آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5128
تاریخ انتشار : 27 دی 1390 8:48
تعداد بازدید : 3618

بازار موبایل در گرداب نوسان نرخ ارز و کلاهبرداری‌ها

افزایش بی سابقه قیمت گوشی در بازار همراه

در حالی که کمتر از دوهفته از انتشار خبر کلاهبرداری چند صد میلیارد تومانی در بازار تلفن همراه می گذرد، روز گذشته خبری مبنی بر وقوع کلاهبرداری 80 میلیون تومانی در بازار علاءالدین تهران منتشر شد.

فناوران- بر این اساس گفته می‌شود که یکی از فروشندگان طبقه اول پاساژ پس از خرید محموله گوشی با ارایه 80 میلیون تومان چک‌ بی‌محل فروشگاه خود را تخلیه و تعدادی از کاسبان پاساژ را متضرر کرده است.
به گفته فعالان این بازار، تغییر مداوم نرخ ارز یکی از دلایلی است که بر بازار این روزها تاثیر منفی گذاشته و باعث بی ثباتی بازار گوشی شده، تا آنجا که خریداران تمایلی به خرید و فروشندگان رغبت به فروش ندارند.به گفته فروشندگان بازار علا‌ءالدین بهای گوشی آنقدر بی‌ثبات شده است که اغلب فروشندگان با تردید مجبور به فروش گوشی هستند، به طوری که گوشی را به همان نرخ‌فروشی باید از عمده‌فروشان دوباره تهیه کنند و به این ترتیب هیچ سودی عایدشان نمی‌شود و اگر هم گوشی را با قیمت بالاتری به خریدار ارایه دهند، مشتری را از دست خواهند داد.
به عبارتی می‌توان گفت که بازار تلفن همراه علاءالدین شبیه صرافی‌هایی شده است که هر لحظه اهالی آن منتظر بالا و پایین رفتن نرخ سرمایه‌شان هستند. چنان‌که فروشندگان برای فروش هر مدل گوشی چندین بار، باید از مغازه‌های دیگر قیمت بگیرند و در نهایت یا خریدار از خرید خود منصرف می‌شود وقتی فروشنده می‌بیند که فروش گوشی به نفعش نیست، از فروش کالای خود سرباز می‌زند.
تورم بی‌سابقه در بازار همراه
افزایش بی‌رویه قیمت گوشی در چند روز گذشته که برای نخستین بار است که این بازار با چنین تورمی روبه رو شده است، اتفاق دیگری است که این بازار به خود می‌بیند. تا آنجا که در بخش گوشی‌های ارزان قیمت افزایش 10 تا 15 هزار تومانی و در بخش گوشی‌های گران‌قیمت افزایشی نجومی تا سقف 200 هزار تومان هم مشاهده شده است.به این ترتیب قیمت گوشی‌های سامسونگ و سونی اریکسون با بیشترین میزان تغییر در بازار تلفن همراه به فروش می‌رسند.برای مثال گوشی Galaxy SII که تا هفته گذشته با نرخ 900 هزار تومان در بازار موجود با افزایش تقریبی 200 هزار تومانی یک میلیون و 80 تا 100 هزار تومان به فروش می‌رسد.گوشی Galaxy Note که پیشتر با قیمت یک میلیون و 100 هزار تومان عرضه می‌شد، هم اکنون با قیمت یک میلیون و 300 تا 400 هزار تومان به فروش می‌رسد و گوشی‌های Galaxy S و Galaxy Ace هم به ترتیب با قیمت 600 و 400 هزار تومان در بازار موجودند و با افزایش قیمت تقریبا 70 هزار تومانی روبه‌رو شده‌اند.در میان گوشی‌های سونی اریکسون نیز گوشی‌های Arc و Arc S بالاترین میزان افزایش قیمت را با 70 تا 80 هزار تومان داشته‌اند که هم اکنون به ترتیب با قیمت‌های 650 و 540 هزار تومان عرضه شده‌اند.همچنین گوشی‌های HTC هم با نوسان زیادی به بازار عرضه شده‌اند به طوری که گوشی Sensation و Desire HD با افزایش قیمت‌ 80 هزار تومانی با قیمت‌های 720 و 680 هزار تومان در بازار موجودند.در میان گوشی‌های نوکیا هم N9 با افزایش قیمت 80 هزار تومانی هم اکنون با قیمت 950 هزار تومان به فروش می‌‌رسد. این در حالی است که گوشی N8 با افزایش قیمت 100 هزار تومانی، 620 هزار تومان قیمت دارد.
اما بیشترین میزان افزایش قیمت مربوط به نسخه‌های مختلف گوشی iPhone است که به ترتیب نسخه 16 و 32 گیگابایتی این گوشی با افزایش 200 هزار تومانی با قیمت یک میلیون و 150 و یک میلیون و 300 هزار تومان به فروش می‌رسد و نسخه‌های 16 و 32 گیگابایتی 4S به ترتیب یک میلیون و 400 و یک میلیون 600 هزار تومان عرضه می‌شوند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :