آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52155
تاریخ انتشار : 31 اردیبهشت 1393 10:59
تعداد بازدید : 946

روبات‌های پلیس، حسگرهای تشخیص گل و عینک‌های هوشمند

جام جهانی فناوری برزیل در راه است

جام جهانی فوتبال نیز تقریبا همانند المپیک، جایگاهی برای مانور فناوری های مدرن و پیشرفته ای است که کشور میزبان برای عرض اندام از آنها استفاده می کند. این در حالی است که برزیل که تا یک ماه دیگر میزبان جام جهانی فوتبال 2014 خواهد بود از حالا در حال استفاده از فناوری ها برای کامل کردن این رویداد بزرگ ورزشی است. jamejahani-brasil.gif


CNet- نه تنها فیفا قرار است در جام جهانی امسال از فناوری حسگرهای تشخیص گل در این مسابقات بین المللی فوتبال استفاده کند، بلکه قرار است از روبات های بسیار پیشرفته نظامی نیز برای ایجاد و حفظ امنیت در این کشور و در حین بازی های فوتبال بهره مند شوند.
شرکت iRobot با امضای قراردادی به ارزش 2/7 میلیون دلار، وظیفه تامین روبات های مورد نیاز پلیس برزیل را به منظور انجام وظیفه در کنار سایر نیروها به عهده گرفته است. این شرکت، روبات های PackBot خود را در اختیار پلیس و نیروهای امنیتی برزیل قرار خواهد داد تا در مواقع ضروری از آنها استفاده کنند. PackBotها به طور کلی برای انجام ماموریت های خطیر طراحی و برنامه ریزی شده اند و تاکنون کشورهایی چون افغانستان، عراق و همچنین در حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن این روبات ها مورد استفاده قرار گرفته اند.
براساس مقاد و بخشی از این قرارداد، نیروهای امنیتی برزیل 30 دستگاه روبات PackBot را دریافت خواهند کرد که هر یک بر اساس قابلیت هایی که دارند، قیمتی معادل 100 هزار تا 200 هزار دلار خواهند داشت. گفتنی است که این قرارداد همکاری شامل خدمات پس از فروش، تامین قطعات یدکی و همچنین تجهیزات جانبی می شود.
روبات های PackBot از تجهیزاتی نظیر دوربین ها و قابلیت کنترل از راه دور بهره مند هستند که امکان مشاهده و کنکاش هر شی مشکوکی را در اختیار کاربران قرار می دهد. بزرگترین مزیت این روبات ها، حفظ امنیت جانی اپراتور در شرایطی است که روبات در مناطق مشکوک به جست وجو می پردازد و اشیای غیرقابل شناسایی را مورد بازبینی قرار می دهد.
این روبات ها در کنار پلیس و نیرو های امنیتی در تمامی ۱۲ ورزشگاه اختصاص داده شده برای بازی ها به کار گرفته خواهد شد.
اما جالب است بدانید که در کنار این روبات ها، نیروهای امنیتی برزیل از عینک های مجهز به دوربین نیز برای ثبت تصاویر استفاده خواهند کرد تا در صورت بروز مشکل به راحتی فرد مورد نظر را بیابند. اطلاعات منتشر شده حاکی از این امر است که این دوربین ها قادرند در هر ثانیه 400 تصویر از چهره اشخاص را ثبت کرده و در پایگاه داده ای با ظرفیت ذخیره سازی ۱۳ میلیون تصویر، ذخیره کنند. براساس گزارش ها، علاوه بر حسگرها و روبات های نظامی، برزیل چهار پهپاد یا هواپیمای بدون سرنشین را نیز برای کنترل مسابقات از آسمان خریداری کرده است.
به طور کلی، برزیل حدود 900 میلیون دلار بودجه برای تقویت و تجهیز نیرو های امنیتی خود اختصاص داده است؛ به حدی که مسابقات این کشور را روی کاغذ به امن ترین دوره برگزاری بازی ها تبدیل کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :