آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 50978
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1393 10:54
تعداد بازدید : 711

سامانه اعلام اسامی محکومان مالی در انتظار ابلاغ

معاون آمار و انفورماتیک قوه قضاییه گفت: درباره سامانه الکترونیکی اعلام اسامی محکومان مالی قطعی، پس از تصویب نهایی و ابلاغ قانون، تصمیم گیری می شود.
تسنیم- حجت الاسلام حمید شهریاری معاون آمار و انفورماتیک قوه قضاییه در پاسخ به این سوال که آیا قوه قضاییه تصمیم دارد برای اجرای ماده ۲۵ لایحه نحوه اجرای محکومیت های مالی مبنی بر درج اسامی محکومان قطعی مالی در سامانه الکترونیکی، سامانه الکترونیکی جدیدی راه اندازی کند یا از ظرفیت سامانه قسط استفاده می کند، گفت: این مصوبه هنوز ابلاغ نشده و باید منتظر ماند و دید سرنوشت این لایحه چه می شود. 
وی ادامه داد: شورای نگهبان ایراداتی به این لایحه وارد کرده که پس از رفع این ایرادات از سوی مجلس شورای اسلامی، قانون موردنظر ابلاغ و پس از آن، سازوکارهای اجرا، تدوین می شود. 
سال گذشته وکلای ملت در ماده ای قوه قضاییه را مکلف کردند که هویت همه محکومان مالی که به موجب حکم قطعی محکوم به دادن هر نوع مالی به دیگران می شوند را به همراه میزان محکومیت در سامانه الکترونیکی که به این منظور ایجاد می کند، بلافاصله درج و این اطلاعات به تشخیص و دستور دادستان در اختیار متقاضیان قرار گیرد. 
این در حالی بود که شورای نگهبان حدود یک ماه بعد، ایراداتی به مصوبه مجلس درخصوص نحوه اجرای محکومیت های مالی وارد کرد که درباره ماده ۲۵ این مصوبه گفته است: در ماده ۲۵، اطلاعات مذکور باید با حکم دادگاه و با رعایت موازین شرعی وآن هم در اختیار ذینفع قرار داده شود و الاّ اشکال دارد. همچنین ایجاد سامانه الکترونیکی به این منظور، از آنجا که در لایحه دولت نبوده ومستلزم افزایش هزینه های عمومی است و طریق جبران آن نیز معلوم نشده است، مغایر اصل ۷۵ قانون اساس شناخته شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :