه های مخابراتی، مخصوصا ارتباطات سیار ایجاد می کنند. این تاخیر عمدتا به واسطه عدم رصد فناوری های نوین و سیاستگذاری و مقررات گذاری به موقع در حوزه ارتباطات است.
در بخش دیگری از گزارش مرکز پژوهش ها آمده است، پیش بینی می شود که اولین نمونه این شبکه ها در سال 2020 میلادی اجرایی شود که باتوجه به زمان 6 ساله باقی مانده لازم است سیاستگذاری انجام گیرد و پیش بینی قوانین و مقررات لازم در این خصوص با توسعه فعالیت های پژوهشی مراکز تحقیقات و پژوهشی در این زمینه صورت پذیرد و ارگان های ذیربط که با انجام این فعالیت های پژوهشی و کارشناسی خودکفایی کشور در صنایع مرتبط با آن فناوری و ساخت ادوات و اجزای آن در صورت محقق شدن این نسل از شبکه های مخابراتی در کشور را فراهم سازند.
مرکز پژوهش های مجلس در پایان این گزارش پیشنهاداتی برای تسریع این موضوع در کشور آورده است که عبارتند از: 1- پیش بینی بودجه تحقیقاتی برای انجام تحقیقات در حوزه نسل پنجم شبکه های مخابراتی 2- ایجاد مرکز تحقیقاتی مستقل برای انجام تحقیقات 3- ارتباط با سازمان ها و پژوهشگاه های بین المللی به منظور داشتن نقش فعال در فرآیند استانداردسازی 4- ارتباط با کشورهای دیگر برای انجام پروژه های مشترک 5- بررسی راهکارهای بومی سازی نسل پنجم شبکه های مخابراتی 6- بررسی زیرساخت های لازم برای پیاده سازی نسل پنجم شبکه های مخابراتی در کشور.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :