آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52120
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 11:55
تعداد بازدید : 1339

در حضور نمایندگان بیش از ۲۰۰شرکت

روش جدید رتبه بندی شرکت های انفورماتیکی تشریح شد

عصر روز گذشته جمع کثیری از نمایندگان شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در محل دبیرخانه سازمان نظام صنفی رایانه ای گرد هم جع شدند تا با سیستم جدید رتبه بندی شرکت های انفورماتیکی شورای عالی انفورماتیک کشور آشنا شوند.
45.gif

روابط عمومی نصر تهران- آرمان غفاری، معاون شورای عالی انفورماتیک کشور در این گردهم آیی به تشریح نکات آیین نامه رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکت های انفورماتیکی و سیر بازنگری این آیین نامه پرداخت. غفاری با تاکید براینکه شرکت های کامپیوتری برای عقد قرارداد با شرکت ها و سازمان های دولتی ملزم به دریافت رتبه خود از این شورا هستند، گفت: در سال ۸۴ آئین نامه جدید رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکت های انفورماتیکی به تصویب شورای عالی انفورماتیک رسید و در اسفند سال۹۰ بازنگری این آئین نامه به موازات توسعه و تغییرات فعالیت شرکت ها مورد تصویب قرار گرفت.
 به گفته غفاری، براساس آخرین مصوبه آیین نامه رتبه بندی و احراز صلاحیت شرکت های انفورماتیکی، شورای عالی انفورماتیک، رتبه شرکت ها را براساس پارامترهای مختلفی از رتبه یک تا هفت تعیین می کند.
معاون شورای عالی انفورماتیک در خصوص پارامترهای تعیین رتبه شرکت های رایانه ای گفت: تا سال۸۴ دو پارامتر «میزان حقوق و دستمزد پرداختی شرکت ها به کارکنان» و «میانگین درآمد مشمول مالیاتی شرکت ها»، عوامل تعیین کننده رتبه شرکت ها در شورای عالی انفورماتیک بودند اما براساس تغییرات اعمال شده در سال ۹۰، عامل «رضایت مشتری» به عنوان سومین پارامتر تعیین رتبه شرکت ها درنظر گرفته شد.
غفاری در تشریح این پارامتر ها ادامه داد: در مراحل اولیه انجام رتبه بندی شرکت ها، میزان و سطح تحصیلات نیروی انسانی یک شرکت نیز مورد توجه قرار می گرفت. در مرحله دوم تغییرات آئین نامه، شاخص هایی نظیر حقوق پرداختی، میزان بیمه پرداختی به کارکنان، درآمد شرکت و مالیات پرداختی نیز مد نظر قرار گرفت. اما در آخرین تغییرات سال ۹۰ عامل رضایت مشتری نیز در تعیین رتبه بندی شرکت ها مدنظر قرار گرفت.
معاون شورای عالی انفورماتیک درخصوص رشته های فعالیت شرکت های رایانه ای در رتبه بندی این شورا گفت: بر اساس آیین نامه شورای عالی انفورماتیک که از سال ۸۴، به شرکت های کامپیوتری ابلاغ شده بود، هر شرکت تنها می توانست در ۱۳ رشته مشخص شده تقاضای محاسبه رتبه داشته باشد. اما با اعمال تغییرات در این آیین نامه و به پیشنهاد سازمان نظام صنفی رایانه ای، دو رشته کاری جدید به این رتبه بندی اضافه شد. یعنی علاوه بر ۱۳ رشته انفورماتیک در حوزه های مختلف سخت افزار، نرم افزار، مخابرات و تجهیزات شبکه، دو رشته کاری جدید با نام های «امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات» و «سیستم های اتوماسیون صنعتی» به این فهرست اضافه شده است تا خلاهای موجود برای شرکت های IT شناسایی شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر شرکت های انفورماتیکی در ۱۵ شاخه ارائه و پشتیبانی سخت افزاری Mainframe، تولید و ارائه رایانه های غیرMainframe، ارائه و پشتیبانی نرم افزارهای پایه، سیستم و ابزار ها، تولید و ارائه دستگاه های جانبی، تولید و ارائه قطعات و ملزومات، تولید و پشتیبانی نرم افزارهای سفارش مشتری، خدمات شبکه های اطلاع رسانی Providers، شبکه داده های رایانه ای و مخابراتی، مشاوره و نظارت بر اجرای طرح های انفورماتیکی، آموزش و پژوهش، خدمات پشتیبانی، ارائه و پشتیبانی بسته های نرم افزاری و نرم افزارهای حامل محتوی، سیستم های ویژه، سیستم های اتوماسیون صنعتی وامنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات مشمول رتبه بندی شورای عالی انفورماتیک هستند.نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :