آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52265
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 10:56
تعداد بازدید : 1023

بزرگترین معضل IT در کشور سرمایه گذاری است

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بزرگ ترین معضلی که در بخش فن آوری اطلاعات با آن مواجه هستیم، سرمایه گذاری است چراکه کمتر از دو درصد از سهم تولید ناخالص ملی به ICT اختصاص می یابد.


ایسنا - محمدرضا عارف، وزیر سابق ارتباطات و فن آوری اطلاعات در حاشیه همایش کیفیت AQA گفت: باید به این موضوع توجه داشت که کشورهای منطقه حداقل شش درصد از سهم تولید ناخالص ملی خود را به ICT اختصاص دهند اما این عدد در کشور ما سهمی کمتر از دو درصد را به خود اختصاص داده است.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر فیلترینگ شبکه های اجتماعی گفت: با توجه به صحبت های رییس جمهور در روز ارتباطات، باید به نظر وی توجه کرد تا مشکلات برطرف شود.
وزیر سابق ارتباطات و فن آوری اطلاعات درباره سند چشم انداز گفت: در سند چشم انداز که براساس پتانسیل های کشور نوشته شده فن آوری هایی در اولویت قرار دارند که یکی از آن ها ICT است. از طرفی اشتغال پذیری بالای این حوزه پیشرفت روز افزون آن را می طلبد. بعد از ابلاغ سند چشم انداز قرار بود در منطقه جنوب غربی آسیا اول شده و نسبت به سایرین در رتبه بالاتری قرار بگیریم.
وی گفت: در جمع بندی ها قرار شد تا محوریت بخش خصوصی باشد. اگر در این حوزه فقط دولتی ها فعالیت داشته باشند قطعا نمی توانستیم به اهداف خود دست پیدا کنیم. با سیاستی که رهبری روی اصل ۴۴ قانون اساسی ابلاغ کرد در همه زمینه ها شرکت های خصوصی می توانستند ورود پیدا کنند. سرمایه گذاری بخش دولتی امکان پاسخ به همه جنبه ها را نمی دهد.
وی با انتقاد از رتبه پایین ICT در مقایسه با سایر کشور ها گفت: سهم ICT از تولید ناخالص ملی زیر دو درصد بوده و این درحالی است که سرمایه گذاری در این زمینه کشورهای اطراف بالای شش درصد است. در حقیقت باید سرمایه گذاری ما در این حوزه حداقل سه برابر افزایش پیدا کند.
عارف در پایان به وضعیت پهنای باند در کشور عنوان و خاطرنشان کرد: در حال حاضر کشور از لحاظ پهنای باند اصلا در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و باید در این حوزه نیز اقدام های لازم صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :