آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52293
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 12:22
تعداد بازدید : 1024

سیل در راه است یا خشکسالی

می گویند آب پشت سدها نصف شده. دریاچه های بزرگی مانند هامون و ارومیه خشک شده اند، رودهای خروشان مان به گل رسیده و خشک شده مانند زاینده رود.اما ماه هاست در نقاط مختلف کشور باران می بارد. زمستان سختی را پشت سر گذاشتیم و شهرهای کویری مان مانند یزد و طبس، زیر برف سفید شد.

شبنم کهن چی
شنیدیم که هموطنان مان در شهرهای شمالی کشور روزهای سختی را در محاصره برف و بوران گذراندن و حتی ایام نوروز هم به جای دشت های سبز، دشت های پوشیده از برف میزبان مراسم سیزده به درشان بود. پایتخت از ابتدای بهار تا امروز یک هفته تمام نتوانسته روی خورشید را ببیند و باران های پراکنده و تگرگ هوای بهاری را در تهران دلچسب تر کرده است. گاه و بی گاه هم هواشناسی درباره باران های سیل آسا هشدار می دهداما مسوولان از کم آبی می گویند و جیره بندی آب در تهران که البته طبق معمول برخی از مسوولان آن را تایید و برخی دیگر تکذیب می کنند.
درباره آبی حرف می زنیم که در برخی از نقاط تهران فقط باید برای شست و شو از آن استفاده کرد. اگر لیوان را زیر شیر آب بگیرید و پر کنید، به جای آب، مایع سفید و کدری در لیوان تان می بینید که برای ته نشین شدنش باید حداقل ده ثانیه صبر کنید و وقتی لیوان را سر کشیدید، حواستان باشد مقداری از آب را داخل لیوان باقی بگذارید تا لرد سفیدی که ته لیوان ته نشین شده را نخورید.
برخی از شهروندان از آب لوله کشی خانه خود برای خوردن استفاده نمی کنند و بطری های آب معدنی را جایگزین کرده اند. برخی دیگر نیز از دستگاه تصفیه کننده آب استفاده می کنند.
با این وضعیت در کنار هشدارهای کم آبی و جیره بندی، اولین چیزی که به ذهن می رسد این است که علاوه بر اینکه آب در کشور ما از کیفیت استاندارد برخوردار نیست، منابع آبی مان هم درست مدیریت نمی شود، پس آب ما به کجا می رود؟ کافی است «صادرات آب» را در گوگل جستجو کنید تا متوجه شوید در کنار مصارف داخل کشور که گریزناپذیر است، چه اتفاق دیگری می افتد که ایران با سدهای بزرگ و رودخانه های پر آب و دریاچه هایش و فصل های بارانی اش امروز در لیست کشورهایی قرار گرفته در خطر خشکسالی هستند.
آخرین آمار که مربوط به سال 92 هست نشان می دهد درآمد کشور از صادرات آب حدود 3 میلیون دلار بوده است. این در حالیست که دریاچه های ما در حال از بین رفتن و رودخانه هایمان در حال خشک شدن و سدهایمان در حال خالی شدن است. چراغی که با خانه رواست، به مسجد حرام است آقایان.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :