آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 5111
تاریخ انتشار : 26 دی 1390 3:11
تعداد بازدید : 718

از گجت‌های نمایشگاه لاس‌وگاس چه می‌آموزیم

سر کلاس CES

بزرگ ترین نمایشگاه فناوری یعنی CES که از روز سه شنبه هفته گذشته شروع شده بود، جمعه به کار خود پایان داد. اما این نمایشگاه آنقدر دستاوردها و فناوری های جالب داشت که مطمئنا تا چند هفته آینده نیز عنوان این نمایشگاه را در تیترهای اول نشریات و وب سایت های فناوری خواهیم دید؛ از بهترین محصولات CES تا بدترین آنها.

اما گاردین دست به ابتکار جالبی زده و به بیان 10 درسی پرداخته که می‌توان از گجت‌های CES 2012 آموخت.

1- سایه اپل سنگین است
درست است که اپل در نمایشگاه CES شرکت نکرده بود، (هرچند که250 نفر از کارمندان این شرکت از غرفه‌های این نمایشگاه بازدید کردند)، اما فضایی که شرکت‌های سازنده افزونه‌های (add-ons) مخصوص آیفون و آی‌پد در این نمایشگاه اشغال کرده بودند، دو برابر شده بود و می‌توان به جرات گفت که نیمی از یک سالن نمایشگاه را به خود اختصاص داده بودند. در هر گوشه و کنار نمایشگاه، افراد در حال نمایش داک‌های (پایه‌ها) مخصوص آی‌پد و آیفون یا تجهیزات مخصوص کامپیوترهای اپل بودند. اپل حاضر نبود، اما با وجود سیستم‌های صوتی مخصوص گوشی تا سیستم صوتی درون خودرو برای امنیت که به نوعی به اپل ربط پیدا می‌کرد، مصرف‌کنندگان وسایل الکترونیکی همه جا سایه او را حس می‌کردند. به طور مثال، سیستم آشکارسازی رادار Cobra’s iRadar، از فناوری بلوتوث استفاده می‌کند تا رادارهای پلیس را شناسایی کرده و در صورت وجود دوربین‌های مربوط به سرعت و چراغ قرمز پلیس به راننده هشدار می‌دهد.

2- مایکروسافت دیگر مرکز جهان نیست
مایکروسافت دسامبر گذشته اعلام کرده بود که امسال آخرین بار در نمایشگاه CES شرکت می‌کند، پس استیو بالمر، مدیر اجرایی این شرکت در مراسم افتتاحیه CES سخنران آزاد بود. اما او سخنرانی‌اش را به معرفی تبلت‌های مبتنی بر نسخه جدید ویندوز اختصاص داد که احتمالا در ماه اکتبر به بازار خواهد آمد. به این ترتیب، به نظر می‌رسد که وی ایده نویی نداشته که در موردش حرف بزند. تا حدی که دست آخر ریان سی‌کرست، مجری تلویزیون از وی پرسید: پیام شما چیست؟ و بالمر که جوابی نداشت، گفت: ویندوز، ویندوز، ویندوز! درست است که این خبر بزرگی بود، اما خیلی جدید نبود.

3- تلویزیون سه‌بعدی همه جا هست، اما هنوز متقاعد کننده نیست
در نمایشگاه CES امسال، هر جا که چشم کار می‌کرد، تلویزیون سه‌بعدی می‌دید، اما هنوز همه آنها برای سه‌بعدی کردن تصاویر، عینک سه‌بعدی نیاز دارند. اگر هم تلویزیونی عینک سه‌بعدی ندارد، کاربر باید حتما در زاویه‌ای خاص بنشیند تا بتواند تصاویر را سه‌بعدی ببیند. در واقع، تلویزیون‌های سه‌بعدی شبیه به یک سری صفحاتی هستند که در جلوی دوربین ردیف شده‌اند و هنوز نتوانسته‌اند به‌ آن حد برسند که به درستی عمق فیزیکی اشیا را نمایش دهند.

4- اولترابوک بخرید
اینتل در نمایشگاه امسال، مراسم ویژه‌ای برای بازاریابی اولترابوک‌ها اجرا کرد، شاید این لپ‌تاپ‌ها ویژگی خیلی خاصی نداشته باشند، اما ایده‌ خوبی در پس آنها نهفته است: لپ‌تاپ‌های بسیار باریک و بسیار سبک. تمامی این لپ‌تاپ‌ها 13 اینچی به بالا هستند و هارد درایوهای بسیار سریع دارند. قیمت آنها هم کمی بیشتر از لپ‌تاپ‌های رنج متوسط است، اما واقعا در حد خود بسیار شیک و سریع بودند.
پل اوتلینی، مدیرعامل اینتل هم در حین سخنرانی‌اش، صحنه را به Will.i.am، خواننده معروف آمریکایی گروه Black Eyed Peas سپرد تا از اولترابوک‌ها تعریف و تمجید کند. او هم سنگ تمام گذاشت و با یکی از این لپ‌تاپ‌ها آهنگ نواخت.

5- پرینتر سه‌بعدی به اتاق‌های نشیمن‌مان خواهد آمد
چاپ سه‌بعدی به کاربران امکان می‌دهد که با استفاده از مواد پلاستیکی اشیا سه‌بعدی طراحی و تولید کنند. سه شرکت در نمایشگاه CES امسال به معرفی سیستم‌های خود پرداختند: ‌ Makerbot کیتی را با قیمت یکهزار و 199 دلار ارایه داد که با مواد پلاستیکی کار می‌کند. 3D Systems محصول خود را با قیمت یکهزار و 200 دلار معرفی کرد و Sculpteo که یک شرکت فرانسوی است و محصولی را معرفی کرد که کاربران با استفاده از یک اپلیکیشن می‌توانند طراحی‌های خود را به پرینتر بفرستند. در این میان می‌توان با راجایی کولکارنی، مدیر ارشد 3D Systems هم‌عقیده بود که گفت: پرینت سه‌بعدی شخصی به زودی به حقیقت خواهد پیوست.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :