آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52180
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1393 12:4
تعداد بازدید : 1193

فناوران بررسی کرد

چرا بازار از کالا خالی است؟

بلاتکلیفی واردکنندگان برای سفارش و ورود کالاهای کامپیوتری به بازار ایران موجب شده است که موجودی کالا در بازار به شدت کاهش یابد.فعالان بازار می گویند تا زمانی که موانع و مشکلات داخلی و خارجی رفع نشود، واردات کالا صورت نمی گیرد و وضعیت موجودی در بازار به همین منوال است و حتی در آینده نزدیک احتمال کاهش بیشتر موجودی کالاهای حوزه آی تی و دیجیتال وجود دارد. آنها معتقدند که در شرایط فعلی که نرخ دلار آزاد مدام در نوسان است و هر لحظه دولت تصمیم های جدیدی در رابطه با واردات اتخاذ می کند، هر اقدامی از جانب فعالان بازار برای کسب و کار آنها خطرناک است.اما در سوی دیگر، گروهی از کارشناسان هستند که نظری متفاوت با بازاریان دارند. آنها معتقدند که کاهش موجودی در کار نیست و اتفاقی که در بازار افتاده ناشی از محافظه کاری فروشندگان به دلیل نامشخص بودن وضعیت آتی بازار است.در گزارشی که می خوانید به بررسی دلایل واقعی کاهش موجودی در بازار کامپیوتر و دیجیتال پرداخته ایم.

 تقاضای کم و محدودیت واردات
این دلیلی است که اکثر واردکنندگان و فروشندگان کالاهای کامپیوتری در بیان علت کاهش شدید موجودی در بازار کامپیوتر ذکر می کنند.
به گفته آنها، طی سه ماه اخیر، به ویژه در ایام منتهی به عید، بازاری که مملو از کالا بود با کاهش شدید تقاضا مواجه شد و به همین دلیل فعالان بازار از واردات کالای جدید خودداری کردند و موجودی بازار نیز به دلیل خریدهای مقطعی کاهش یافت.
فراهانی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت در این باره می گوید: در شرایط فعلی، واردکنندگان زیر بار واردات کالا نمی روند. زیرا هنوز مشخص نیست وضعیت دلار و همچنین تغییرات تعرفه ای چگونه است.
وی می افزاید: در شرایط فعلی واردکننده برای ثبت سفارش بلاتکلیف است و نمی داند در صورت خرید جنس وضعیت فروش آن در بازار چگونه خواهد شد.
از سویی فروشنده هم نمی تواند کالا را از واردکننده تحویل بگیرد. زیرا این ترس را دارد که کالا روی دستش بماند. یا اینکه در آینده نزدیک قیمت ها در بازار کاهش یابد و کالایی که وی با دلار سه هزار و 200 تومانی وارد بازار کرده، روی دستش بماند.

 از ترس فردا
کارشناسان می گویند: با توجه به اینکه تصویر روشنی از آینده بازار وجود ندارد، این امکان هست که فروشندگان از ترس افزایش بیشتر قیمت ها در روزهای آینده از فروش خودداری و اجناس را احتکار کرده باشند. برخی از فروشندگان نیز از بهانه کاهش موجودی به نفع خود استفاده کرده و کالاهای پرمخاطب را به این بهانه با قیمت گران تری به فروش می رسانند.
به گفته آنان، این اقدامی است که بارها فروشندگان در شرایط بحرانی انجام داده اند و به همین دلیل است که کمتر کسی ادعای کسبه را مبنی بر کاهش موجودی باور می کند.
این عومل موجب شده است تا اعتماد خریداران به گروه فروشنده صلب شده و به حرف های آنها اعتمادی نداشته باشند.

 رکود به علت تاخیر در ابلاغ
به گفته فعالان بازار کامپیوتر بی توجهی مسوولان به فعالان بازار کامپیوتر و تعلل در ابلاغ رسمی بخشنامه هایی نظیر افزایش یا کاهش تعرفه، موجب شده است که کسبه نسبت به شنیده ها حساس شوند و واکنش نشان دهند.
نمونه اش همین ابلاغ غیر رسمی خبر لغو بخشنامه افزایش 4 درصدی تعرفه است. به گفته فعالان بازار، با وجودی که این خبر در خبرگزاری و روزنامه ها منتشر شده است؛ هنوز ابلاغیه رسمی در این زمینه به  فعالان صنفی ارایه نشده است و همین موضوع موجب شده که در قطعی بودن این تصمیم تردیدهایی وجود داشته باشد. ضمن اینکه از گوشه و کنار اخباری در زمینه موقتی بودن لغو بخشنامه مذکور به گوش می رسد.
آگاهان بازار همچنین می گویند: شنیده می شود سازمان امور مالیاتی تصمیم های مالیاتی ناخوشایندی برای صنف آی تی گرفته است که مورد اعتراض اتحادیه نیز بوده است.
همه این دلایل دست در دست هم موجب شده اند تا فضای بازار بسیار پرخطر و چهره بازار آینده تاریک به نظر رسد. به همین دلیل کسبه ترجیح می دهند از هر نوع اقدامی در بازار فعلی کامپیوتر خودداری کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :