آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52113
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 11:46
تعداد بازدید : 952

دلالان کد اقتصادی متوقف می‌شوند

صدور کد اقتصادی جدید برای مقابله با فرار مالیاتی

فرار مالیاتی و شفاف نشدن درآمد فعالان اقتصادی موجب بازار سیاهی برای خرید و فروش کد اقتصادی و فاکتورهای جعلی شده تا جایی که رئیس سازمان مالیاتی نیز این موضوع را جرم تلقی کرده و از برخورد با جاعلان آن خبر می دهد. شماره اقتصادی.jpg


خبرگزاری فارس- اهمیت و ضرورت داشتن کد اقتصادی و ارایه فاکتورهای رسمی از سوی فعالان اقتصادی، شفافیت در معاملات و خرید و فروش ها بوده که دست دولت را برای اخذ مالیات باز تر می کند تا بتوان هر گونه فعالیت در بازار را رهگیری کرد.
براساس قانون مالیات های مستقیم، طی چند سال گذشته درج و ارایه کد اقتصادی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام معاملات اقتصادی به قانون تبدیل شده و هر گونه خرید و فروش باید در این چارچوب صورت بگیرد.
حال اینکه نبود ابزار بازدارنده برای جلوگیری از جولان دلالان در بازار مالی و سرمایه موجب شده که فروش کد اقتصادی به همراه ارایه گواهی های مربوطه آن به امر عادی و دایر در فضاهای مجازی و مکتوب تبدیل شود در حالیکه قانونگذار نیز در این رابطه از ابزارهای بازدارنده استفاده نکرده و سواستفاده کنندگان به راحتی قانون را دور زده و تخلف می کنند.  
این مباحث در حالی انجام می شود که این دلالان برای تمامی کالاهای مجاز می توانند کد اقتصادی و فاکتور معتبر به متقاضی ارایه دهند.
هرچند این موضوع از نظر سازمان مالیاتی تقلب محسوب می شود و رییس سازمان مالیاتی عنوان کرده اعتبار این شرکت ها را لغو می کند، اما باز هم این پدیده در بازار به صورت محسوسی در حال رشد است. از این رو در راستای اجرای طرح جامع مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی کشور، علاوه بر صاحبان اشخاص حقوقی، اصناف و بازاریان مشمول دریافت کد اقتصادی هستند.
همچنین در سال جدید ارایه خدمات مالیاتی به مودیان تنها با کد اقتصادی جدید امکانپذیر است و ثبت نام برای تمامی مودیان حتی آن دسته از مودیانی که دارای شماره اقتصادی هستند اجباری است.
بر این اساس ثبت نام به موقع برای دریافت شماره اقتصادی در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به عنوان یکی از شرایط پذیرش خوداظهاری تعیین شده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :