آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 51859
تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1393 11:12
تعداد بازدید : 1014

شورایی بزرگ با اطلاعاتی اندک

شورای عالی فضای مجازی را از هر حیث که بنگرید شورایی بزرگ است، چه از لحاظ جایگاه، چه از لحاظ ساختار، چه از لحاظ اعضای حاضر (سران سه قوه و مسوولان رده بالای حکومتی، امنیتی و نظامی) و در نهایت از نظر تصمیم هایی که در آن گرفته می شود. شورای عالی فضای مجازی.jpg

دانیال رمضانی
حالا انبوهی از پرونده های بزرگ و قطور روی میز تصمیم گیرندگان در این شورا است که می تواند آینده کشور از حیث دسترسی به فناوری های نوین را تعیین کند. به این مهم بازگردن گره های کور و جنجال برانگیز در حوزه ICT را نیز می توان افزود. برخی از این موارد حتی می تواند منجر به ایجاد فرصت های شغلی در کشور شود. برای مثال تعیین تکلیف پیوست فرهنگی ارایه خدمات نسل سوم و چهارم تلفن همراه یکی از آن موارد تلقی می شود که تدوین جامع و به هنگام آن می تواند تاثیرات کلانی بر بخش های مختلف کشور بگذارد. 
از این موارد در شورای عالی فضای مجازی کم نیست. از این رو هرگاه خبر گردهم آیی مسوولان و مدیران ارشد نظام در شورای عالی فضای مجازی منتشر می شود، تمامی فعالان و دست اندرکاران حوزه ICT چشم به درهای این شورا می دوزند تا پس از اتمام آن آخرین تحولات و تصمیم های شورا را شنیده تا احتمالا بر اساس آن اقدام به برنامه ریزی های بلندمدت کنند. اما ظاهرا خروجی اخبار این گردهم آیی تناسبی با آنچه انتظار می رود ندارد. در این میان شاید برخی از مسایل دارای حساسیت های امنیتی و حاکمیتی باشند که بالتبع قرار نیست تمام جزییات آن در جامعه مطرح شود. اما اینکه حداقل همگان بدانند در پشت درهای بسته این شورا در خصوص چه مواردی بحث و بررسی می شود نیز خود می تواند مفید باشد. برای مثال از جلسه روز شنبه این شورا خبری کمتر از ده سطر منتشر شده که در مهم ترین فراز آن به نقل از رییس جمهوری آمده: این شورا تشکیل شده است تا در چارچوب رهنمودهای مقام معظم رهبری سیاست گذاری ها در فضای مجازی را هماهنگ کرده و از موازی کاری ها جلوگیری کند. روحانی افزود: هدف شورا این است که مردم از امکانات فضای مجازی راحت تر و سالم تر استفاده کنند؛ ضمن آنکه نگرانی ها در خصوص حفظ ارزش ها و ملاحظات امنیت شبکه نیز دغدغه همه ماست. به هر تقدیر جا دارد تا حداقل بجای اطلاع رسانی قطره ای، دبیر این شورا در پایان جلسات، همچون آنچه در مجمع تشخیص مصلحت نظام می گذرد، اطلاعاتی را در اختیار رسانه ها نیز بگذارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :