آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52267
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 11:0
تعداد بازدید : 1012

انتقاد از روش داوری جشنواره فاوا

برگزاری چهارمین دوره جشنواره وزارت ارتباطات همانطور که قبل از برگزاری تا حدودی قابل پیش بینی بود، مورد انتقاداتی قرار گرفت. در زمان برگزاری جشنواره هم مشخص شد که از نمایندگان بسیاری از رسانه های تخصصی حوزه اصلا دعوتی به عمل نیامده است. ظاهرا این دوره از جشنواره تنها قرار بوده برگزار شود و خبر و تبلیغات خاصی نیز در مورد آن مشاهده نشد.


فرشید رضایی
این جشنواره در اکثر محورهای خود مقام نخست نداشت و بسیاری از شرکت ها به شکل اشتراکی مقام دوم و سوم گرفته بودند. اپراتورهای موبایل کشور هم ظاهرا از نگاه این جشنواره هیچ فرقی با هم نداشتند و هر دو سوم شدند. بماند که مردم و آمار نشان می دهند که هر اپراتور چه جایگاهی در کشور دارد. در مجموع تلاش شده بود از هر شرکتی به شکلی تقدیری به عمل آید تا گواهی باشد بر ارزیابی های دقیق و کارشناسی این جشنواره.
در نهایت این که ارائه دهندگان و فعالان خدمات ICT نیز از ارزیابی و انتخاب های صورت گرفته در این جشنواره، ابزار نارضایتی کردند و معتقد بودند که انتخاب برگزیدگان به دور از کار مطالعاتی و کار شناسی صورت گرفت.
در بخش های مختلفی چون کارگروه اطلاع رسانی و رسانه نیز جوایز به سایت های غیرمرتبط و غیر تخصصی اهدا شد.
حالا اما گوشه ای از پشت پرده شیوه داوری این جشنواره مورد نقد قرار گرفته است. مدیر عامل شرکت آریا رسانه تدبیر (شاتل) که اتفاقا خود از برگزیدگان این جشنواره است، مسایل جالبی پیرامون روش ارزیابی های این جشنواره اظهار کرد.
وی گفته، شرکت در جشنواره فاوا برای فعالان حوزه "الزامی" است و در زمان اعلام شده ای، ارزیاب ها به شرکت مراجعه می کنند که هر سال نیز به دلیل کمبود وقت تهیه اظهارنامه ها توسط شرکت ها شتاب زده انجام می شود.
در نهایت نیز وی تاکید کرده، "در سال های بعد باید شیوه ارزیابی بهبود یابد و نتایج از حالت محرمانگی خارج و عملکردها شفاف شود و فیدبک های این ارزیابی برای بهبود وضعیت به اپراتورها نیز اعلام شود."
اما آنچه از سخنان یک برگزیده منتقد به جشنواره فاوا برداشت می شود عبارتند از اینکه:
1- شرکت در جشنواره الزامی است.
2- هر سال و به دلیل اقدام دیرهنگام و کمبود وقت به شکلی شتابزده و احتمالا کم دقت اظهارنامه ها تهیه می شود.
3- شیوه ارزیابی ها اشکال داشته و به شرکت ها اعلام درست و شفافی نمی شود.
4- خروجی های این ارزیابی ها حتی به خود شرکت کنندگان اعلام نمی شود و آنها خود نیز به درستی نمی دانند بر چه اساسی امتیاز گرفته و به کدام دلایل مشکلات داشته اند.
به این ترتیب و از لابه لای همین اظهارات نیز روشن است که حتی برگزیدگان نیز نمی دانند بر چه اساس ارزیابی و منتخب شده اند چه رسد به کسانی که از بیرون ناظر بر این جشنواره هستند.
به هر تقدیر به نظر می رسد که اگر قید الزام به شرکت ها برای مشارکت در این جشنواره برداشته شود، شاید میزان حضور در آن همچون آنچه در خصوص کارگروه اطلاع رسانی و رسانه آن افتاده رخ دهد که اکثر روزنامه نگاران تخصصی در آن شرکت نکرده و در نهایت نیز جشنواره برای خالی نبودن عریضه مجبور به تقدیر از رسانه های غیرمرتبط و غیرتخصصی شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :