آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52313
تاریخ انتشار : 4 خرداد 1393 10:54
تعداد بازدید : 1053

به بهانه سوم خرداد ماه و دهمین سالروز افتتاح شبکه تالیا

تالیا همچنان در تلاش برای بقا

دیروز دهمین سالروز آغاز به کار تالیا نخستین شبکه تلفن همراه پیش پرداخته در ایران بود، که توسط مجتمع صنعتی رفسنجان ایجاد شد.
تالیا به عنوان نخستین تجربه خصوصی سازی کشور در عرصه مخابرات از سال ۸۳ با استفاده از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری شرکت های زیمنس، آلکاتل و اریکسون و با مشاوره یکی از برجسته ترین مشاوران GSM در دنیا (شرکت TELE2) آغاز به کار کرد. افتتاح رسمی شبکه یک سال و سه ماه بعد از زمان عقد قرارداد یعنی در سوم خرداد ۸۴ به وقوع پیوست. بر این اساس مجتمع صنعتی رفسنجان بعنوان برنده این مناقصه در قرارداد خود با شرکت مخابرات ایران متعهد شده بود تا ۲ میلیون سیم کارت در ۲۸ مرکز استان کشور را با کیفیت تضمین شده و تا ۲۸ بهمن ۸۴ عرضه کند، اتفاقی که عملا رخ نداد و این پیمانکار ناکام کمتر از هفتصدهزار سیم کارت در چندشهر توزیع کرد.
بر این اساس بود که دیوان محاسبات کشور اعلام کرد باتوجه به بررسی های کار شناسی انجام ‏گرفته، تأخیر در انجام و عدم اجرای به موقع تعهدات تالیا باعث شده که شرکت مخابرات ‏ایران از هزار و ۴۷۵ میلیارد ریال درآمد محروم شود که مبنای محاسبه رقم مذکور در ‏واقع همان مفاد بند ۲-۱ از ماده ۶ قرارداد است که در این خصوص بررسی های به ‏عمل آمده، حاکی از آن است که عدم کسب درآمد مذکور به جهت اهمال کاری و قصور در ‏نظارت صحیح و کافی بر اجرای پروژه و همچنین عدم پیگیری و اعلام به موقع تأخیرات ‏مراحل انجام کار به مراجع ذیصلاح از سوی مسئولان وقت شرکت مخابرات ایران بوده ‏است که از مصادیق بند (هـ) ماده ۲۳ قانون دیوان محاسبات کشور است. ‏ در نهایت نیز در سال ۹۱ شرکت تعاونی مجتمع صنعتی رفسنجان، سهامدار ۴۳ درصدی خود در اولین پیمانکار- اپراتور تلفن همراه اعتباری تالیا را به شرکت گسترش الکترونیک مبین ایران و بنیاد تعاون سپاه فروخت. شرکت های مبین ایران زیرمجموعه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و بنیاد تعاون سپاه دو خریدار سهام مجتمع صنعتی رفسنجان هستند؛ دو خریداری که هر دو به طور مشترک بلوک مدیریتی سهام شرکت مخابرات ایران را نیز خریداری کرده اند و در حال حاضر مالکان شرکت مخابرات ایران به شمار می روند.

 بازگشت ناموفق تالیا از روستا ها
اواخر سال ۹۱ مدیر عامل وقت تالیا در یک مصاحبه گفت: ما از مدیر عامل مخابرات ایران خواستیم که وجه تمایزی بین تالیا با سایر اپراتورهای بازار در نظر بگیرد، تا بتواند ضامن موفقیت تالیا شود. وی ادامه داد: با امتیازی که مخابرات برای بهره برداری از GSM روستایی به تالیا داده است این شبکه با تالیا یکپارچه می شود. نژاد دادگر افزود: براین اساس تالیا با هدف خدمت رسانی به مناطق محروم و روستایی بخشی از فعالیت خود را در این مناطق متمرکز کرده است که با اتمام این یکپارچه سازی، تالیا می تواند تا پایان امسال در مناطق روستایی و محروم خدمات عرضه کند.
وی تصریح کرد: از سوی دیگر «شرکت گسترش ارتباطات تالیا» در نظر دارد با سایر اپراتورهای موجود در بازار تفاوتی داشته باشد. بر این اساس می خواهد به صنایع و مشاغل خاص، خدمات خاص ارایه کند. وی ادامه داد: هدف دیگری که تالیا دنبال می کند تلاش برای مذاکره با متولی پروژه سلامت کشور و متمرکز روی این پروژه است. در واقع تالیا به دنبال مشترکان خاص است. می خواهد با مشترکان خود ارتباط نزدیک داشته باشد و نیاز آنان را تأمین کند.

 وعده نامحقق سوددهی
نژاد دادگر اظهار داشت: در حـال حاضر تالیا در حال سرمایه گذاری مجدد است و تا یک سال و نیم آینده به سوددهی خواهد رسید. وی تاکید کرد: براین اساس تالیا تاکنون ۷۰۰ هزار سیم کارت واگذار کرده است و تا ۶ میلیون ظرفیت مجوز داریم.
مدیر عامل شرکت تالیا افزود: مدیریت تالیا بر این است که بسته خدمات خود را به مشترکان خود عرضه کند در واقع مشترک قیمتی را بابت استفاده از خدمات تالیا می پردازد که سیمکارت هم جزئی از آن است.

 پایانی بر پایان تالیا
به این ترتیب تالیایی که زمانی گفته می شد به علت مسایل سیاسی کنار گذاشته شد حالا هم که مخابرات مالک آن است همچنان تنها اسمی به یدک می کشد و خبری از بازگشت یا گسترش استفاده از امکانات و نیروهای تالیا به گوش نمی رسد. به هر تقدیر تالیا همانگونه که نخستین تجربه خصوصی سازی در عرصه مخابرات بود شاید نخستین تجربه شکست در این مورد نیز باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :