آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52079
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 12:47
تعداد بازدید : 1227

آینده پرداخت: چشم انداز تا سال 2020

مدیر انجمن بانکداری یورو معتقد است در حالی که چشم انداز پرداخت در طول دهه گذشته به دلیل نوآوری، مقررات، رشد پرداخت های الکترونیکی و ورود بازیگران جدید به بازار تکامل یافته است؛ اما تحقیقات و بررسی صنعت نشان می دهد که در طول ده سال آینده تغییرات سریع تری اتفاق خواهد افتاد.
راه پرداخت- پرداخت های الکترونیکی سنتی اقتصاد های ضعیف، عدم کارایی هزینه را به سیستم های پرداخت در بخش های داخلی و بین المللی هدایت می کنند. توسعه مبادلات بین المللی و همچنین جهانی شدن باعث افزایش تقاضا برای پرداخت های یورو شده و باعث افزایش تقاضا از شرکت ها، بانک ها و نهادهای غیر مالی به منظور کاهش هزینه ها و افزایش سرویس دهی خواهد شد که در نهایت بخش های سنتی مجبورند به صورت منطقی عمل نمایند.
در حال حاضر بخش پرداخت های خرد به دلیل ایجاد روش های تجارت الکترونیکی نظیر موبایل و تبلیت و تغییرات سریع آنها، دستخوش تغییرات فراوانی شده است. توسعه سریع ابزار های جدید پرداخت و تغییرات ساختاری کسب و کارها باعث کنار زدن روشهای پرداخت سنتی ( نقدی و دیگر اشکال پرداخت) خواهد شد. مصرف کنندگان، بانک ها، فروشندگان و قانون گذاران در حال بررسی و تجدید نظر در مورد مدل های تجارت هستند.
با توجه به اطلاع انجمن بانکداری یورو (Euro Banking Association) از این روند، این انجمن در سال 2012 به تدوین چشم انداز بلند مدت پرداخته است که بتواند همچنان به نیازهای گوناگون اعضای این انجمن و مشتریان نهایی پاسخ دهد. توسعه این چشم انداز با انجام تحقیق و توسعه و برگزاری جلسات طوفان مغزی انجام شد، که در نهایت اعضای آن را به ارزیابی مجدد صنعت پرداخت تشویق نمود.
در اثر سرعت تغییرات، افزایش همگرایی، یکپارچه سازی و تجارت الکترونیک و فن آوری پرداخت همراه، شکل پرداخت کاملا” تغییر خواهد کرد و آینده نوید چنین تغییراتی را خواهد داد. انتظار براین است که طی 5 الی 7 سال آینده پرداخت های خرد و عمده به سمت اتوماتیک شدن و همچنین تعامل در اکو سیستم پیش روند. یکی از موقعیت ها و فرصت های بانک ها گسترش استفاده بخش خرد از خدمات پرداخت سنتی ACH خواهد بود. پرداخت های الکترونیک و همچنین ظهور پرداخت های جایگزین همانند(e-AP) ( WorldPay Optimising your Alternative Payments a Global Vision)  به طور فزاینده بانک ها را به سمت جایگزینی پول نقد و معاملات چک به سمت تجارت الکترونیکی و پرداخت همراه سوق خواهد داد. این خبر جدید حاکی از همگرایی و کاهش تفاوت بین پرداخت کارت و پرداخت الکترونیکی خواهد بود. در دهه آینده به احتمال زیاد سرمایه گذاری و توسعه قابل توجهی بر روی پرداخت های الکترونیکی به منظور ابزار پرداخت جهانی انجام خواهد شد.
در حال حاضر رایانه های شخصی افراد و شرکت ها برای دریافت خدمات استفاده می شود در حالی که در آینده خدمات پرداخت از طریق گوشی های هوشمند و تبلت ها توسعه پیدا خواهد کرد. نوآوری و پیشرفت های جدید، استانداردها و یکپارچه سازی باعث تغییر نگاه مشتریان، شرکت های بزرگ و غیره خواهد شد و آنها انتظار دارند که امکان انجام تمامی پرداخت ها را به یک روش داشته باشند و لذا تعامل بانک و مشتری از طریق یک راه حل انجام خواهد شد. نوآوری و توسعه جدید محرک های اصلی تغییرات طی 5 تا 7 سال آینده خواهد بود. همچنین پیش فرض های زیر برای چشم انداز پرداخت جدید در نظر گرفته شده است:
- محصولات پرداخت و توسعه خدمات محرک اصلی خواهند بود و باعث تمرکز بر همکاری با مشتری خواهد شد.
- نوآوری در حوزه تجارت الکترونیکی و همچنین پرداخت همراه بویژه توسط موسسات غیر بانکی، ادامه پیدا خواهد کرد، بانک ها با توسعه دهندگان خدمات نو آورانه به منظور افزایش کیفیت محصولات سنتی شریک خواهند شد.
- همگرایی در حوزه پرداخت های خرد و کلان باعث خواهد شد که بانک ها به سمت پلت فرم های داخلی روی بیاورند. این امر بانک ها را قادر می سازد که به تصرف و برقراری ارتباط با شرکت ها و فروشگاه های بزرگ روی بیاورند.
- بانک ها قادر خواهند بودند که همراه با توسعه نوآوری های پرداخت، با مدل های انعطاف پذیر با شرکت ها و فروشندگان به منظور ارایه خدمات ارتباط داشته باشند که هدف نهایی این شرکت ها و فروشندگان پاسخگویی به نیازهای سفارشی شده و طرح راه حل های پرداخت یکپارچه به مشتریان نهایی خود است.
همچنین چشم انداز حوزه پرداخت بر پایه تحویل خدمات پرداخت زیر پایه گذاری شده است :
- در چشم انداز جدید خدمات سنتی حوزه پرداخت مانند ACH جای خود را به خدمات جدید خواهند داد.
- در حالی که بسیاری از بانک های اروپایی تمرکز بر عمده فروشی و خرده فروشی در کسب و کار مبتنی بر کارمزد را حفظ خواهد کرد، برخی ممکن است قادر به نگهداری آن با نوآوری و تغییر نباشند. تفکر رو به جلو منجر به استقبال از تکنولوژی جدید شده، و راه حل های مناسب برای بخش های بازار توسعه پیدا کرده و شرکای غیر بانکی برای کمک به ارائه راه حل های پرداخت جدید و خلاقانه روی خواهند آورد.
- Big Data با استفاده از تجزیه و تحلیل های قدرتمند و ارایه خدمات داده کاوی یکی از کلیدهای موفقیت شرکت های بزرگ و تجاری خواهد بود.
- ارایه خدمات end-to-end به مشتریان، کلیدی برای بهبود و حفظ روابط مشتری و کیفیت خدمات به مشتریان خواهد بود.
- فرآیندهای Back Office حوزه پرداخت به سمت ساده سازی و اتوماتیک شدن خواهند رفت تا بتوانند خدمات پشتیبانی بهتری ارایه کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :