آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 52048
تاریخ انتشار : 29 اردیبهشت 1393 10:50
تعداد بازدید : 1231

یک روز پس از سخنرانی دلگرم کننده رییس جمهوری

معاون پلیس فتا: فضای مجازی زمین بازی دشمن است!

در حالی که جامعه کاربران اینترنت و شبکه های اجتماعی از سخنان رییس جمهوری در مراسم جشنواره ملی فاوا دلگرم شده است، به نظر می رسد رسوخ این دیدگاه ها در ذهن کسانی که اینترنت و فضای مجازی را صرفا تهدید می انگارند، راه درازی در پیش است و البته، مهم این است که همچنان، دیدگاه های تهدید انگارانه بر فضای سیاست گذاری اینترنت در ایران حاکم و مسلط است. به این ترتیب سخنان حسن روحانی مبنی بر اینکه فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باید به تسخیر جوانان ایرانی دربیاید و لزوم اعتماد به جوانان، با اظهارات سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا قابل مقایسه است، که به مثابه پاتک، درست یک روز پس از سخنرانی رییس جمهوری ابراز شده است. علی نیک نفس در همایش تربیت اسلامی و فضای مجازی ضمن بیان اینکه فضای مجازی «ابزاری» است که به وسیله مستکبران و معاندان ایجاد شده، می گوید که ما در فضایی فعالیت می کنیم که به طور کامل در اختیار ما نیست. وی سپس والدین را از فعالیت فرزندان شان در این فضا می ترساند و می گوید: سخت افزارها، نرم افزارها و ابزاری که در این عرصه وجود دارد «تماما» زمین بازی دشمن است.

خبرگزاری فارس- علی نیک نفس صبح دیروز در همایش «تربیت اسلامی و فضای مجازی» که در مجتمع یاوران مهدی قم برگزار شد گفت: فضای مجازی ابزاری است که به وسیله مستکبران و کشورهایی که با ما عناد دارند ایجاد شده و ما در فضایی فعالیت می کنیم که به صورت کامل در اختیار ما نیست.

ابزارمستکبران ومعاندان

نیک نفس گفت: ما امروز با نسلی مواجه هستیم که والدین تصور می کنند کودکی در گوشه اتاق در فضای امن پای اینترنت نشسته است در حالی که او وارد دنیایی شده است که از هر قسمت آن هزاران در که معلوم نیست به کجا ختم می شود باز شده است.

علی نیک نفس گفت: فضای مجازی ابزاری است که به وسیله مستکبران و معاندان ایجاد شده است.

وی با بیان این که سخت افزارها، نرم افزارها و ابزاری که در این عرصه وجود دارند تماما زمین بازی دشمن است، گفت: ما در جایی فعالیت می کنیم که کنترل اش در اختیار ما نیست.

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با بیان این که فضای مجازی فاقد جغرافیا، مرز، سرعت و دقت بالایی به تبادلات داده است، افزود: در سال 2011 موتور جست وجو گر گوگل 700 هزار جست وجو را پاسخ می داد و در سال 2013 2 میلیون جست وجو در هر دقیقه را پاسخ می داد.

نیک نفس ادامه داد: بیش از 168 میلیون ایمیل در هر دقیقه ارسال شده که در سال 2013 به 204 میلیون ایمیل رسیده است، همچنین یوتیوب از 25 میلیون محتوا به 75 ساعت محتوا و صد ساعت مشاهده محتوا رسیده است و در توئیتر از 98 هزار توئیت به 278 هزار توئیت رسیده است.

فیس بوک، سومین کشور دنیا

وی با بیان این که فیس بوک به عنوان سومین کشور پر جمعیت دنیا شناخته می شود، ابراز کرد: این همه محتوایی که در فضای مجازی منتقل می شود قطعا حجم بالایی از آسیب را نیز به دنبال خواهد داشت.

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا ادامه داد: همانگونه که فضای مثبت این عرصه قابل استفاده است از طرفی نیز معاندان و مخالفان و مجرمان نظام با استفاده از فضای مجازی به دنبال ضربه زدن هستند.

نیک نفس ادامه داد: از 204 میلیون ایمیلی که در هر دقیقه ارسال می شود 69 درصد آن هرز نامه است و حجم محتوای منفی تولیدی بسیار بیشتر از حجم مثبت آن است.

وی با بیان این که پلیس فتا از سال 89 به صورت عملیاتی با هدف مقابله با جرایم سایبری با تدبیر رهبری تشکیل شد، گفت: تشکیل شورای عالی فضای مجازی گویای دغدغه های رهبری در عرصه فضای مجازی است.

نوجوان و جوان،68 درصد کاربران اینترنت

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با بیان این که در فضای مجازی کشور 68 درصد کاربران نوجوان و جوان هستند، گفت: غیر از برداشت های غیر مجاز که با انگیزه مالی شکل می گیرد و بخش عمده جرایم است، 10 درصد جرایم هتک حرمت و حیثیت، نشر اکاذیب 9 درصد، محتوای مستهجن 5 درصد و تهدید و مزاحمت نیز 4 درصد جرایم را به خود اختصاص داده است.

نیک نفس بیان کرد: درحوزه جرایم عمومی 72 درصد جرایمی است که خلاف عفت و اخلاق عمومی است.

وی با بیان این که تمرکز ما در عرصه فضای مجازی در زمینه جنگ نرم است، گفت: در سال 78 و 88 ما از تکنولوژی های جدید آسیب دیدیم و دشمن بهره برداری از این عرصه کرد و ما اشراف و آمادگی لازم را در این عرصه نداشتیم.

سرپرست معاونت تشخیص و پیشگیری پلیس فتا نشر اکاذیب علیه شخصیت های نظام و ارزش های دینی را از دیگر موارد قابل مشاهده در فضای مجازی ذکر کرد.

آزادی های یواشکی زنان با 130 هزار لایک

وی با بیان این که صفحه ای در فیس بوک تحت عنوان آزادی های یواشکی زنان ایجاد شده است، گفت: ظرف یک هفته این صفحه نزدیک به 130 هزار لایک گرفته است و به دنبال حجاب زدایی از جامعه است.

نیک نفس با بیان این که اعتیاد به رایانه و بازی های اینترنتی فراوان است، گفت: امروز داریم دچار یک نوع وابستگی به اینترنت و بازی های یارانه ای در سنین کودکی می شویم.

این مقام پلیس با بیان این که امروز شکاف بین نسلی در جامعه ایجاد شده است، ابراز کرد: والدین با فرزندان فاصله زیادی از لحاظ دانشی داریم.

وی با بیان این که در سطح دنیا جرایم سایبر رو به رشد است، افزود: باید تهدیدها و آسیب های این فضا شناخته شود؛ آگاهی و دانشی که در این فضا به دست می آوریم و به دیگران نیز می آموزیم تأثیر فراوانی بر شناخت جامعه نسبت به این مسأله دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :