آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52278
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 11:25
تعداد بازدید : 2107

شبکه اجتماعی اینستارادیو راه افتاد

تنها صداست که می ماند

از هر کدام ما که بخواهیم جمله ای درباره صدا بگوییم، شاید یکی از اولین جملات معروفی که به ذهن مان می رسد، جمله « تنها صداست که می ماند» باشد. این جمله معروف به سال های تلفن، نوار کاست و رادیوهای موج بلند و کوتاه اختصاص دارد. بعدتر که اینترنت به روزمره ما نفوذ کرد نوشتن پر رنگ تر از حرف زدن شد و ما مشغول نوشتن پست های کوتاه و بلند فیس بوک شدیم و توییت های 140 کاراکتری و وبلاگ نویسی وقت و بی وقت. برای جذاب تر کردنش لینک ها، عکس ها و تگ ها را به نوشته هایمان اضافه کردیم. حدود دو سال پیش سرویسی مشابه توییتر راه افتاد (Hubbub.fm) که به کاربران اجازه می داد صدای خود را بین 30 تا 60 ثانیه منتشر کنند. اما بر خلاف سر و صدایی که ابتدا به راه انداخت و کاربران توییتر را هیجان زده کرد، این سرویس چندان محبوب نشد و ذوق انتشار صدا برای کاربران از بین رفت. حالا بعد از آن تجربه و البته تجربه های مشابهش، فرصتی تازه ای برای تجربه متفاوتی از انتشار صدا برای کاربران مهیا شده است؛ اینستارادیو.

بهار ادیبان
اپلیکیشن اینستارادیو ابتدای ماه مه 2014 برای iOS و اواسط همان ماه برای اندروید با شعار «بگذار جهان تو را بشنود» رونمایی شد. این اپلیکیشن که دانلودش برای کاربران زیر هفده سال iOS ممنوع است این روزها یکی از تجربه های  جدید دوستداران شبکه های اجتماعی در ایران و سایر کشورهاست. البته اگر اکانت رسمی اینستارادیو را در همین شبکه ببینید، متوجه می شوید از ماه مارچ سال 2013 یعنی حدود یک سال پیش برنامه های رادیویی اش را در صفحه اش آپلود می کرده. بیشتر این برنامه ها، برنامه های آزمایشی بوده است.کاربران نسخه 6 به بالای iOS و 4.2 به بالای اندروید می توانند این اپلیکیشن را به صورت رایگان دانلود کرده و وارد دنیایی از صداهای آشنا و ناآشنا شوند. برای ورود به این شبکه اجتماعی می توانید از نام کاربری توییتر یا فیس بوک استفاده کنید. در صورتی که دوست داشته باشید می توانید با ایمیل خود یک نام کاربری بسازید و از اینستارادیو استفاده کنید.

 اینستارادیو چیست
اینستارادیو، شبکه اجتماعی صداهاست. این اپلیکیشن به کاربران امکان می دهد صدای خود را تا یک ساعت ضبط کرده و آپلود کنند. کاربران می توانند در این شبکه به صورت زنده نیز برنامه پخش کنند. برنامه هایی که در اینستارادیو ضبط می شود برای کاربرانی که در این شبکه اجتماعی عضو نیستند نیز روی صفحه وب قابل پخش است. هر کاربری در اینستارادیو دارای یک صفحه Instarad.io/yourUsername است که با انتشار آدرسش می تواند برنامه هایش را خارج از فضای شبکه اینستارادیو نیز پخش کند.

 اینستارادیو به چه کار می آید
شبکه اجتماعی اینستارادیو نیز مانند هر شبکه اجتماعی که تازه راه افتاده باشد این روزها بیشتر دستخوش هیجان کاربرانی است که نه تنها با صدای دوستان مجازی خود بلکه بعضی از آنها با صدای خودشان هم آشنا می شوند. برنامه هایی که این روزها در شبکه اجتماعی اینستارادیو به زبان فارسی می توانید پیدا کنید، شعر خوانی و داستان خوانی، صحبت های روزمره یا افکار کاربران است که پیش از این در وبلاگ ها منتشر می شد.
بین این برنامه ها می توانید برنامه کاربرانی را نیز بشنوید که سعی دارند با یک محوریت و سیاست خاص، برنامه رادیویی بسازند و پخش کنند. اما اینستارادیو واقعا به چه کار می آید؟
اینستارادیو ابزار مفیدی برای کاربران است تا به صورت رایگان برنامه رادیویی در زمینه های مورد علاقه شان بسازند. این برنامه ها می تواند درباره گجت ها، جدیدترین سایت ها، کتاب ها، مباحث تئوری و نظری، سینما، موزیک و داستان خوانی باشد. انجمن ها، سازمان ها، شرکت ها و برگزار کنندگان همایش ها نیز می توانند از این شبکه اجتماعی استفاده مفیدی کنند. پخش برنامه زنده از همایش ها، کارگاه های آموزشی، نشست ها و حتی اجرای گروه های موسیقی، نمایشنامه خوانی و غیره از اینستارادیو می تواند به کاربران کمک کند اثرگذاری بیشتری در فضای مجازی داشته باشند.
به هر حال با در اختیار داشتن یک رادیوی شخصی در اینستارادیو می توانید داستان خود را تعریف کنید، با تعریف کردن جک دوستان تان را بخندانید، یک شبکه آموزشی داشته باشید یا می توانید صدای طبیعت را ضبط و پخش کنید، صدای خواننده محبوب تان را پخش کنید، از گردهمایی ها، کنفرانس ها و حتی کلاس های درس، گزارش زنده داشته باشید با برنامه رادیویی خود را بسازید.

 اینستارادیو چه دارد
این شبکه اجتماعی با طراحی ساده برای کاربران امکان لایک کردن، کامنت نوشتن و به اشتراک گذاشتن رادیو خود با دوستان شان در شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر را فراهم کرده است. در این شبکه می توان از هشتگ های انگلیسی استفاده کرد و آنها را جستجو کرد. هشتگ فارسی هنوز در اینستارادیو فعال نشده است.کاربران می توانند با توجه به علاقه شان در بخش دسته بندی موضوعی با موضوعاتی مانند داستان، موزیک، اخبار، آموزش، ورزش، سرگرمی و دانش، صدای صدها کاربر در سراسر دنیا را گوش کنند. در بخش Discover نیز می توانند رادیوهای برتر را پیدا کنند.این شبکه اجتماعی کمبودهایی هم دارد. برای مثال کاربران مانند دیگر شبکه های اجتماعی در این شبکه نمی توانند به خواسته خود صفحه شان را خصوصی کنند و صفحه همه کاربران عمومی است، هر کسی می تواند شما را دنبال کند و متقابلا شما نیز می توانند هر کسی را که دوست دارید در لیست دوستان خود قرار دهید یا با جستجوی نام کاربری اش، صدایش را دنبال کنید.
در بخش نظرها هم، هنوز امکان پاک یا ویرایش کردن نظرها وجود ندارد. بیشتر کاربران معتقدند در این شبکه صدا محور، بهتر است بخش نظرات هم به صورت صوتی فعال شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :