آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52162
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1393 11:15
تعداد بازدید : 819

اختلافات اینترنتی به سطح قوا کشید

موضوع اختلاف دیدگاه دولتی ها با مسوولان سایر نهاد ها از یک رای گیری در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه آغاز شد. هرچند پیش از آن نیز تفاوت نگاه دولتی ها به شبکه های اجتماعی و سایر مسایل حوزه اینترنت محسوس بود، اما ظاهرا جلسه کمیته فیلترینگ برای مسدودسازی واتس اپ این اختلاف نظر ها را وارد مرحله ای تازه تر و البته جدی تر کرد.

دانیال رمضانی
در ابتدا این دبیر کمیته فیلترینگ بود که به اقدام وزارت ارتباطات مبنی بر عدم اجرای مصوبه فیلتر واتس اپ واکنش نشان داد و آن را خلاف قانون عنوان کرد. کمی بعد وزیر ارتباطات علت اجرا نکردن مصوبه کمیته را نقص در رای گیری اعلام کرد و گفت پرونده این موضوع به دستور رییس جمهور به شورای عالی فضای مجازی منتقل شد.
این بار هم دبیر کمیته فیلترینگ به مساله واکنش نشان داده و اعلام کرد رییس جمهور هم راساً چنین امکان و اختیاری ندارد. وزیر ارتباطات هم پاسخ داد که دبیر این کمیته باید در حیطه همان کمیته است و نمی تواند برای رییس جمهور تعیین تکلیف کند.
این ماجرا مدتی مسکوت ماند تا در جشنواره فاوای وزارت ارتباطات، رییس جمهور نیز خیلی شفاف مواضع اینترنتی خود را بیان کرد. به این ترتیب اظهار نظر ها و بیان دیدگاه ها از سطح وزیر ارتباطات و دبیر کمیته فیلترینگ به رییس قوه مجریه کشید.
اما در حالی که به نظر می رسید سمت دیگر ماجرا تنها دبیر کمیته فیلترینگ باقی مانده، روز گذشته دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه در حمایت از وی به رسانه ها گفت: جلسه شورای فیلترینگ رسمیت داشت و طبق ضوابط قانونی انجام شد.
حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جلسه رای گیری شورای فیلترینگ به علت حضور نداشتن بقیه اعضا رسمیت نداشته و اینکه رییس جمهور دستور جلسه را لغو کرده، درست است یا نه؟ گفت: هر دو جوابش منفی است و جلسه مطابق قانون بود.
وی افزود: عمل کردن به قانون به نفع همه است و وزارت اطلاعات در این زمینه خلاف قانون عمل کرد و باید پاسخگو باشد.
دادستان کل کشور گفت: رییس جمهور هم نمی تواند این مصوبه را لغو کند و نمی دانم که آیا رییس جمهور این دستور را داده یا نه؟ ولی اگر چنین دستوری را داده باشد خلاف قانون است.
این در حالیست که هفته گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت در مورد مباحث مرتبط با فیلترینگ واتس اپ و موارد حاشیه ای ایجاد شده درباره آن گفت: وزارت ارتباطات آنچه را که مربوط به حوزه کاری خود است را در حال انجام است و موضوعاتی که در این زمینه مطرح شده چندان مهم نیست و روی آن خیلی تبلیغ شده است. وی گفت: این موضوع مسیر عادی خود را طی می کند.
از سوی دیگر روز گذشته رییس دیوان عدالت اداری نیز سخنان رییس جمهوری را مورد نقد قرار داد و از وی خواست که به قوانین مصوب کشور طعنه نزند.
بماند که این روز ها اخبار غیر رسمی نیز حکایت از گله مندی رییس جمهور از کمبود اختیاراتش به عنوان رییس شورای عالی فضای مجازی در این شورا دارد.
لذا آنگونه که پیداست به نظر می رسد سطح اختلافات اینترنتی مسوولان کشور به سرعت از مدیران و وزرا عبور کرده و به سطوحی بالا تر رسیده است. موضوعی که باید منتظر ماند و دید در این مرحله که البته به نظر می رسد بالا ترین و آخرین سطح مواجهه اختلاف نظر ها است، تکلیف نهایی چه خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :