آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52144
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 12:21
تعداد بازدید : 940

با تهیه مواد اولیه از مناطق دیگر

اینتل پایش را از درگیری های کنگو بیرون می کشد

مکان های زیادی در دنیا وجود دارد که در آنجا، مواد اولیه کالاهای پرتقاضا و ضروری از معدن استخراج یا برداشت می شود؛ آن هم با کمترین رعایت اصول و پروتکل های ایمنی و رفتارهای محیط کاری.
فناوران- مناطق کمی روی کره زمین وجود دارد که از منابع طبیعی بهره مندند جمهوری دموکرات کنگو (DRC) یکی از این مناطق است که در آن نزاع بر سر منابع به جنگی تمام عیار تبدیل شده است. از دهه 60 میلادی تاکنون، این کشور که به زئیر مشهور است، علاوه بر اینکه تحت سلطه دیکتاتوری قرار داشته، با نزاع ها و درگیری های بزرگی مواجه بوده و خون های بسیاری ریخته شده تا وسایل الکترونیکی برای ما ساخته شود و در اختیار ما قرار گیرد. گفتنی است که بیش از 5 میلیون نفر از اواسط دهه 1990 تاکنون در همین درگیری ها کشته شده اند.  به نوشته Phone Arena، هر چقدر که جهان از نظر اقتصادی رشد می کند، تقاضا برای موادی چون الماس، مس، طلا، کبالت و مواد معدنی دیگر، بیشتر می شود. کنگو منبعی غنی از این مواد است و تمامی این مواد به شیوه های مختلف در تولیدات فناوری های بسیار پیشرفته، کاربرد وسیع دارند. اما با وجود رشد قوی اقتصاد جهانی به طور کلی و با وجود نیازمندی دنیا به منابع کنگو، بیش از ۷۰ درصد مردم این منطقه زیر خط فقر به سر می برند و شرایط کاری بسیار بد، خود یکی از عوامل تشدید جنگ منابع در این کشور شده است. در واقع فروش بیشتر این مواد، نه تنها باعث بهبود شرایط و رونق زندگی و ثروت مردم این منطقه نشده، بلکه به خشونت ها دامن زده است. این در حالی است که محصولاتی نظیر ریزتراشه ها وابستگی شدیدی به این مواد معدنی دارند و از همین رو اینتل به عنوان بزرگ ترین شرکت سازنده تراشه در جهان تصمیم گرفته که کلیه زنجیره تامین مواد خود را از چنین موادی که از نواحی پر تنش مثل جمهوری دموکراتیک کنگو به دست می آید، حذف کند. این شرکت در نمایشگاه وسایل الکترونیکی مصرفی یا CES امسال اعلام کرد که از این به بعد تمامی فرآیندهای تولید ریزتراشه "دور از نزاع" خواهد بود. البته به نظر می رسد که این امر فقط می تواند در حد حرف باشد، زیرا شرکت های سازنده دیگری که میلیاردها دلار از تولید این محصول پول به جیب می زنند، به این امر واکنشی نشان نداده اند.
با این حال اینتل تلاش کرده که به تنهایی جنبشی را ایجاد کند تا بتواند این امر را در میان نهادهایی نظیر Enough Project جا بیندازد. پروژه ایناف (به معنی کافی در عبارت "دیگر کافی است") نهادی است که در راستای مقابله با نسل کشی و جنایت در حق بشریت فعالیت می کند. اکنون اینتل در کنار HP، اپل، بلک بری، مایکروسافت، دل، موتورولا، نوکیا و بسیاری شرکت های دیگر، از نظر شیوه تامین مواد "مورد نزاع" در رده پیشگامان قرار گرفته و کنترل مثبتی را بر زنجیره تامین خود حاکم کرده اند. شرکت های دیگری نیز از جمله سامسونگ، ال جی، IBM، سونی، توشیبا و لنوو در رده متوسط قرار می گیرند. این تولیدکنندگان در این خصوص اقدامات خود را آغاز کرده اند، اما هنوز جای کار دارند. در این میان برخی شرکت ها نظیر نینتندو، شارپ، کانون و HTC در رده های پایین تری از سایر شرکت ها قرار می گیرند. این در حالی است که بسیاری از فعالان حقوق بشر، مردم را تشویق می کنند که با انتخاب دقیق تر سازنده محصولات مصرفی، میزان اهمیت خود را به این مساله نشان دهند. اما مشکل اساسی اینجاست که برخی از این شرکت ها مثل HTC بخش عظیمی از محصولاتش را خودش تولید نمی کند، بلکه آنها را برون سپاری می کند و اینکه آیا آن شرکت ثالث هم به این اصول پایبند است یا خیر، خود بحث بزرگتری است و در این صورت فرآیند کنترل زنجیره تامین بسیار هزینه بر، مشکل تر و پیچیده تر است. چنین سازندگانی باید راهکارهای جایگزینی را برای این کار جست وجو کنند.  به هر حال، با توجه به قرار گرفتن اینتل در مرکزیت این جنبش، می توان انتظار داشت که این حرکت روز به روز اهمیت بیشتری به خود گرفته و کسب وکارهای فعال در زمینه فناوری های پیشرفته بیشتر از اینکه به فکر درآمدزایی از این طریق باشند، با همراهی خود در این جنبش، نتیجه و پیامد مطلوبی را رقم بزنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :