آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5127
تاریخ انتشار : 27 دی 1390 8:45
تعداد بازدید : 500

وزیر ارتباطات:

شبکه ملی اطلاعات با برند «شما» رونمایی می شود

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه هم اکنون پهنای باند اینترنت بین الملل کشور 270 stm1 است از آزادسازی پهنای باند داخلی و افزوده شدن آن به اینترنت کشور با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خبر داد.

خبرگزاری فارس - رضا تقی‌پور در پاسخ به این سوال که آیا در شبکه ملی اطلاعات دسترسی به سایت‌های خارجی مسدود خواهد شد، گفت: سرویس اینترنت کماکان به عنوان یک سرویس در شبکه ملی اطلاعات خواهد بود، اما نه به عنوان اسکلت و شاکله اصلی این شبکه.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: دسترسی به اینترنت کماکان ادامه خواهد یافت؛ اما برای دسترسی‌های داخلی، این شبکه همچنان از ویژگی‌هایی برخوردار است.
تقی‌پور گفت: مدنظر ما بیشتر مزیت‌های شبکه ملی اطلاعات، از جمله کاهش هزینه، افزایش سرعت و افزایش امنیت است و بیشتر روی جنبه اثباتی این طرح در حال سرمایه‌گذاری هستیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: ضمن این مشوق‌هایی نیز پیش‌بینی کرده‌ایم تا کسب و کارهای زیادی بتوانند در داخل کشور فعال شوند؛ از جمله کسب و کارهای فروش الکترونیکی.
 تقی‌پور گفت: هم‌اکنون پهنای باند داخل کشور 470 گیگابیت بر ثانیه و پهنای باند اینترنت بین‌الملل 270 stm1، است که برای پهنای باند بین‌الملل به خارجی‌ها اجاره می‌دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد: با راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات بخش زیادی از پهنای باند اینترنت بین‌الملل که درگیر دسترسی‌های داخلی است، آزاد می‌شود و بنابراین این ظرفیت، با هزینه قبلی، در اختیار کاربرانی که نیاز به اینترنت (پهنای باند بین‌الملل) دارند، قرار می‌گیرد.
“شما” برند شبکه ملی اطلاعات
وزیر ارتباطات در پاسخ به این سوال که آیا  نامی که برای شبکه ملی اطلاعات انتخاب شده، گفت: واژه‌‌های اطلاعات و سرویس‌های اطلاعاتی، متفاوت هستند و بهتر است از رسانه‌ها بخواهیم که در این زمینه فرهنگ‌سازی کنند تا بین Information (اطلاعات) و Inteligence (سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی) تفاوت قایل شوند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان کرد: ضمن این که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در بیش از 90 کشور، به همین نام است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه نام شبکه ملی اطلاعات، در قانون برنامه پنجم نیز آمده است، مختصر نام شبکه ملی اطلاعات، “شما” یک برند خواهد شد و جا خواهد افتاد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :