آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52099
تاریخ انتشار : 30 اردیبهشت 1393 11:21
تعداد بازدید : 769

رویکرد متضاد مسوولان به اینترنت

روز شنبه و در جریان برگزاری جشنواره فاوای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در تهران، حسن روحانی رییس جهموری برای نخستین بار و بدون ابهام و کلی گویی نظرات خود را درباره اینترنت و دسترسی به آن، ماهواره، شبکه های اجتماعی و غیره گفت.
اینترنت 2.jpg


سعید همتی
مهمترین بخش اظهارات رییس جمهور که مورد توجه اکثر رسانه های کشور نیز قرار گرفت این موارد بود: "جوانان باید شبکه های اجتماعی را تصرف کنند، دوران استبداد یکطرفه پیام پایان یافته است، ماهواره نتوانسته اثر مخربی بر جوانان داشته باشد، به جوانان باید اعتماد کرد و اینکه از وضعیت اینترنت راضی نیستم."
فردای آن روز همایشی با عنوان "تربیت اسلامی و فضای مجازی" در قم برگزار شد که در آن بخشی دیگر از تصمیم سازان و مسوولان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات حضور داشتند که اتفاقا نگاهی کاملا متضاد با رییس جمهور به پدیده اینترنت و فضای مجازی داشتند. گویی این همایش پاسخی به آن جشنواره بود.
یکی از مقامات پلیس فتا که مسوولیت پیشگیری از وقوع جرایم و پاکسازی در فضای مجازی را به عهده دارد به عنوان یکی از سخنرانان همایش مذکور صراحتا نظرات خود را درباره اینترنت اینگونه اعلام کرد: "فضای مجازی ابزاری است که به وسیله مستکبران و کشورهایی که با ما عناد دارند ایجاد شده است"."معاندان و مخالفان و مجرمان نظام با استفاده از فضای مجازی به دنبال ضربه زدن هستند"."درحوزه جرائم عمومی مجازی 72 درصد جرائمی است که خلاف عفت و اخلاق عمومی است"."امروز والدین تصور می کنند که کودکان در گوشه اتاق و در فضایی امن در پای کامپیوتر قرار دارند در حالی که او وارد دنیایی شده که معلوم نیست به کجا ختم می شود"."از 204 میلیون ایمیلی که در هر دقیقه ارسال می شود 69 درصد آن هرز نامه است و حجم محتوای منفی تولیدی بسیار بیشتر از حجم مثبت آن است."اما این تنها پلیس فتا نیست که به اقتضای ماموریت های خود چنین رویکردی به فضای مجازی دارد. در کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، شورای عالی فضای مجازی، سازمان پدافند غیرعامل و نهادهای دیگری که در حوزه ICT حضور دارند نیز هستند مسوولانی که نظرات مشابهی با رییس جمهوری ندارند. لذا باید منتظر ماند و دید از دل این تضاد دیدگاه ها در نهایت چه چیزی خارج می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :