آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52286
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 12:6
تعداد بازدید : 1352

پرسه‌ای در مراکز فروش موبایل تهران

رفتار خریداران گوشی در حال تغییر است

از تعطیلات نوروز مدام اخباری مربوط به کسادی بازار سایت های خبری را پر کرده و ما را با این پرسش مواجه کرد که آیا بازار موبایل تهران ممکن است از هیاهو افتاده باشد؟!

ساحره چمنی
  بازار خلوت
سری به بازار زدیم. سال ها شلوغی بازار موبایل خیابان جمهوری و تقاطع حافظ برای همه شگفتی خاصی داشته، این بار عجیب خلوت است، وارد پاساژ شدیم تقریبا همه فروشگاه ها بدون مشتری هستند، همه کسانی که داخل راه روها پرسه می زنند، فقط به قصد تماشا سر از علاءالدین درآورده اند.
فروشندگان از فرط بیکاری جلوی در مغازه ها ایستاده اند و همانند فروشندگان پوشاک، افراد را به داخل مغازه دعوت می کنند. با اصرار فروشندگان به یکی دو فروشگاه سر می زنیم. فضای سنگینی که راه روها را پر کرده، داخل مغازه ها بیشتر حس می شود. اگرچه ویترین فروشگاه ها پر زرق و برق است اما با نگاهی به داخل می توان بی رونقی را حتی در دل قفسه هایی که یک در میان خالی اند حس کرد. فروشنده بی حوصله و کلافه است.  با ترس می پرسیم: فروش این روزها خوب است؟ با نگاهی سنگین پاسخ می دهد از این بدتر نمی شود. اجاره مغازه ها از سال گذشته تاکنون دو برابر شده، برق و شارژ ساختمان و از سوی دیگر مالیاتی که هر سال پرداخت می کنیم تقریبا دخل و خرج مان را با مشکل مواجه کرده، این روزها نوسان نرخ دلار و بالا رفتن قیمت گوشی نیز در سه ماهه ابتدایی سال که بازار رونقی ندارد، مزید بر علت شده است.

 روی خوش خریداران به بازار موبایل
یک فروشنده می گوید: مشتریان قدیمی و ثابت داشتیم اما زنگ می زنند و می گویند که دیگر برای خرید به بازار موبایل می روند، پارکینگ، هوای خوب و پرستیژ فروشگاه ها دلایلی است که بسیاری از مشتریان را به بازار  موبایل ایران کشانده است.
از فروش برنامه های نرم افزاری که مدت هاست در بازار باب شده، می پرسیم. فروشنده با قیافه ای مایوس می گوید: خریداران زرنگ شده اند دیگر خیلی ها گول برنامه و پرداخت هزینه اضافی را نمی خورند و بازار فروش برنامه هم کساد است.

 انهدام دست فروشان
حالا سری به دست فروشان جلوی در می زنیم. تعدادشان آنقدر کم و انگشت شمار شده که نمی توان از مردم عادی تشخیص شان داد.
گوشی موبایل مان را دست می گیریم تا به سمت مان بیایند. گوشی را که داخل دست مان می بینند جلو می آیند و می پرسند، فروشی است؟ حالا می پرسیم: رونق این روزهای کارتان چطور است؟ با صراحت می گوید: تعریفی هم ندارد. می گوییم چرا اینقدر تعداد دست فروشان کم شده؟ پاسخ می دهد وقتی وضعیت پاساژ کساد است بازار ما هم رونقی ندارد. از سوی دیگر مردم کمتر از ما خرید می کنند و بیشتر برای خرید به داخل فروشگاه ها مراجعه می کنند. می پرسیم راستی بساط شارژر فروشان و گوشی های دست دوم چه شده؟ پاسخ می دهد: جمع شده اند. نیروی انتظامی ماه گذشته وارد عمل شد و همه دست فروشان را جمع کرد. دیگر نمی توان اینجا بساط کرد، حالا پشت صندوق عقب ماشین یا داخل کیف و جیب مان اجناس را می فروشیم.

 بازار موبایلی های راضی
به سمت بازار موبایل راه می افتیم. مثل همیشه با پاساژی تمیز و آرام روبه رو می شویم که همه فروشگاه ها تقریبا نمایشگاه دارند.
یکی یکی به همه سر می زنیم، نمایندگی های اصلی پارس مایکروتل، یاس، ایران نوکیا و آرین اینجا هستند.
سامسونگ همه گوشی ها و تبلت هایش را به نمایش گذاشته، اچ تی سی گوشی های جدیدش را جلو دید قرار داده و افرادی آنجا هستند تا در مورد قابلیت گوشی ها توضیح دهند و گوشی های سونی و اپل هر کدام داخل فروشگاه ها معرفی و عرضه می شوند. درباره قیمت ها و گارانتی ها و فروش می پرسیم. با اینکه بازار موبایل همیشه خلوت تر از سایر بازارهاست، اما معمولا فروشندگان اظهار رضایت می کنند.

 تاخت و تاز نوکیا
از همه رضایت مندتر، فروشگاه نوکیاست. برای مان جالب و عجیب است که با وجود نداشتن نمایندگی رسمی، اما نوکیا بیلبوردهایی در بزرگراه ها دارد و گوشی های ویندوزی جدیدش را تبلیغ می کند. از فروشنده درباره این مساله می پرسیم. با جدیت درباره نمایندگی ایران نوکیا که از گذشته در ایران فعال بوده می گوید و اینکه هم اکنون همه گوشی های این برند، به ویژه گوشی های ویندوز فونی را خیلی خوب می فروشند.  وی قیمت مناسب و کیفیت را مهم ترین دلیل فروش گوشی های نوکیا می داند و از سوی دیگر می گوید: این روزها استقبال از گوشی های ویندوزفونی بسیار زیاد و امیدوار کننده است.
به هر حال به نظر می رسد بازار موبایل در حال پذیرفتن تغییراتی بوده و اصلاح رفتار خریداران موجب کسادی کار برخی و البته رونق فروش برخی دیگر شده است.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :