آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52103
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 11:27
تعداد بازدید : 794

ما هم از وضعیت اینترنت راضی نیستیم

«من به عنوان رئیس جمهور از شرایط پهنای باند راضی نیستم، ما قرارمان با وزارتخانه این است که هر چه سریع تر برای راه اندازی نسل سه و چهار و پهنای باند وسیع نه تنها برای منابع و تجارت حتی برای موبایل هایی که در اختیار مردم و کاربران وجود دارد، اقدام کنند.»
یادداشت.jpg


فرشید رضایی
این بخشی از اظهارات رییس جمهور در جشنواره فناوری اطلاعات و ارتباطات بود. اما در این خصوص باید تاملی کرد. موضوع این است که کاربران اینترنت در ایران سال هایی طولانیست که از قیمت و کیفیت اینترنت ناراضی هستند و فریادشان به آسمان بلند است. خوشبختانه توسعه اینترنت از جهات گسترده ای از تامین، توزیع، قیمت گذاری، اعطای مجوز ها، ایجاد بستر ها و نظارت بر کیفیت، تماماً و قانوناً در اختیار دولت و مشخصاً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
لذا این وزارتخانه می تواند با بهره گیری از ابزار قانونی و فنی خود به کل مشکل نرم افزاری و سخت افزاری اینترنت را در کشور حل کند. مسایل امنیتی و فرهنگی نیز طبعاً متولیان خاص خود را دارد. از این رو اگر بنای دولت بر توسعه ضریب نفوذ کمی و کیفی اینترنت و همچنین کاهش نرخ دسترسی به آن باشد، همه چیز مهیا و در دسترس است. پس در این مورد خاص چوبی لای چرخ دولت نیست. از جمله اینکه دولت می تواند سریعا و با اعطای مجوزهای متنوع در حوزه اینترنت که نمونه بارز آن مجوز نسل ۳ و ۴ موبایل است، یک جهش در این عرصه ایجاد کند. تا کنون که اگرچه گفته می شود مجوز نسل های پیشرفته اینترنت و موبایل در دست تهیه و ابلاغ است اما برخی شواهد نشان از وجود اختلافات و موانعی در این امر دارد. فارغ از این مسایل، قیمت اینترنت هیچ ربطی به مجوزهای موجود و جدید ندارد. بر اساس گزارشی که چندی پیش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی منتشر کرد، قیمت تمام شده اینترنتی که انحصاراً توسط شرکت دولتی زیرساخت تامین می شود، از زمان خرید از تامین کننده بین الملل تا عرضه به داخل کشور ۲۵ برابر می شود. لذا دولت می تواند هر چه سریع تر یا قیمت اینترنت خود را ارزان کند یا به رقبای خصوصی که سال هاست تقاضای ورود به این عرصه را دارند، مجوز فعالیت بدهد تا به این ترتیب و در فضایی رقابتی مشکل قیمت اینترنت حل شود.
با این وجود و بدون هیچ پیش داوری آیا دولت عملا مشکل قیمت، کیفیت و کمیت اینترنت را حل خواهد کرد؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :