آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52260
تاریخ انتشار : 3 خرداد 1393 10:37
تعداد بازدید : 1188

در واکنش‌ به اظهارات رییس جمهور در خصوص فضای مجازی

رییس قوه قضاییه: اگر بنا به اعتماد است پس مواد مخدر هم آزاد باشد!

اظهارات رییس جمهور منتخب در روز جهانی ارتباطات مبنی بر نادرست بودن سیاست های ممنوع و محدود سازی استفاده از ابزارهای نوین ارتباطات و فناوری اطلاعات، در طول هفته گذشته واکنش تند و پی در پی مقامات قضایی را بر انگیخت. نخست رییس دیوان عدالت اداری با بیان این که رییس جمهور در اظهاراتش به قانون طعنه زده است، وی را نقد کرد. اما به فاصله کوتاهی رییس قو قضاییه و دادستان کشور نیز با محور قرار دادن بندهایی از سخنان حسن روحانی، اظهار نظرهای وی را مورد انتقاد قرار دادند.


اظهارات شفاف رییس جمهور به عنوان بالا ترین مقام اجرایی به سیاست های کشور در حوزه فاوا و در مقابل واکنش تند نهادهای قضایی به اظهارات رییس جمهور را می توان نخستین گفتمان چالشی روسای قوا در حوزه مباحث فاوا ارزیابی کرد.
فناوران - رییس قوه قضاییه در جلسه مسوولان عالی قضایی، برخوردهای سلیقه ای بر اساس نگاه مثبت یا منفی افراد به مقوله ارتباطات و فضاهای نوین ارتباطاتی را مناسب ندانست و گفت: باید با ورود مراکز تصمیم گیر و شورایی مانند شورای عالی فضای مجازی و شورای عالی انقلاب فرهنگی و تدوین ویژگی ها و شرایط استفاده از این فناوری ها، از این فرصت به خوبی برای پیشرفت و توسعه اجتماعی متناسب با جامعه اسلامی بهره ببریم.
آیت الله آملی لاریجانی گفت: در حال حاضر به مدد فضای سایبر پیام ها در چند ثانیه در حجم وسیعی رد و بدل می شود و ما با انفجاری از اطلاعات علمی و غیرعلمی که دایماً نیز در حال تحول است، روبرو هستیم.
آملی لاریجانی توجه به پیامدهای ظهور و بروز فناوری های ارتباطاتی اجتناب ناپذیر خواند و افزود: همزمان با گسترش فضای سایبری، مسایل و تبعات جدیدی ایجاد می شود که هم فرصت و هم تهدید است و البته بدیهی است که نمی توانیم جلوی ورود و رشد فناوری های نوین را بگیریم چرا که فرصت های عظیمی را در اختیار افراد جامعه از جمله پژوهشگران و محققان قرار می دهد.

 صحبت از تهدیدها به معنی بی اعتمادی نیست
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه صحبت درباره تهدیدهای مربوط به گسترش فضای سایبری و ارتباطات و فناوری های نوین و ضرورت تدوین راهکارهای مناسب برای مقابله با آن به معنی بی اعتمادی به مردم و به ویژه جوانان نیست، تأکید کرد: اینترنت و تلفن همراه و فناوری های مرتبط با آن، فرصت های بسیار مهمی برای محققان پدید می آورد ولی در عین حال فرصتی غنیمت برای دشمنان نیز خواهد بود که به راحتی و فارغ از مرزهای جغرافیایی و تنها با زدن یک کلید تا پستوی خانه های مردم ورود پیدا کنند.
رییس دستگاه قضا با بیان اینکه سیم خاردار کشیدن اطراف یک باتلاق، معنایش بی اعتمادی به مردم و جوانان نیست گفت: اگر می گوییم که جوانان ما مورد اعتمادند و خودشان به خوبی همه چیز را می فهمند پس با این استدلال چرا با مواد مخدر مقابله می کنیم؟ با چنین استدلالی باید پخش و استفاده از مواد مخدر را نیز آزاد بگذاریم.
آملی لاریجانی تأکید کرد: اعتماد به جوانان با هوشیار بودن و بستن راه های خطر و نفوذ دشمنان به فضاهای امن خانه ها منافاتی ندارد و کسانی که مسموم بودن فضاهای مجازی را قبول ندارند معلوم است که این فضا ها را نمی شناسند. حفره های امنیتی و امکانات جاسوسی از طریق همین ارتباطات اینترنتی و تلفن همراه با امنیت ملی ما ارتباط وثیق دارد.
 همه باید تابع قانون باشیم
رییس قوه قضاییه افزود: در چگونگی مقابله با سوء استفاده دشمن از معصومیت جوانان و خانواده ها همه باید تابع قانون باشیم و این طور نباشد که یکی بگوید خوشم می آید و یکی بگوید بدم می آید.

 مسوولان از حرف های هیجانی بپرهیزند
آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه تدوین برخی ضوابط و محدودیت ها در این زمینه منافاتی با آزادی ندارد چرا که آزادی مطلق بی معناست، به مسوولان توصیه کرد: در مواجهه با امور ارتباطاتی و سایبری و امور فرهنگی سخنانی موجه و منطقی بر زبان بیاورند و از حرف های هیجانی، موردی و احساسی بپرهیزند تا راه برای تدوین راهکارهای مناسب هموار تر شود.

 اینترنت ابزار جاسوسی سلطه گران است
در همین حال دادستان کشور در دیدار با مسوولان قضایی عراق گفت: امروز بسترهای اینترنت در اختیار سلطه گران است که از آن برای جاسوسی و گسترش فرهنگ ابتذال استفاده می کنند.
غلامحسین محسنی اژه ای گفت: امروز بسیاری از زیرساخت های فضای مجازی و اینترنت در دست قدرتمندان سلطه گر است و آن ها، اهداف شومشان را چه در زمینه جاسوسی یا ترغیب به فرهنگ ابتذال و مطامع سیاسی خودشان دنبال می کنند. در این زمینه ما نیاز به همکاری کشور ها به ویژه همسایگان برای تدوین قوانینی که بتواند تأثیرگذار باشد داریم، و در بخشی از این موضوع قوه قضاییه باید بیشتر کار کند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :