آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5137
تاریخ انتشار : 27 دی 1390 9:2
تعداد بازدید : 609

معاون سابق وزیر ارتباطات:

نبود سرمایه گذار و شریک خارجی عامل اصلی تاخیر در بهره برداری از نسل سوم است

همزمان با توسعه نسل چهارم تلفن همراه در دنیا، اپراتور سوم تلفن همراه ایران 19 دی ماه جاری با عرضه نخستین سیم كارت نسل سوم در شهر كرج مشتركان ایرانی را ذوق زده كرد.

اپراتور سوم تلفن همراه ایران 19 دی ماه جاری با عرضه نخستین سیم‌كارت نسل سوم در شهر كرج مشتركان ایرانی را ذوق زده كرد.
هر چند نباید خود را از شوق رسیدن به فناوری نسل سوم تلفن همراه محروم كنیم ولی در این میان افسوس دیر رسیدن را نیز نمی‌توان فراموش كرد، به خصوص وقتی می بینیم عراق از سال 2007، تركیه از سال 2009، سوریه از سال 2010 و لبنان از سال 2011 صاحب تكنولوژی نسل سه تلفن همراه شده است .
شبكه نسل چهارم موبایل كه می‌تواند به صورت تئوری اطلاعات را با سرعت بیش از 170 مگابیت بر ثانیه انتقال دهد و سرعت آن حداقل 22 برابر سرعت شبكه نسل سوم است در اغلب كشورهای دنیا راه‌اندازی شده است.
نسل چهارم موبایل هم‌اكنون در آمریكا، ژاپن، برخی كشورهای اروپایی، كانادا، كره‌جنوبی، آفریقای جنوبی و ارمنستان و بسیاری كشورهای دیگر پیاده سازی شده و ارزیابی‌‌ها نیز نشان می‌دهد كه تا سال 2015 حدود 5 میلیارد نفر در دنیا به شبكه نسل چهارم متصل خواهند شد.
كمال محامدپور، دبیر ستاد توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات كشور در مورد تاخیر در بهره‌برداری از تكنولوژی نسل سه موبایل در كشور و جایگاه پایین ایران در فناوری‌های ارتباطی، گفت: بخشی از این تاخیر مربوط به روند طولانی انتخاب اپراتور سوم تلفن همراه است.
اپراتور سوم تلفن همراه بی‌بهره از منابع مالی خارجی
وی افزود: برگزاری مزایده اپراتور سوم تلفن همراه در كشور بیش از سه سال به طول انجامید و در نهایت شركتی به عنوان مجری اپراتور سوم انتخاب شد كه هیچ‌كدام از شرایط درج شده در پروانه اولیه را نداشت.
محامدپور كه در دولت نهم سمت معاونت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش آموزش، پژوهش و امور بین الملل و نیز سرپرستی مركز تحقیقات مخابرات را داشت، افزود: پروانه اولیه اپراتور سوم اجازه واگذاری این پروژه به كنسرسیوم داخلی را نمی‌داد و حضور یك شركت خارجی مجرب در كنسرسیوم اپراتور سوم تلفن همراه براساس این پروانه ضروری بود.
وی افزود: متاسفانه پروانه اپراتور سوم تلفن همراه را تغییر دادند و دو شرط مهم آن را كه یكی استفاده از منابع خارجی و دیگری مشاركت با یك شركت مجرب خارجی بود را برداشتند.
وی افزود: این پروانه براساس تجارب فنی و ضرورت‌های كشور تعریف شده بود و در آن انتقال فناوری و بهره‌گیری از تجارب دنیا پیش‌بینی شده بود، قرار بود در اجرای پروژه اپراتور سوم از شركت‌های خارجی استفاده شود كه دارای تجربه در زمینه اجرای سیستم‌های نسل سوم تلفن همراه بوده و دست كم 10 میلیون مشترك نسل سه داشته باشند.
دبیر ستاد توسه ارتباطات و فناوری اطلاعات كشور گفت: مجری اپراتور سوم تلفن همراه كشور (شركت تامین تلكام) هم اكنون یك شركت نیمه دولتی است كه تجربه‌ای در زمینه فناوری تلفن همراه ندارد.
محامدپور بیان کرد: شك دارم كه اجرای طرح اپراتور سوم توسط تلكام دارای توجیه اقتصادی باشد و به نظر می‌رسد اجرای این طرح در شرایط فعلی توسط اپراتورهای اول و دوم كشور از نظر فنی و اقتصادی بهتر باشد.وی عنوان کرد: هم اكنون كه اپراتور سوم كار خود را شروع كرده باید كمك شود و موانع از سر راه این اپراتور برداشته شود.
منبع : ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :